هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ديدگاه معمارانه جديد

گروه معماری و دکوراسیون : ساختمان‌هايي که در حال حرکت هستند و درعین‌حال شکل خود را براي انطباق با تصورات انساني تغيير می‌دهند، جهت حرکت خورشيد را تعقيب می‌کنند و به سمت جهت وزش باد تغيير جهت می‌دهند. بنابراين همساز شدن با طبيعت باعث می‌شود اين بناها انرژي مورد نياز خود را تأمين کنند. اين نوع معماري قابليت چرخش 360 درجه ، ديد گسترده‌ای نسبت به جهان، طبيعت، آينده و زندگي دارد. بناهاي معماري ديناميک دائماً در حال تعديل و تغيير شکل خود هستند و هر طبقه به صورت مجزا در حال چرخش است و درعین‌حال فرم کلي بنا تغيير می‌کند. اين رويکرد جديد، در واقع نوعي رقابت با معماري معاصر ماست که تا به حال تمام اتفاقات آن بر اساس قانون گرانش زمين بوده است. معماري ديناميک سمبل فلسفه جديدي خواهد بود که سيماي شهرها و ايده زندگي ما را تغيير خواهد داد و بناها داراي بعد چهارمي به نام زمان خواهند شد و شکل‌های صلب نخواهد داشت و شهرها بسيار سریع‌تر از آنچه که تصور می‌کنیم تغيير خواهند کرد.اين بعد چهارم تحقيقات و تلاش‌های معمار ايتاليايي «ديويد فيشر» بوده و اين ايده در سطح جهاني و بين سياستمداران و شهرداران مورد توجه بسیار قرار گرفته است. به اين ترتيب نمی‌توان تصوير خاصي را به سايت و بنا تحميل کرد بلکه هر بنا آزادي خود را دارد.روش‌های پيشرفته ساخت و توانايي توليد انرژي توسط خود بنا، دو ويژگي شاخص در معماري ديناميک هستند. در اين روش از قطعات و واحدهاي پیش‌ساخته با استاندارد کيفي بالا استفاده می‌شود و داراي تضمين صرفه‌جویی 20 درصدي در هزینه‌هاست که تأثير عظيمي در ساخت‌وساز جهاني خواهد داشت. اين روش نسبت به روش سنتي و متداول معماري، نياز به نيروي کار کمتري در محل ساخت دارد و سرعت کار را بالاتر برده و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.در حقيقت سه ويژگي خاص معماري ديناميک، تغیير شکل، روش‌های پيشرفته توليد صنعتي قطعات و خودکفایی بنا در توليد انرژي، می‌توانند مزاياي بسياري زيادي در سطح ساخت‌وساز جهاني به دنبال داشته باشند. در داخل اين بناها نيز از سیستم‌های کنترل الکتريکي و طراحي داخلي و مبلمان بسيار لوکس استفاده خواهد شد.

برج به مثابه نيروگاه

اين معماري از توربین‌های بادي استفاده می‌کند که به صورت افقي بين طبقات قرارگرفته‌اند و انرژي خود بنا و حتي چند ساختمان مجاور را نيز تأمين می‌کنند. يک برج 59 طبقه 58 توربين خواهد داشت و بنا تبديل به يک مرکز توليد انرژي سبز در شهر خواهد شد و به اين ترتيب مکان‌های بهتري براي آينده بشر تأمين می‌شوند

.اولين برج ديناميک در دبي.

اين بنا اولين ساختمانی خواهد بود که به صورت کامل در کارخانه ساخته می‌شود. واحدها به صورت مجزا با تمام تأسيسات الکتريکي، مکانيکي، تهويه مطبوع و ... در کارخانه تکميل و ساخته می‌شوند و سپس روي هسته مرکزي بتني موجود در سايت نصب می‌شوند.با صرفه‌جویی در هزينه و زمان اين نحوه ساخت و اتصال پیش‌ساخته به هسته مرکزي، مقاومت در برابر زلزله را بسيار افزايش می‌دهد و تعداد نيروي کار مورد نياز در سايت نسبت به روش‌های متداول از 2000 نفر به 90 نفر کاهش می‌یابد و زمان ساخت از 30 ماه به 18 ماه می‌رسد.در واقع در برج گردان، اولين آسمانخراش کارخانه‌ای، 90 درصد کارها در کارخانه انجام می‌شود و روي هسته مرکزي در سايت مونتاژ می‌شود و هزينه تمام‌شده آن 23 درصد کمتر از روش‌های متداول امروزي ساخت‌وساز در محل بنا است و به جاي 2000 نفر 700 نفر در کارخانه در شرايط مطلوب کار می‌کنند و 90 نفر هم در سايت کار مونتاژ را انجام می‌دهند.