هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تغییری ایده آل در دکوراسیون حمام


الهام محمودی - مترجم

اگر تصور می‌کنید که دکوراسیون حمام شما تکراری و خسته‌کننده شده و زیبایی روزهای نخست را ندارد، بهتر است به فکر یک تغییر دکوراسیون جدید باشید. کار تغییر دکوراسیون در هر فضایی و بخصوص در حمام که فضایی برای رهایی از مشغله‌های روزمره است، امری هیجان‌انگیز و لذت‌بخش است. بهتر است به این نکته توجه کنید که قبل از انتخاب آخرین مدل کاشی یا وان، آیتم‌های بسیاری وجود دارند که بر زیبایی دکوراسیون مورد نظر شما خواهند افزود. در این مقاله راهکارهایی ارائه‌شده که با بهره‌گیری از آنها می‌توانید این پروسه را با آرامش به اتمام برسانید. پس قبل از شروع به این تغییر و تحول لذت‌بخش، به نکات ذکرشده در این مقاله توجه کنید. ما در این مقاله به شما كمك خواهیم كرد تا راحت تر بتوانید با حفظ فضا و استفاده از شیوه‌های نوین طراحی، حمام كوچك منزل خود را به‌روز‌ کنید .

مرحله نخست: مرحله تعیین بودجه است. اگر شما هنوز نمی‌دانید برای بازسازی حمام خود چقدر باید هزینه کنید، بهتر است ایده‌های خود را به طور دقیق بررسی کنید. تنظیم بودجه در بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها کمک‌کننده خواهد بود. زمانی که هزینه‌های کلی را بررسی می‌کنید، راحت تر می‌توانید درباره رنگ کاشی و سرامیک و وسایل اضافی دیگر تصمیم‌گیری کنید.

مرحله دوم: مرحله برنامه‌ریزی زمان می‌باشد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کار بازسازی دکوراسیون یک فضای کوچک مانند حمام در طی چند روز امکان‌پذیر می‌باشد و یا در مدت زمانی کمتر از مقدار محاسبه‌شده، پروژه آنها به اتمام می‌رسد. اما این امر لزوماً این‌چنین نیست و بستگی به میزان تغییر و تحول در آیتم‌های مورد نظر شما خواهد داشت. بنابراین، برنامه‌ریزی در مورد زمان یک امر تعیین کننده است.

مرحله سوم: مرحله کار کردن بر روی برنامه‌ریزی‌های تعیین شده است. وقتی پروژه تغییر دکوراسیون را شروع کردید، طبق برنامه‌ای که تعیین کرده‌اید، به ترتیب و رو به جلو حرکت کنید. در این صورت شما کمتر دچار اشتباه خواهید شد. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به قطعات جدیدی که نصب خواهید کرد، ما به شما توصیه می‌کنیم، کار بازسازی دکوراسیون را ابتدا از سقف، و سپس دیوارها و در مرحله سوم از کف حمام، انجام دهید.

مرحله چهارم: مرحله انتخاب کاشی و سرامیک است. از بهترین گزینه‌های انتخابی برای کفپوش حمام ، سرامیک است . چرا که به راحتی تمیز می‌شود، در برابر آب مقاوم و از لحاظ طرح و رنگ هم بسیار متنوع است. استفاده از سرامیک‌های شیاردار، در اطراف وان بسیار توصیه می‌شود چرا که به هنگام خیس بودن کف حمام این دسته از سرامیک‌ها امنیت بالاتری را فراهم می‌کنند ، یعنی میزان سر خوردگی را کمتر می‌کنند .بهتر است برای داشتن حمامی با ایمنی بالا ، در اطراف وان و زیر سینک روشویی از کف پوش‌های دو لایه حاوی لاتکس استفاده کنید . این کفپوش ها توسط لاتکس زیرین به کف حمام نصب می‌شود و لایه بیرونی که دارای بافت ناهموار است میزان سر خوردگی را کاهش می‌دهد .

مرحله پنجم:مرحله تعیین رنگ مورد نظر در فضای حمام می‌باشد. رنگ سرامیک برای آرامش بخشیدن به شما و برقراری محیطی سرشار از انرژی بسیار مهم است . پس بهتر است رنگی را انتخاب کنید که هم روشن باشد و هم با روحیات شما و اعضای خانواده سازگاری داشته باشد . استفاده از رنگ‌های مورد علاقه در حمام باعث می‌شود که علاوه بر آرامش بخشیدن به شما، روزی تازه و پر انرژی را شروع کنید . اگر سبک‌های شلوغ را می‌پسندید از رنگ‌های هلویی و زرد درخشان استفاده کنید . این رنگ‌ها فضا را شلوغ تر جلوه خواهند داد. اگر می‌خواهید که حمام شما بزرگ تر از آنچه هست نمایان شود، بهتر است از رنگ‌های طبیعی برای سرامیک‌ها استفاده کنید . بهترین توصیه دکوراتورها استفاده از سرامیک‌هایی به رنگ سفید و بژ و گاهی زرد و کرم بسیار روشن است که به خوبی نور را منعکس می‌کند و فضا را بزرگ تر جلوه می‌دهد. اگر حمامی بزرگ و عریض دارید بهتر است از رنگ‌های تیره استفاده کنید تا کوچک تر و گرم تر به نظر برسد .

مرحله ششم:مرحله استفاده از لوازم جانبی در حمام می‌باشد. استفاده از لوازم جانبی مانند تابلوهای تزئینی و دکورهای چوبی در حمام باعث می‌شود که فضا کوچک تر و گرم تر جلوه کند . استفاده از پوشش دیواری نقش دار، محیط حمام را به جایی دنج و گرم تبدیل می‌سازد .استفاده از آینه نیز در هر مکانی باعث نورانی شدن و بزرگ جلوه داده شدن آن فضا می‌شود، بنابراین استفاده از آینه در حمام بسیار توصیه می‌شود. بنا بر سبک دکور حمام می‌توانید انواع آینه را هماهنگ با آن سبک انتخاب کنید . برای وسیع تر نشان دادن فضا، از یک توالت فرنگی ، دست‌شویی و دوش ظریف حمام استفاده کنید.

مرحله هفتم:مرحله ذخیره‌سازی فضا در حمام می‌باشد. اگر حمام کوچکی دارید باید از همه فضاهای موجود استفاده کنید. كنج‌ها همان فضاهای بی‌استفاده حمام هستند كه می‌توان آنها را با طراحی‌های منحصربه‌فرد به فضاهایی مفید تبدیل کرد. استفاده از یونیت‌ها و یا قفسه‌ها ، پیشنهاد ویژه ما به شما برای ذخیره‌سازی فضاست.

مرحله هشتم:مرحله نورپردازی در فضای حمام است. حمام محیطی مرطوب است و در صورتی که تاریک باشد، محل مناسبی برای رشد قارچ‌ها خواهد بود. بنابراین بسیار ضروری است که به گونه‌ای طراحی شود که حتماً نور طبیعی به داخل آن بتابد. به هنگام خريد چراغ براي حمام نیز ، آنهايي را انتخاب کنيد که پوشش پارچه‌ای و رنگي نداشته باشند. حتماً نوع لامپ را هم در نظر داش ته باشيد. فلورسنت می‌خواهید يا هالوژن؟ بعضي از حمام‌ها به نورهاي گرم احتياج دارند و بعضي ديگر به نورهاي سرد. اگر دکور حمامتان گرم است، بهتر است از نورهاي سرد استفاده کنيد تا مکمل دکور حمام شما باشد و برعکس.

مرحله نهم:مرحله ایجاد سیستم تهویه مناسب در حمام می‌باشد. محیط حمام محیطی مرطوب است و رطوبت بالا برای افرادی که دچار بیماری قلبی یا آسم هستند، خطرناک است. برای از بین بردن بوهای نامطبوع و رطوبت در حمام نیز بهتر است از پنجره یا هواکش استفاده شود.

مرحله دهم:مرحله اتمام پروژه شما با رعایت نکات ضروری ایمنی می‌باشد.

- برای پریزهای حمام باید از محافظ پریز استفاده کرد.

- برای جلوگیری از سر خوردن در حمام، در اطراف وان از کف‌پوش‌های دولایه حاوی لاتکس استفاده کنید

- نصب میله‌هایی به عنوان دستگیره روی دیواره‌های حمام نیز ایده خوبی است و می‌توانید پیش از زمین خوردن با گرفتن آنها تعادل خود را حفظ کنید

- نظافت حمام نیز موضوع مهمی است که اغلب فراموش می‌شود. پس از هر بار حمام کردن، دیوارها و کف حمام را با مواد پاک‌کننده بشویید و دستگاه تهویه یا پنجره را باز کنید تا رطوبت خارج شود. در درون حمام حتماً سطل زباله درپوش‌دار، تمیز و مجهز به کیسه زباله قرار دهید. هیچ‌گاه حوله‌های کثیف را در حمام و روی هم جمع نکنید چون سبب رشد قارچ‌ها خواهد شد.