رايزني براي دبیرکلی اوپک

شمار نشریه : 165


گروه تاسيسات: پس از مدت‌ها تلاش نافرجام براي رسيدن به رياست تاثيرگذارترين سازمان در بازار جهانی انرژی، سال گذشته ایران برای تصدی دبیرکلی اوپك کاندیدا معرفی کرد، در عین حال با توجه به اینکه واگذاري اين جايگاه بر اساس اجماع انتخاب می‌شود و ایران مخالفان مصممی در میان کشورهای عربی عضو اوپک دارد، در سایه رقابت برای دبیرکل، رقابت کوتاه مدت ایران برای احراز پست دوم اوپک یعنی ریاست دپارتمان تحقیقات نیز آغاز شد. رقابتی که به سرعت به نماینده عربستان واگذار شد و دست ايران از اين پست كوتاه ماند. اما پست دبيركلي اوپك همچنان بدون رئيس مانده است، قرار است انتخاب نهایی دبیرکل اوپک در دسامبر (آذر ماه ۹۲) انجام شود، که در این میان سه کشور ایران، عربستان وعراق برای این سمت نامزد معرفي كرده‌اند، اما شانس غلامحسین نوذری نامزد پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای دبیرکلی سازمان اوپک با توجه به سوابق مدیریتی و بین‌المللی وی در صنعت نفت ایران، بالا ارزیابی شده است. كارشناسان اميدوارند در فرصت باقي مانده تا اجلاس بعدي از طريق تقويت مناسبات ديپلماتيك و رايزني‌هاي سياسي، نماينده ايران بار ديگر بر كرس دبيركلي اوپك جلوس كند.

امیری خامکانی: شانس دبیرکلی ايران بالاست

عضو کمیسیون انرژی مجلس، با اشاره به شانس بالای ایران برای کسب دبیرکلی اوپک، گفت: ایران از جمله کشورهایی است که از شروع به کار اوپک در این سازمان حضور موثری داشته و از تخصص و تجربه بالایی در مقایسه با دیگر اعضای این سازمان برخوردار است.

حسین امیری خامکانی افزود: ایران به راحتی می‌تواند به سمت دیبرکلی اوپک دست یابد و موضوع تحریم‌های اقتصادی به هیچ عنوان با بحث دبیرکلی اوپک مرتبط نیست، زيرا اوپک سازمانی تشکیلاتی و به دور از حب و بغض‌های سیاسی است.نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ایران جزو اعضای فعال اوپک محسوب می‌شود، افزود: طبق اساسنامه و منشور سازمان کشورهای صادر کننده نفت، دبیرکلی این سازمان باید بین اعضای تقسیم شود، لذا در این بین با توجه به اینکه ایران یکی از فعالترین کشورهای عضو اوپک محسوب می‌شود، رسیدن به پست دبیرکلی برای کشورمان غیر ممکن نخواهد بود. هرچند رقابت تنگاتنگی میان ایران و عراق برای رسیدن به کرسی دبیرکلی اوپک وجود دارد، اما به نظر می‌رسد شانس کشورمان برای کسب این پست با ارزش، بیشتر باشد.امیری خامکانی تصريح کرد: در صورتی که ایران بتواند پست دبیرکلی اوپک را کسب کند، به طور حتم در بسیاری از تصمیمات مهم این سازمان و همچنین، میزان تولید، صادرات و واردات نفت در جهان تاثیرگذار خواهد بود.

حیدری طیب: ایران شایستگی دبیرکلی اوپک را دارد

سید سعید حیدری طیب، عضو ديگر کمیسیون انرژی مجلس، نيز گفت: ایران شایستگی و شانس بالایی برای کسب دبیرکلی اوپک دارد.در صورت تصاحب پست دبیرکلی توسط ایران به طور حتم در تعیین میزان تولید و صادرات نفت در جهان تاثیرگذار خواهیم بود.

حيدري افزود: برخی کارشناسان صنعت نفت اذعان دارند احراز سمت دبیرکلی اوپک در شرایط فعلی برای ایران مقدور نیست، اما این گونه اظهارات پذیرفتنی نیست. زيرا امروزه جهان سیاست با به‌کارگیری لابی‌های سیاسی در گردش است، لذا ایران نیز به راحتی می‌تواند با گسترش و افزایش ارتباط خود با سایر کشورهای جهان و همچنین اعضای اوپک، به سمت دبیرکلی این سازمان دست یابد.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه ایران شایستگی و شانس بالایی برای کسب دبیرکلی اوپک را دارد، اظهار داشت: در صورتی که کشورمان بتواند پست دبیرکلی اوپک را کسب کند، به طور حتم در تصمیمات، میزان تولیدات و میزان صادرات نفت در جهان تاثیرگذار خواهیم بود.

جعفري بنه خلخال: دبیرکلی اوپک حق ایران است

جلیل جعفری بنه خلخال، عضو ديگر کمیسیون انرژی مجلس، با اشاره به اینکه مسئولین ایران باید از حق خود در اوپک به خوبی دفاع کنند، گفت: دبیرکلی اوپک حق ایران است، لذا مسئولین دو وزارتخانه خارجه و نفت باید با تلاش و رایزنی فراوان، از حقوق خود در سازمان کشورهای صادر کننده نفت دفاع کنند.

جعفری با اشاره به اینکه ایران یکی از تاثیرگذارترین کشورهای عضو اوپک است، افزود: ایران به عنوان یکی از موسسین اوپک، سابقه‌ طولانی در حوزه نفت و گاز دارد و کشوری است که در بسیاری از مجامع بین‌المللی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، لذا مسئولین با لابی‌گری‌های مناسب می‌توانند در رای اعضای اوپک تاثیرگذار باشند.نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به فشار کشورهای استکباری بر روی برخی اعضای اوپک برای دادن رای منفی به کشورمان اظهار داشت: متاسفانه برخی اعضای عضو اوپک ممکن است با کوچکترین فشار دولت‌های استکباری تغییر جهت داده و از حمایت ایران برای رسیدن به کرسی دبیرکلی اوپک منصرف شوند، لذا مسئولین باید به این امر مهم توجه داشته باشند.عضو کمیسیون انرژی مجلس، خاطرنشان کرد: عراق به عنوان کشوری دوست و همسایه، دارای منافعی مشترک با کشورمان است، لذا کناره‌گیری آن به نفع ایران و یا انتخاب عراق به عنوان دبیرکلی اوپک، اثرات مثبتی در روابط دو کشور بر جای خواهد گذاشت.

احمدی : ایران با رایزنی‌ به دبیرکلی اوپك مي‌رسد

موسی احمدی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس نيز با اشاره به رقابت ایران، عراق و عربستان برای کسب دبیرکلی اوپک گفت: ایران در تولید و استخراج نفت از جایگاه بالایی در جهان برخوردار است، لذا دبیرکلی اوپک حق کشورمان بوده و رسیدن به این سمت نیاز به تدبیر و مدیریت سیاسی دارد.موسی احمدی با تاكيد بر اینکه ایران جایگاه بسیار مهمی در بین کشورهای صادر کننده نفت دارد، افزود: ایران به عنوان یکی از موسسین اوپک و نیز کشوری که سابقه‌ و قدمتی طولانی در حوزه نفت و گاز دارد، می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب برای دبیرکلی اوپک باشد و وزارتخانه‌های نفت و امورخارجه با انجام رایزنی‌های مناسب و دیپلماسی فعال می‌توانند ایران را به کرسی دبیرکلی اوپک نزدیک کنند.

نماینده مردم دیر، کنگان و جم در مجلس شورای اسلامی، رایزنی و لابی‌گری را برای تصاحب دبیرکلی اوپک مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: دو کشور عراق و عربستان از لابی‌های بزرگی برای تصاحب کرسی دبیرکلی اوپک برخوردار هستند، اما ایران نیز در عرصه و معادلات جهانی و منطقه‌ای از قدرت بالایی برخوردار بوده و می‌تواند یکی از شانس‌های بسیار مهم برای کرسی دبیرکلی اوپک باشد.عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس، خاطر نشان کرد: دبیرکل اوپک باید هم نسبت به بازار مصرف و هم تولیدات اوپک اشراف کافی داشته باشد تا بتواند تعادل را در قیمت‌ها ایجاد کند، لذا ایران با توجه به دارا بودن این توانمندی می‌تواند این امر را در سازمان کشورهای صادرکننده نفت به وجود آورد.

میرکاظمی: ادامه حضور دبیرکل فعلی به نفع ایران نیست

اين صحبت‌ها در حالي مطرح مي‌شود كه رئیس کمیسیون انرژی مجلس از لابی‌های پیدا و پنهان در انتخاب دبیرکلی برای اوپک خبر داده و تاكيد كرد، ادامه حضور دبیرکل فعلی به نفع ایران نیست.

سید مسعود میرکاظمی گفت: در اوپک برای انتخاب یک نفر باید اجماع شود و این اجماع کشورها تحت شرایط مختلفی صورت می‌گیرد و شرایط فردی که برای دبیرکلی معرفی می‌شود حائز اهمیت است به عنوان مثال، وزیر بودن فرد و دوره زمانی قبل از حضور وی در اوپک مهم است. از طرف ديگر، فردی که به عنوان نماینده معرفی می‌شود باید به زبان انگلیسی مسلط باشد و مسائل بین‌المللی انرژی به خصوص نفت و گاز را به خوبی بداند. البته مسائلی دیگر از قبیل لابی‌هایی که باید با اعضای اوپک شود نیز در جایگاه خود در انتخاب نهایی تاثیرگذار است، به این معنی که از قبل بر حفظ منافع برخی از کشورها متهد شويم.نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با تاكيد بر اينكه تداوم حضور البدرعي به صلاح ايران نيست، اظهار داشت: متاسفانه در تصمیم‌گیری نهایی اوپك، مسائل سیاسی موثر است و كشورهاي مدعي دبيركلي از اين ترفند استفاده مي‌كنند. عربستان کشوری است که در زمینه دبیرکلی اوپک ادعا دارد و همیشه در مسائل سیاسی رو به روی ما بوده و هست و در نهایت باید بر سر نماینده‌ای که ما معرفی می‌کنیم و نماینده آنها اجماع شود.