هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تصویرسازی دکتر آخوندی


وزیر محترم راه و شهرسازی دولت یازدهم در میز گردی که با حضور تنی چند از کارشناسان اقتصادی در رابطه با ارائه برنامه 100 روزه دولت یازدهم به مجلس و چگونگی تصویر‌سازی آن برگزار شده بود قبل از اینکه به مقام صدارت نائل شود اظهارنظرهای جالبی کرده‌اند که برای وارد شدن به بحث خالی از لطف نخواهد بود: «... اینکه گفته می‌شود دولت باید در 100 روز اول تکلیف خود را روشن کند اتفاقا در این 100 روز مهم است که دولت چه تصویری از خود ارایه کند ... هر تصویری که دولت در ذهن مردم می‌سازد مردم همان را از دولت می‌خواهند... یکی از مشکلات عمده ما این است که تصویری که می‌سازیم مهمتر از ادبیات آن است... جامعه که بی‌هوش و حواس نیست؛ جامعه خوب این علامت را می‌فهمد... جامعه به رفتار دولتمردان بیش از گفتارشان توجه می‌کند ... »1

همان طور که اشاره شد سخنان قابل توجه دکتر آخوندی قبل از نشستن بر کرسی وزارت راه و شهرسازی گفته شده اما بد نیست در اینجا برای روشن شدن موضوع بخشی از مطالبی را نیز که ایشان پس از تکیه زدن بر صندلی صدارت در رابطه با چگونگی اجرایی نمودن برنامه‌های ارائه‌شده‌شان به مجلس و رسانه‌ها بیان فرموده‌اند و یا چگونگی ادامه مسیری که دولت‌های پیشین در حوزه ساختمان و مسکن پیموده‌اند، اشاره نماییم.

وزیر محترم راه و شهرسازی در رابطه با دنبال کردن مسکن مهر با سبک و سیاق کنونی، با تاکید بر رعایت عدالت جغرافیایی و تولید مسکن پایدار متکی به درآمدهای خانوار ، تثبیت یا تغییر سیاست‌ها را منوط به دلبخواهی نبودن آن سیاست‌ها دانسته و تصمیم‌گیری در هر مورد را با قرار دادن خود به جای بهره‌بردار مسکن (شهروند) و سپس اتخاذ تصمیم گره زده است.

دکتر آخوندی مطلوب بودن مکان‌یابی، طراحی‌ و معماری، خدمات شهری زیربنایی و روبنایی مسکن‌های مهر ساخته‌شده را با اهمیت‌تر از ارائه عمدتاً اعداد و آمار در رسانه‌ها بدون توجه به کیفیت آنها دانسته و تاکید کرده:" برای ادامه یا توقف مسکن مهر باید نگاه شهروندی به آن داشته باشیم."

وزیر محترم راه و شهرسازی همچنین با ابراز علاقه‌مندی برای با صراحت صحبت کردن با مردم و گرفتن راهکار از آنها برای ادامه یا توقف مسکن مهر از ضرورت صحبت با بانک مرکزی سخن گفته تا بداند امکان تزریق منابع مالی بیشتر به این پروژه‌ها وجود دارد یا تبعات تورمی بیشتر بر اقتصاد کشور خواهد داشت؟ که ظاهراً از نگاه اقتصاد کلان بیش از 40 درصد پایه پولی کشور در مسکن مهر متمرکز شده است.

البته لازم به ذکر است که هم دکتر آخوندی و هم دکتر طیب‌نیا ، وزیر اقتصاد و دارایی اخیرا در اظهاراتی هم‌سو به نوعی پنجاه درصد تورم اقتصاد را به تزریق پنجاه میلیارد تومان یا به اقوالی 38 یا 30 میلیارد منابع از بانک مرکزی برای تامین منابع مالی مسکن مهر نسبت داده‌اند که سریعا و صریحا با واکنش برخی از موافقان طرح مسکن مهر به خصوص در کمیسیون عمران مواجه شده‌اند مبنی بر اینکه تزریق 50 میلیارد به طرح‌های مسکن مهر قابل مقایسه با تاثیر چهارصد هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان جامعه بر اقتصاد کشور نیست .

دکتر آخوندی علیرغم تاکیدهای بعدی که «این پروژه‌هایی که شروع شده را حتما به اتمام می‌رسانیم» یا «به هر قرارداد که دولت را متعهد کرده باید پایبند باشیم» و یا «هیچ کس نگران نباشد»، با طرح این سؤال که «مردم تورم زیاد را انتخاب می‌کنند یا اجرای مسکن مهر را؟» به نظر می‌رسد مردم را در بلاتکلیفی «انتخاب» قرار داده است.

البته دکتر آخوندی در جای دیگر فرموده "اگر بخواهیم با مردم صادق باشیم ،[باید بگوییم] به زور پس انداز امکان خانه‌دار شدن نیست" از راه‌اندازی انواع صندوق‌های پس‌اندازی که در برنامه‌هایش هم اشاره کرده، سخن گفته و به این سیاست که بانک‌ها کمتر از 20 درصد قیمت مسکن را تأمین بکنند خرده گرفته و به فاصله زیاد تأمین مالی قیمت مسکن در سایر کشورها که 90-70 درصد است و در ایران 20 درصد انتقادکرده وخواستار افزایش سهم بانک‌ها - نه بانک مرکزی- در تأمین منابع مالی مسکن شده است.

وزیر محترم راه و شهرسازی در ادامه نقدهای خود به مسکن مهر و نحوه تأمین مالی آن البته راهکارهایی نیز برای ساماندهی ساخت‌وساز ، خرید و فروش، همچنین کنترل اجاره خانه ارائه داده که مسلماً بررسی تک‌تک آنها در این مجال نمی‌گنجد ولی سعی خواهیم کرد در مقاله‌های بعدی با استفاده از نقطه نظرات کارشناسانه بدانها بپردازیم. آنچه لازم است در اینجا وزیر محترم را به آنها توجه دهیم ، مرور دوباره یا شاید به ذهن سپاری جملاتی است که در آغاز این یادداشت به نقل از خود وزیر ذکر شد.

با نگاه شهروندی از تصویری که جناب وزیر در روزهای آغازین دوره صدارتش در ذهن مردم می‌سازند انتظار می رود تصویری ساخته شود که نه فقط در 100 روز اول بلکه در پایان دوران صدارتش شهروندی نگوید: «یکی از مشکلات عمده ما این است که تصویری که می‌سازیم مهمتر از ادبیات آن است» چرا که ما هم به این جمله جناب وزیر اعتقاد راسخ داریم که: «جامعه به رفتار دولتمردان بیش از گفتارشان توجه می‌کند».

1 - دنیای اقتصاد 7 شهریور صفحات 28 و29

قادر نصیری