تولید مصالح ساختمانی ضد آب

شمار نشریه : 166


فناوران یکی از شرکت های دانش‌بنیان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان موفق به طراحی و ساخت ضد آب کننده نفوذی مصالح ساختمانی شدند.

دکتر محمود شیخ زین‌الدین، رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با اعلام این خبر گفت: WRA یک ماده غیر سمی است که به وسیله فناوری نانو طراحی و فرآوری شده است. وی افزود: پس از اعمال این ماده بر روی سطح و همزمان با تبخیر آب، مواد نانوی استفاده شده در فرمولاسیون با دی اکسید کربن موجود در هوا واکنش نشان داده و یک شبکه پلیمری آبگریز و غیر قابل حل در آب ایجاد می‌کنند و سطح مورد نظر بدون تغییر رنگ، آبگریز می‌شود.

رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در خصوص نحوه استفاده از این ماده نانویی توضیح داد: محلول رقیق شده با آب را با استفاده از برس، قلم مو و سایر روش‌های متداول پوشش دهی بر روی سطح اعمال کرده و ۲۴ ساعت برای انجام واکنش‌ها فرصت داده می‌شود و پس از پایان واکنش، سطح بدون تغییر در رنگ، ضد آب خواهد شد. وی با بیان اینکه این محصول از حرکت موئینگی آب بر روی سطوح مصالح ساختمانی جلوگیری می‌کند، ویژگی هایی مانند ضد قارچ و جلبک بودن در مناطق بارانی و مرطوب، جلوگیری از یخ زدگی و فروپاشی مصالح، ضد اشعه ماورای بنفش خورشید، غیرسمی و بدون آلودگی‌های محیط زیستی و دارای طول عمر پنج تا ۱۵ سال را از مهمترین مزایای این محصول برشمرد و افزود: مهم ترین کاربرد این محصول در سطوح نمای ساختمان شامل تمام سطوح آجری، سیمانی، گچی و بتنی است.