هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

هفت خوان صدور پروانه


گروه ساخت‌وساز: ساختمان بااهمیت‌ترین، پرمشغله‌ترین و در بیشتر موارد گران‌ترین سرمایه درکشور ماست که روزبه‌روز بر اهمیت آن افزوده می‌شود، بنابراین هر اندازه از سوی مالکان مورد توجه و حساسیت قرار گیرد، جای تعجب نیست. پیام ساختمان در ادامه سلسله گزارش‌های خود از پروژه‌های ساختمانی سطح شهر ، سراغ یکی از مالکانی رفته که بیشتر در رابطه با بحث صدور پروانه و مسیری که طی کرده است، اظهارنظر می‌کند.

شش ماه دویدن براي پروانه

مالک ساختمانی که از ذکر نامش خودداری کرد، در رابطه با صدور پروانه ساختمانی به خبرنگار پیام ساختمان گفت:پس از مدتی که درخواست صدور پروانه را به شهرداری منطقه تحویل دادم، بازرس معاونت معماری و شهرسازی برای بررسی موقعیت ملک و متراژ آن و اطلاع از مسائلی مانند در طرح نبودن ملک اینجا آمد و کار خودش را انجام داد. باور کنید حدود یک ماه پیگیر نتیجه بازدید آقای بازرس از ساختمان بودم که نهایتا اعلام کردند؛ پرونده بازرسی شما موجود نیست و باید مجددا بازرسی شود. بعد از آن هم چندین و چند بار برای اعزام بازرس به شهرداری مراجعه کردم و آخرش موفق شدم. بخشی از این زمان به دلیل عدم اطلاع کارکنان شهرداری از روند اجرای کار بود که به نظر من به دلیل وظایف بیش از حدی است که به عهده شهرداری گذاشته‌اند. کوتاه برایتان بگویم که به طور کلی صدور پروانه ساخت‌وساز برای اینجانب حدود شش ماه طول کشید، یعنی شش ماه دویدن بی‌امان و تلاش شبانه‌روزی .

وی افزود: صدور پروانه به اندازه هفت خوان رستم طول می‌کشد و اگر آدم کم حوصله‌ای باشید،‌ نباید سراغ ساختمان‌سازی بروید و بهتر است خانه آماده بخرید. بنده به دلیل اینکه حساسیت زیادی به خرج می‌دهم سراغ خانه آماده نمی‌روم و ترجیح می‌دهم بر تمام اجزای ساختمان نظارت داشته باشم.

شهرداری مرجع سایر دستگاه‌ها است

این شهروند خاطرنشان کرد: شهرداری قبل از اینکه پروانه کار به مالک و سازنده‌ بدهد، از سازمان‌های مختلف استعلام می‌کند. ضمن اینکه سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف هم موظف‌اند مدارک تمامی ساخت و سازها را به شهرداری ارائه کنند. شهرداری در امر ساخت‌وساز مرجع سایر دستگاه‌ها است و هیچ نهادی بدون اجازه شهرداری حق آب خوردن ندارد. متأسفانه همواره این استعلام بسیار زمان بر است و دستگاه‌های مختلف برخلاف مالکان چندان ضرورتی برای پاسخگویی احساس نمی‌کنند. بنابراین شهرداری برای صدور پروانه نهایت حساسیت را به خرج می‌دهد تا کارها در نهایت دقت مسیر خود را پیدا کند.

حداکثر زمان صدور پروانه 14 روز

این مالک ناراضی ادامه داد: ای کاش شهرداری‌ها به اندازه‌ای که در رابطه با صدور پروانه اهمیت به خرج می‌دهند، برای بحث کیفیت هم زمان صرف کنند. علیرغم اینکه طبق قانون مصوبه شورای عالی اداری حداکثر زمان صدور پروانه 14 روز در نظر گرفته‌شده و شهرداری موظف شده این مدت را به تدریج به هفت روز کاهش دهد اما متأسفانه بیشتر پروانه‌ها در مدت زمان بیشتر از سه ماه صادر می‌شوند. پرونده اینجانب در شرایطی که هیچ‌گونه مشکلی نداشت شش ماه به طول انجامید حال اگر با مشکلی برخورد می‌کردند، خدا می‌داند چند جفت کفش باید پاره می‌کردم.

شهرداری‌ها خود را ملزم به پرداخت دیرکرد صدور پروانه نمی‌دانند

مالک ساختمان که ظاهراً قانون را خوب مطالعه کرده بود، گفت: از زمان صدور پروانه، اعتبار آن یک سال است و برای اینکه زمان فعالیت‌های ساختمانی طولانی نشود تاریخ اتمام عملیات ساختمانی نیز ذکر می‌شود که البته این زمان با توجه به شرایط اختصاصی هر شهر و موقعیت قرار گرفتن ملک نسبت به گذرهای مجاور و همچنین میزان و حجم عملیات ساختمانی در نظر گرفته می‌شود. قانون نوسازی این زمان را دو سال تعیین کرده و با توجه به مدت یک سال اعتبار پروانه و دو باری که قابل تمدید است، مجموعاً به پنج سال می‌رسد و در صورت عدم تحویل ساختمان در زمان تعیین‌شده در پروانه، طبق تبصره دو ماده 29 قانون نوسازی با مالک رفتار خواهد شد که البته هر بار برای تمدید پروانه باید مبلغ قابل‌توجهی را به حساب شهرداری واریز کند . از سوی دیگر شهرداری‌ها به هیچ‌وجه خود را ملزم به پرداخت دیرکرد صدور پروانه نمی‌دانند. در حالی که حق یک امر دو طرفه است اما متأسفانه در بخش ساختمان هیچ نمونه‌ای، نمی‌توانید بیاورید که شهرداری جریمه‌ای را به خاطر اهمال و سهل‌انگاری در کار به مراجعه‌کننده پرداخت کند.

ایراداتی که منتج به اخذ جریمه می‌شوند

وی در ادامه انتقاداتش، کمیسیون ماده 100 را هم بی‌نصیب نگذاشت و گفت: کمیسیون ماده 100 شهرداری‌ها متأسفانه در بیشتر موارد از شهرداری‌ها حمایت می‌کند و سود زیادی را به جیب شهر‌داری‌ می‌ریزد. چند وقت پیش بنده در ساختمان به عمد مرتکب تخلفی شدم که با اطلاع شهرداري در کمیسیون ماده 100 مطرح شد. پس از اینکه بدون حضور بنده تصمیم گرفتند مبلغ قابل‌توجهی را از بنده به جای تخلف صورت گرفته برخلاف نقشه اخذ کنند و از آنجا که 10 روز مهلت برای اعتراض به رأی صادره داشتم، اعتراضم را اعلام کردم اما جالب است بدانید اعتراض بنده این بود که چنانچه بنده تخلفی انجام داده‌ام، لطفاً رأی به تخریب و قلع اضافه بنای ساخته‌شده (انباری کوچک) بدهید چرا که جریمه صادره بسیار زیاد است و قادر به پرداخت آن نمی‌باشم. متأسفانه علیرغم اعتراض بنده به این حکم، شهرداری ترجیح داد انباری کوچک کماکان سرجایش بماند و بنده جریمه آن را پرداخت کنم. ظاهراً شهرداری جریمه را به قلع‌وقمع ترجیح می‌دهد. در نهایت هم صدای ما به هیچ جا نرسید و جریمه را پرداخت کردیم. اکثر ایراداتی که مورد توجه شهرداری‌ها قرار می‌گیرد، ایراداتی هستند که در نهایت منتج به اخذ جریمه می‌شوند. در بحث کیفیت ما مسائلی مهم تر از گودبرداری و صدور شناسنامه فنی ساختمان نداریم اما کمترین توجه به این مباحث صورت می‌گیرد.

افت كيفيت مصالح محسوس است

مالک ساختمان با اشاره به گرانی مصالح و کاهش کیفیت آنها نیز گفت: قیمت مصالح خوشبختانه طی دو، سه ماه اخیر نوسان چندانی نداشته است. اما افت کیفیت مصالح ساختمانی محسوس و غیرقابل‌انکار است. به جرأت می‌توان گفت 90 درصد مصالح از جمله، سیمان، گچ، ماسه و آجر به مراتب کیفیت پایین‌تری نسبت به چند سال پیش دارند. بخش عظیمی از ماسه‌ای که تحویل داده می‌شود،‌ خاک است و اگر بخواهیم از ماسه خالص استفاده کنیم، باید یک بار آن را شستشو دهیم. آجرها هم یا در کوره‌های آجرپزی نیم پخته و سنگین هستند یا از کمترین مقاومت فشاری برخوردارند.