نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رستوران بازیگوش


رستوران پِراگ توسط گروه معماری و طراحی هلندی Tjep و در فضایی کاملاً متفاوت طراحی و اجرا شده است. این رستوران دارای قابلیت‌های مناسبی برای کودکان می‌باشد و معماری داخلی آن با توجه به این گروه سنی طراحی شده است. میزهای پذیرایی در رستوران پراگ شبیه اتوبوس است و به نوعی نمایشگر یک اسباب‌بازی بزرگ است. این رستوران در نزدیکی شهر آمستردام واقع شده است.

طراح این پروژه می‌گوید: در اکتبر سال 2003 دو کارآفرین به ما گفتند که رستورانی منحصربه‌فرد می‌خواهند، که بدون اینکه خانواده‌ها مجبور باشند کودکان خود را به فضاهای بازی ببرند، بتوانند در یک رستوران این نیاز را پاسخگو باشند. رستوران پراگ با استقبال گسترده خانواده‌ها و به خصوص کودکان مواجه شد.

این پتانسیل و توانایی بالقوه موجب شد تا این رستوران پس از 5 سال تبدیل به رستوران‌های زنجیره‌ای پراگ شود و در نقاط مختلف و برای خانواده‌ها با سطح زندگی متفاوت طراحی شد. بنابراین یک رستوران تبدیل به محیطی الهام‌بخش و سرگرم‌کننده برای کودکان و لذت‌بخش و راحت برای والدین شد. یکپارچه‌سازی در پاسخ به نیاز مشتریان موجب پیشرفت روزافزون این مکان شد.

این فضا توسط یک سقف با الگوبرداری از کلبه‌های روستایی هلند و متشکل از تیرهای چوبی عظیم پوشیده شده است. در داخل این فضا سعی شده تا یک جهان بازیگوش به نمایش درآید. مبلمان منحصربه‌فرد، اتوبوس، پنجره‌های دایره‌ای رنگی و پارتیشن های متفاوت، ابزارهای طراحی داخلی در این رستوران است.