هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آخوندي دست دلالان را قطع كند


سید سجاد موسوی: عباس احمد آخوندی که در دولت هاشمی رفسنجانی از سال 1368 تا 1376 وزیر مسکن و شهرسازی بود ، از سوی دکتر روحانی برای تصدی وزارت راه و شهرسازی به مجلس معرفی شده است تا در صورت کسب رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی یک بار دیگر سکان هدایت این وزارتخانه بسیار مهم را به دست بگیرد. صنعت ساختمان در حال حاضر روزهای خوبی را سپری نمی‌کند و در تمامی بخش‌ها با مشکلات و چالش‌های عدیده‌ای مواجه است و دولت تدبیر و امید عزم خود را جزم کرده تا شرایط را بهبود ببخشد. پیام ساختمان سراغ سه عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی رفته تا اولاً نظر آنها را در رابطه با وزیر معرفی‌شده، جویا شود و دوم اینکه خواسته‌های آنان از وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم را بشنود.

نظارت دولت بر تعاوني‌ها

سید احسن علوی، عضو کمیسیون عمران و نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار پیام ساختمان گفت: بنده کاملاً با آقای آخوندی برای تصدی وزارت راه و شهرسازی موافقم چرا که از نظر من ایشان مدیری اثبات‌شده با سوابق کاری بسیار خوبی در وزارت مسکن و شهرسازی دولت آقای هاشمی هستند.

وی افزود: آقای آخوندی وزیر بسیار توانمندی است و برنامه‌ای که به کمیسیون عمران ارائه کرد هم موید این نکته است که ایشان شناخت بسیار خوبی از وزارت راه و شهرسازی دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: آخوندی باید در بحث مسکن مهر با اتخاذ تدابیر درست، سالانه دو میلیون واحد مسکونی احداث نموده و دست سوداگران و دلالان را از بازار مسکن کوتاه کند.

وی ادامه داد: ما در بخش راه‌سازی به ویژه در مناطق محروم مشکلات عدیده‌ای داریم و لازم است که فکری به حال تأمین اعتبارات و تخصیص آن در این بخش کنند چون متأسفانه در سال جاری تاکنون فقط حدود 3 درصد اعتبار به این بخش تخصیص داده شده است. علاوه بر این لازم است آقای آخوندی توجه ویژه‌ای به تعمیر و نگهداری راه داشته باشند. اعتقاددارم آقای آخوندی برای پروژه‌های راه‌سازی باید به سمت فاینانس و بخش خصوصی و همچنین عرضه اوراق مشارکت حرکت کند و در غیر این صورت در بخش راه‌سازی راه به جایی نخواهیم برد.

علوی اضافه کرد: لازم است در بخش کنترل بازار مسکن دست دلالان قطع شود و دولت کنترل بازار را در اختیار بگیرد ضمن اینکه دولت باید توجه ویژه‌ای به عملکرد تعاونی‌ها داشته باشد. ما شاهد هستیم که برخی تعاونی‌ها از متقاضیان پول دریافت کرده‌اند اما مسکن تحویل نداده‌اند. از خانه‌های ختا که ظرفیت بسیار خوبی برای بهبود وضعیت بازار مسکن دارند هم نباید غافل باشد و همانند بسیاری از کشورها باید از مالکانی که خانه‌های خود را به بازار عرضه نمی‌کنند، متاات اخذ شود.

مخالفت آخوندي با مكان يابي مسكن مهر است

عباس فلاحی باباجان، عضو دیگر کمیسیون عمران و نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی هم به خبرنگار پیام ساختمان گفت: بنده از گذشته آقای آخوندی اطلاع دارم و تقریباً از نظر تخصص و درایت ایشان هیچ مشکلی ندارند و کمیسیون عمران بر این موضوع متفق القولند. وی افزود: سالانه تعداد زیادی از هم‌وطنان ما به دلایل متعددی که از جمله اصلی‌ترین آنها غیراستاندارد بودن راه‌هاست، قربانی می‌شوند و آخوندی باید چاره‌ای اساسی برای این وضعیت بیندیشد.

فلاحی باباجان ادامه داد: مسئله اصلی که باید مورد توجه آقای آخوندی قرار گیرد، ادامه ساخت مسکن مهر در جهت تأمین مسکن اقشار آسیب‌‌پذیر جامعه است. از برخی افراد شنیده می‌شود که آقای آخوندی اعتقادی به مسکن مهر ندارد اما واقعیت این است که ایشان مخالفتی با اصل طرح ندارند و اصل مخالفت ایشان با مکان‌یابی احداث واحدهای مسکن مهر است. آقای آخوندی هم اذعان دارد که طرح مسکن مهر، طرح بسیار ارزشمندی است. وی با بیان اینکه دولت باید تسهیلات هدفمندی برای ساختمان‌سازی در نظر بگیرد، گفت: بحث‌هایی مانند شناسنامه فنی ساختمان، تعدیل قیمت مصالح ساختمانی و مدیریت بازار از جمله مهم‌ترین مباحثی است که بازار مسکن را از آرامش نسبی برخوردار خواهد کرد. بسیاری از دلال‌ها و سوداگران بازار مسکن در تمام دولت‌ها به دنبال پیدا کردن راهی برای نفوذ به بدنه دولت هستند و قشر آسیب‌پذیر را تحت فشار قرار می‌دهند و لازم است که سیستم مدیریتی قوی برای خارج کردن این افراد از چرخه به وجود بیاید و این موضوع را هم به ایشان اطلاع دادیم و امیدواریم به قولی که به کمیسیون عمران داده‌اند، وفادار بمانند.

وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه آقای آخوندی چه راهکاری برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی دارند، گفت: همان راهکاری که در دولت گذشته در نظر گرفتیم باید در دولت جدید اجرا شود. راهکارهایی نظیر فاینانس و استفاده از بخش خصوصی می‌تواند تا حدودی مشکلات را مرتفع کند.

آخوندي پروژه‌هاي راه سازي را فعال كند

بهلول حسینی، عضو دیگر کمیسیون عمران و نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی هم به خبرنگار ما گفت: آخوندی باید طرح مسکن مهر را با رفع نواقص ادامه دهد. طرح مسکن مهر از ابتدا برای خرید و فروش به تصویب نرسید.لازم است این طرح باقدرت ادامه یابد و دچار مشكلاتي نظير دلال‌بازي نشود. ضمن اینکه اگر این طرح به فاصله نزدیکی از شهرهای مادر احداث شود در کنترل بازار مسکن هم بسیار موثر خواهد بود.

وی افزود: مسکن کالایی وارداتی نیست که با واردات آن مشکلات را حل کرد بلکه اصلاح بازار مسکن نیازمند زمان است.

حسینی در مورد پروژه‌های راه‌سازی هم گفت: راه‌سازی زیرساخت بسیاری از صنایع کشور است و به آقای آخوندی اعلام کردیم که پروژه‌های راه‌سازی را فعال کنید چرا که راه‌سازی باعث رفاه ، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال می‌شود. وی در رابطه با بافت‌های فرسوده شهری هم گفت: بافت فرسوده به دلیل ناپایداری در زمان زلزله حوادث دلخراشی به وجود می‌آورد و چنانچه دولت یک ریال هزینه کند، جلوی هزینه 100 ریال در زمان بروز حوادث را می‌گیرد.

موافقت كميسيون عمران

لازم به ذكر است در جريان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، مهرداد بائوج لاهوتي، عبدالكريم حسين زاده و احمد جباري به عنوان سه عضو كميسيون عمران در دفاع از عباس آخوندي، وزير پيشنهادي راه و شهرسازي پشت تريبون حاضر شدند و مخالفي از اين كميسيون را شاهد نبوديم. بنابراين با توجه به اتفاقات مجلس و گفتگويي كه با سه عضو ديگر كميسيون عمران در اين گزارش داشتيم، به نظر مي‌رسد وزير با سابقه راه و شهرسازي توانسته نظر موافق اكثريت قريب به اتفاق كميسيون را جلب كند.