هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آن مرد وزیر راه و شهرسازی شد!


از اون هفته تا این هفته که در خدمتتان بودیم و هستیم هییییچ خبری نبود الا اینکه رئیس‌جمهور محترم و کلیددار تدبیر و امید تنفیذ شد و تحلیف شد و فی‌الفور کابینه پیشنهادی‌اش را به مجلس معرفی کرد و ماه مبارک تمام شد و در مجلس بر سر رأی اعتماد وزرا بگومگو شد و وام مسکن مهر ته کشید و ثبت نام آن در کل کشور متوقف شد و بالأخره، آن مرد آمد!

آن مرد آمد!

آن مرد آمد! آن مرد در نجف متولد شد ولی از رویال کالج لندن دکترا گرفت. آن مرد با طرح «پاک» آمد، (سیاست تأمین مسکن از طریق پس‌اندازهای مردمی، انبوه‌سازی و کوچک‌سازی)، آن مرد با طرح آمایش سرزمینی آمد، آن مرد معتقد به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و وام خرید آمد، آن مرد منتقد مسکن استیجاری، عملکرد بنگاه‌های املاک و تراکم فروشی آمد، آن پایه‌گذار سابق و منتقد فعلی نظام مهندسی ساختمان آمد. مهندس عباس احمد آخوندی آمد، آن مرد وزیر راه و شهرسازی شد!

دست‌مریزاد از دست دررفته!

مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی پارلمان طی سخنانی درحتا‌که داشت در موافقت با آخوندی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی سخن می‌گفت و از توانمندی و خوبی‌های او صحبت می‌کرد از دستش در رفت و به وزیر سابق راه و شهرسازی دست‌مریزاد گفت! این در حتا است که بائوج لاهوتی یک دقیقه و 30 ثانیه قبل از این سخنان گفته بود: تاکنون 40 درصد از احکام برنامه چهارم در زمینه ساخت راه‌آهن، آزادراه، راه‌های اصلی و ... تحقق‌یافته و هنوز 60 درصد از قانون برنامه در این برنامه محقق نشده است. بنابراین مسئولیت وزارت راه و شهرسازی بسیار سخت و دشوار است، چرا که باید عقب‌افتادگی‌ها را جبران کرد. در حال حاضر آگاهان مانده‌اند که وقتی وزارتخانه‌ای 60 درصد از برنامه‌هایش عقب است و باید اشخاص دیگری بیایند و عقب‌افتادگی‌هایش را جبران کنند دقیقاً کجایش دست مریزاد دارد!

متوقف نشده، ایستاده!

مدیرعامل بانک مسکن طی یک بازی ادبی و لفظی زیبا، از عدم توقف پرداخت وام مسکن مهر و همچنین عدم پرداخت آن خبر داد و ادبای جهان را انگشت به دهان گذاشت!

وی با بیان اینکه پرداخت وام مسکن مهر متوقف نشده است، گفت: تعهد بانک پرداخت وام مسکن مهر تا سقف ۵۰ هزار میلیارد تومان است و چون پرونده‌های موجود در بانک مسکن به این میزان رسیده بنابراین پرداخت وام را متوقف می‌کنیم!

قدرت الله شریفی تاکید کرد: پرداخت وام مسکن مهر متوقف نشده است بلکه به این شکل شده است که چون تعهد بانک مسکن برای پرداخت وام مسکن مهر تا سقف 50 هزار میلیارد تومان بوده نباید پرداخت‌ها از این سقف تجاوز کند.

پرهیز از سیاست‌های غلط!

با انتخاب مهندس آخوندی به وزارت راه و شهرسازی و حتی در زمانی که وی گزینه پیشنهادی دکتر روحانی بود، سایت ها و خبرگزاری‌های مختلف پر بود از رهنمودهای و راهنمایی‌های افراد و اشخاص مختلفی که حتی بعضی از آنها نتوانسته بودند موفق به کسب رأی و حضور در هیئت‌مدیره «اتحادیه تعمیرکاران سماورهای ذغتا» هم شوند! حالا که این‌طور است به نظرمان رسید بد نیست ما هم بعضی از سیاست‌های غلط را گوشزد کرده و نسبت به استفاده از آنها در وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم هشدار بدهیم، مگر ما چی از پشت در ماندگان «سندیکای تعمیرکاران لیوان های یک بار مصرف» داریم؟ و اما سیاست‌های غلط: ثیاثت، صیاصت، ثیاثط، صیاصط، سیاسط، ثیاست، صیاست، سیاثط، سیاثت، صیاسط، ثیاصت، سیاصت، سیاثت، ثیاصط ...

گزینه شهرداری تهران

با کسب رأی اعتماد مجلس توسط مهندس آخوندی، اکنون دکتر عبدالعلی‌زاده، گزینه در نمک خوابانده دکتر روحانی برای روز مبادایی که گزینه پیشنهادی اولش برای تصدی پست وزارت راه و شهرسازی نتواند جواز حضور به این وزارتخانه را بیابد آزادشده و به نظر اکنون فرصت مغتنمی است تا گزینه شهرداری تهران باشد. از خاطر نبریم که وی علاوه بر نمایندگی مجلس و وزارت مسکن و شهرسازی، سابقه شهردار بودن تبریز را نیز در سوابق کاری‌اش دارد.

گُل به سرزنون!

سرانجام به خوشی و خرمی حق نظام کاردانی از سوی شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان به رسمیت شناخته شد. مهدی مؤذن ضمن اعلام این خبر گفته؛ شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان پذیرفته تا حداقل‌هایی که قانون برای سازمان نظام کاردانی ساختمان در نظر گرفته به رسمیت شناخته شود. در همین راستا هم مهندس صومعلو هم دستور داده تا از تمام مکاتبات منفی قبلی رفع اثر شود. ما ضمن عرض تبریک و شادباش به دوستان در نظام کاردانی، منتظریم ببینیم این عزیزان چه گلی به سر صنعت ساخت‌وساز کشور می‌زنند.