نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

واکنش کارشناسان به برنامه های آخوندی


 

 

گروه بازار ساختمان: وزير مسكن دوران سازندگي اينك پس از 16 سال دوباره براي وزارت راه و شهرسازی دولت تدبير و اميد پيشنهاد شده است. وي بر خلاف دو دولت پيشین، مداخله دولت در بخش مسكن را عامل شكست سیاست‌گذاری‌های مسكنی می‌داند و سابقه او در توجه به بخش خصوصي اين نكته را اثبات می‌کند.در برنامه ارائه‌شده وي به نمایندگان برای اخذ رای اعتماد از مجلس بر احياي طرح جامع مسكن و توجه به تمامي اقشار جامعه تاكيدشده است. برخی از كارشناسان قابل‌توجه ترين بخش برنامه آخوندی را واگذاري بخش شهرسازي به شهرداري و شوراها می‌دانند و برخی دیگر با بیان نظرات مختلف نسبت به مسکن مهر معتقدند وزیر پیشنهادی دولت یازدهم می‌تواند اوضاع مسکن مهر را سر و سامان ببخشد. به عقیده بسیاری از کارشناسان حوزه مسکن بندهای ذکرشده توسط وزیر احتمالی مسکن می‌تواند تأثیرات مثبتی در عرصه ساخت‌وساز‌ها و تدوین قوانین منطبق با معماری ایرانی – اسلامی داشته باشد. متن زیر گزارش پیام ساختمان از واکنش عده ای از صاحبنظران حوزه مسکن به برنامه های وزیر راه و شهرسازی پیشنهادی دولت یازدهم است.

وزیر احتمالی توجه خاصی به مسکن مهر دارد

 

 

 

محمدکاظمی ، کارشناس اقتصادی در خصوص برنامه های ارائه شده وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی گفت: رها کردن مسکن مهر به خودی خود می‌توانست یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات دولت جدید باشد اما بندهای موجود در برنامه وزیر احتمالی راه و شهرسازی نشان می‌دهد که دولت نه تنها توجه خاصی به این بخش دارد، بلکه معتقد است این طرح نیازمند اصلاحاتی است تا روند اشتباه بهبود یابد زیرا بهبود وضعیت مسکن مهر می‌تواند کار و تلاش دولت دهم را بیشتر نمایان کند و باید همه بپذیرند دولت دهم دست به کار بزرگی زد ،کاری که اگر این اشتباهات و مشکلات کوچک را نداشت، می‌توانست نام دولت دهم را به عنوان یکی از موفق‌ترین دولت‌ها در زمینه ساخت مسکن جاودانه کند، اگرچه تلاش آنها نباید در هیچ دوره‌ای نادیده گرفته شود.معتقدم مسکن مهر می‌تواند با اصلاحات کوچک مأمن آرامشی برای اقشاری باشد که یک عمر در آرزوی چهاردیواری بودند.

بهترین بند برنامه آخوندی

 

 

 

علی ازگلی ، کارشناس اقتصاد در مورد بند تأمین خدمات زیربنایی و بهبود محیط مسکونی مجموعه‌های مسکن مهردر برنامه آخوندی به خبرنگار پیام ساختمان گفت : به نظر من این بند یکی از بهترین برنامه‌های آخوندی است. بعد از آزاد شدن خرید و فروش و انتقال سند مالکیت در مسکن مهر بسیاری از مردم و ساکنان مسکن مهر خواستار واگذاری مالکیت زمین این واحدها هستند. دلیل عمده این درخواست‌ها را باید در نبود زیرساخت‌های مناسب مسکن مهر دانست چرا که بسیاری از مالکان مسکن مهر در نظر دارند به دلیل عدم امکانات مناسب زیربنایی یا دوری از مراکز شهری، ملک خود را فروخته و در مناطق بهتری ساکن شوند که این امر باعث بی‌خانه شدن تعداد زیادی از مالکان مسکن مهر می‌شود. حال باید اولین کار دولت اتمام و بهبود محیط مسکونی مسکن مهر باشد تا یک پله عقب‌گرد در مسکن مهر نداشته باشیم .

استانداردسازی نباید در حد یک بند باقی بماند

 

 

 

رضا امام ، کارشناس راه و شهرسازی با بیان این مطلب که شاید برگزیده‌ترین بند برنامه ارائه‌شده آخوندی بند 13 نوسازي بافت‌های فرسوده و بهسازي سکونت‌های غیررسمی است، گفت: اهمیت بافت‌های فرسوده بر هیچ کس پوشیده نیست و بافت فرسوده را می‌توان به عنوان مبحثی برای مسکن اقشار کم درآمد بیان کرد. در هر یک از کلان‌شهرهای ما می‌توان به انبوهی از بافت فرسوده اشاره کرد که با تدابیر و ضوابط اصولی می‌توان این مناطق را مورد بازسازی قرار داد . اگرچه این موضوع نیز مانند بندهای دیگر برنامه ارائه‌شده آخوندی مبحث تازه‌ای نیست اما با تمرکز و البته برنامه‌ریزی‌های اصولی می‌توان از این بافت‌ها بهره‌برداری دو جانبه برای دولت و مردم کرد. وی در ادامه به بند مربوط به استانداردسازی اشاره کرد و گفت: باید با جزییات بیشتری مسئله را کنکاش کرد و دید که آیا تمام مصالح ما به یک اندازه استانداردسازی می‌خواهند ؟آیا قوانین استانداردسازی در همه موارد به یک نسبت مهم است ؟ در چه قسمت‌هایی استانداردسازی باید قوی تر اعمال شود؟ در صورت پاسخ‌دهی به این سؤالات می‌توان هم زمانی که برای این بند نیاز است را محاسبه کرد و هم نیرو و هزینه‌ای که درگیر این مبحث است. باید به این نکته اشاره کنم که در تمام دولت‌ها توجه به استانداردسازی از اولویت برخوردار بود و اینکه چرا کشور ما در مبحث استانداردسازی پیشرو نیست دلیل آن را باید در نحوه اجرا دانست . برای استانداردسازی گفتن فقط یک بند کافی نیست و استانداردسازی برای کشور ما که در معرض بحران‌های طبیعی زیادی قرار دارد نباید در حد یک بند باقی بماند.

در طرح جامع همه طبقات مورد توجه قرار می‌گیرند

 

 

 

کمال بهاری ، كارشناس مسكن در مورد برنامه های وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی گفت: تمام بندهای برنامه ارائه‌شده آخوندی در صورت اجرا و بازنگری دارای ارزش هستند و البته این بندها اشاره‌ای دارد به این مبحث که مسکن باید با توجه به طبقات اجتماعی مختلف در جامعه ساخته شود ، برخلاف دولت قبل كه ساخت مسكن را به ترتيب توان اقتصادي طبقات اجتماعي پي گرفت و اول به طبقه كم درآمد پرداخت اما در احياي طرح جامع مسكن همه طبقات مورد توجه قرار می‌گیرند.

اگر مو به مو اجرا شود

 

 

 

رضا جودت ، کارشناس راه و شهرسازی در مورد بند احیای قانون جامع شهرسازی در برنامه های ارائه شده آخوندی گفت: برنامه‌های ارائه‌شده توسط وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی دولت یازدهم دارای 1 نکته بسیار مهم و اساسی است: اولین مبحث آن مربوط به احیای قانون جامع شهرسازی است . این بند ساخته و پرداخته دولت جدید نیست بلکه سالیان سال به عنوان بندی مهم در امر ساخت‌وساز کشور مطرح بوده اما به دلایلی نتوانسته است به نقطه اوجی برسد. قانون جامع شهرسازی جزو قوانین پر بار کشور است که به نکات ریز و مهمی می‌پردازد و به عقیده بنده اگر مو به موی آن اجرا شود، می‌توانیم بگوییم در امر شهرسازی شاهد مشکلات عدیده نخواهیم بود. دولت جدید نباید بندهای جدیدی به این قانون اضافه کند بلکه باید با تدابیر دولتی در اجرای درست آن کوشش کند.

دولت باید ناظر بر پروژه‌ها باشد

 

 

 

ابوالحسن پارسا ، کارشناس دادگستری راه و شهرسازی با اشاره به بند 19 برنامه ارائه‌شده وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی ،گفت: حساسیت و تاکید بر این بند نشان از این موضوع دارد که دولت باید ناظر بر پروژه‌ها باشد تا بتواند فرصت ساخت پروژه‌های بزرگ را از دست ندهد. با توجه به فعالیت عمیق دولت دهم در امر مسکن شاهد بودیم که بسیاری از پروژه‌های مهم کشوری نیمه‌تمام رها شدند زیرا دولت دهم تمام هم و غم خود را برای پروژه‌های مسکن مهر گذاشت . اگرچه این موضوع اهمیت به سزایی داشت اما آیا اگر این فعالیت‌ها به بخش‌های دیگر سپرده می‌شد کار انجام نمی‌شد؟پارسا ادامه داد: مسکن مهر به علت عظمت و گستردگی‌اش تمام وقت وزارتخانه را گرفت و بر این اساس پروژه‌های عظیم فراموش شد. سهم دولت در ساخت‌وساز، پنج تا شش درصد است و نمی‌بایست براي اين مقدار تا اين اندازه درگير شود.

شهرداری‌ها می‌توانند به توليد مسكن بپردازند

 

 

 

محمدباقر بنیادی ، کارشناس اقتصاد در نیز در مورد بند مشارکت دادن شهرداری‌ها در بخش مسکن در برنامه‌های وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی به خبرنگار ما گفت: یکی از بندهای برنامه پیشنهادی آخوندی که توسط دولت‌های قبل نیز بیان شده و چیز تازه‌ای نیست، ورود شهرداری‌ها به بخش مسکن است. شهرداری‌ها به دليل ارتباط مستقيم با مردم مناسب‌ترین نهاد كمكي هستند و می‌توانند با توجه به جغرافياي محلي و معيشت و فرهنگ مردم به توليد مسكن بپردازند.این تولید دارای محاسن بسیار زیادی از جمله توجه به مباحث انرژی و استاندارد سازی است. همچنین شهرداری‌ها می‌توانند پروژه‌های مختلف را در حداقل زمان و با حداقل هزینه به اتمام برسانند.وی خاطرنشان کرد: باید مسئولان بدانند هر تمام‌شدنی ارزشمند نیست . بیشتر پروژه‌های دولت در زمان بسیار طولانی تمام شده که این موضوع علاوه بر هدر دادن هزینه و زمان باعث بدنامی ساخت‌وساز هم می‌شود. وظيفه دولت تسهيل مقررات براي بخش خصوصي و پرداخت تسهيلات بانكي به مردم است و دولت نباید نقش مجري را در بخش مسكن ايفا كند.