هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   156   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

توليد كننده كابين و وارد كننده موتور

مدير عامل  شركت آسمان فرسا در گفتگو با پيام ساختمان

گروه بازار ساختمان: آسانسور كالايي است كه بيشتر قطعات آن در شركت هاي متفاوت و حتي كشور هاي مختلف ساخته مي شود و تنها نهايي ترين بخش توليد آن توسط يك شركت انجام مي شود. البته اين روند چندان هم عجيب نيست چرا كه آسانسور اگر چه كالايي ساختماني است اما اصالت مكانيكي آن موجب شده تا بازار وسيعي داشته باشد. يكي از اين شركت ها كه هم در توليد و هم واردات و حتي خريد قطعات مختلف آسانسور فعال است، شرکت آسمان فرسا مي باشد. مهندس پيام آذرتاش مدير عامل  این شرکت اطلاعات  خوبي از وضعيت اين صنعت و بازار آن به ما مي دهد؛

پیام ساختمان: به نظر می رسد در زمينه آسانسور هم وارد كننده هستید و هم توليد كننده، اینگونه نیست؟

ما وارد كننده موتور و سيم بكسل آسانسور و هم توليد كننده كابين آسانسور هستيم. البته ورق هاي لازم براي بخش توليد را از داخل و آن بخشي كه در داخل توليد نمي شود را از طريق واردات تامين مي كنيم. چنانكه مي دانيد بعضی قطعات آسانسور مانند موتور در كشور توليد نمي شود در نتيجه مجبور به واردات هستيم که در زمینه واردات هم با چالش ارز مواجه مي شويم. از آنجا كه اولويت هشتم و نهم به صنعت آسانسور داده شده در نتيجه  ارز مبادله اي به ما تعلق نمي گيرد از اين رو ما براي واردات موتور و سيم بكسل دچار مشكل مي شويم،زیرا تنها مي توانيم از طريق صرافي ها و به صورت نقدي اقدام به معامله كنيم. همين محدوديت براي رونق فعاليت ما چالش ساز شده است. البته ما بيشتر به واردات موتور آسانسور مي پردازيم و كابين آن را در داخل ساخته و ساير قطعات را از شركت هاي وارداتي ديگر تامين مي كنيم.

پیام ساختمان: مشكل واردات قطعات آسانسور در ايمني آن نيز تاثير داشته است؟

به طور حتم تاثیرگذار است. در حال حاضر شركت هاي ايراني قطعات آسانسور را از کشورهای چين وتركيه وارد می کنند اما محصولات ارزان چيني در بخش «پارا شوت» و نيز «ريل» داراي مشكلات بسياري هستند. برخي تولیدکنندگان كالاي چيني و برخي نیز كالاي چيني را با برند اروپايي مي خرند. در اين مورد بعضی شرکت ها آن را به قيمت اروپايي و برخي آن را با قميت چيني مي فروشند. براي مثال محصولات آلكوم سوئيس به سهولت در چين توليد مي شود.

پیام ساختمان:چرا فعالان این  بازار اقدام به واردات از چين مي كنند ؟

در حال حاضر بهترين موتور و سيم بكسل هاي آسانسور را كشورهاي اروپايي مي سازند اما به دليل افزايش نرخ ارز ورادات نمي توانيم موتور ايتاليايي و ريل اسپانيايي بخريم. 

پیام ساختمان:در حال حاضر وضعيت بازار آسانسور را در داخل كشور چگونه مي بينيد؟

در حال حاضر با 40 ميليون تومان هم مي توانيد آسانسوري كه مونتاژ شده و قطعات آن از شرکت های مختلف است را بخريد اما اگر به صورت پكيج وارد شود قيمت آن مي تواند تا 300 ميليون تومان افزايش يابد.

پیام ساختمان:توليد داخلي قطعات آسانسور با چه مشكلي مواجه است؟

در زمینه توليد كابين آسانسور با بي ثباتي قيمت به ويژه ورق مواجه هستيم. البته اين ورق هاي سياه و گالوانيزه ( كه هردو بر حسب سفارش مشتري موارد استفاده دارد) در داخل و در شركت فولاد مباركه تولدي مي شود.  البته مجبوریم برخي ورق هاي استيل مانند استيل ضد سايش را از خارج وارد كنيم چرا كه در ايران توليد نمي شود كه آن هم چنانكه گفته شد با نوسان نرخ ارز با مشكل روبه رو است.