هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مسکن مهر و وامش!


گروه گزارش: با ابلاغ محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور سابق، از روز 11 مردادماه امسال تسهیلات مسکن مهر، با 5 میلیون تومان افزایش، به ۳۰ میلیون تومان رسید. با این روش به نظر می‌رسد که افزایش هزینه‌ها و گرانی فروش واحدهای مسکن مهر باید از جیب متقاضیان پرداخت شود. درحالی‌که قرار بود مسکن مهر، برای اقشار ضعیف جامعه باشد و ارزان به دست مصرف‌کننده برسد. در واقع دولت به جای اینکه از سهم خود در واحدهای مسکن مهر چشم‌پوشی کند تا افزایش هزینه‌های ساخت جبران شود، به میزان وام مسکن مهر افزوده تا این مبلغ را متقاضیان بپردازند. همان‌گونه که انتظار می‌رفت این موضوع حاشیه‌ها و بعضاً مخالفت‌های بسیاری را برانگیخت و در این میان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز به افزایش وام مسکن مهر واکنش‌های متعددی نشان دادند. برخی نمایندگان این کار را راهی برای خانه‌دار شدن افراد فاقد مسکن و اجاره‌نشینان دانسته و برخی نیز عنوان کردند؛ هرگونه افزایش وام مسکن مهر، جز تورم و پر شدن جیب دلالان چیز دیگری نصیب مردم نخواهد کرد.

درمان درد اجاره‌نشینان نیست!

عضو کمیسیون عمران مجلس در واکنش به افزایش وام مسکن مهر گفت: در حال حاضر قیمت مسکن به اندازه‌ای افزایش‌یافته که وام 30 میلیون تومان و بالاتر، دردی را از اقشار فاقد مسکن دوا نخواهد کرد.

یوناتن بت‌کلیا با اشاره به اینکه افزایش وام مسکن مهر، راهی جهت خانه‌دار کردن مردم نیست، افزود: افزایش وام مسکن مهر شاید تا حدودی بتواند نگرانی‌های متقاضیان این بخش را کاهش دهد، اما باید عنوان کرد این مبلغ به تنهایی نمی‌تواند کمک قابل‌توجهی برای این افراد تلقی شود.

نماینده اقلیت مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط کنونی صاحب‌خانه شدن برای بسیاری از مردم به ویژه اقشار آسیب‌پذیر جامعه مشکل شده است، تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از مردم برای خرید یک واحد مسکونی 60 متری باید هزینه‌های کلانی را پرداخت کنند که این موضوع معضلات بزرگی را برای افراد ایجاد کرده است.

بت‌کلیا با اشاره به اینکه دولت نهم به منظور پوشش افزایش هزینه‌های ساخت مسکن مهر، مبادرت به بالا بردن وام مسکن نمود، اظهار کرد: اگر دولت دهم کنترل و نظارت بیشتری بر بازار و قیمت مسکن اعمال می‌کرد شرایط فعلی به وجود نمی‌آمد.

باعث رشد نقدینگی است

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه متقاضیان مسکن مهر در نهایت از جیب خود هزینه‌های این بخش را پرداخت می‌کنند، اظهار کرد: اگر قرار باشد مردم از جیب خود هزینه‌های بخش مسکن مهر را پرداخت کنند، در این صورت از اهداف مسکن مهر دور شده‌ایم.

حامد قادرمرزی با اشاره به اینکه افزایش وام مسکن مهر کمکی به خانه‌دار شدن مردم نخواهد کرد، گفت: با توجه به تورم موجود در کلان‌شهری همچون تهران، وام 30 میلیون تومانی مسکن مهر هیچ کمکی به مردم نخواهد کرد، چرا که ارزش این وام امروز در تهران کمتر از 10 میلیون تومان است.

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی، افزود: افزایش وام مسکن مهر تنها باعث رشد نقدینگی، افزایش نرخ مسکن و همچنین بالا رفتن تورم در کشور خواهد شد.وی تصریح کرد: به جای افزایش وام مسکن مهر می‌توان از تعاونی‌های کوچک و بزرگ مسکن حمایت کرد که در این صورت انتظار می‌رود افراد بیشتری خانه‌دار شوند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، اظهار کرد: متأسفانه قیمت مسکن از سال 85 و در زمانی بالا رفت که دولت وقت تصمیم به افزایش وام خرید مسکن گرفت.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، خاطرنشان کرد: هرچند فلسفه کلی افزایش وام مسکن اشتباه است، اما در حال حاضر حتی اگر وام مسکن مهر به 60 میلیون تومان نیز افزایش یابد امکان خرید مسکن برای بسیاری از اقشار جامعه امکان‌پذیر نخواهد بود.

مناسب و قابل‌قبول است!

رئیس کمیسیون عمران مجلس، با اشاره به اینکه افزایش وام مسکن مهر نمی‌تواند دلیلی بر ایجاد تورم و دلال بازی در بازار مسکن باشد، گفت: وام مسکن مهر حتی در صورتی که برای پوشش هزینه‌های ساخت واحدهای مسکونی توسط دولت، افزایش یافته باشد، طرحی مناسب و قابل‌قبول است.

سید مهدی هاشمی با اشاره به اینکه افزایش وام مسکن مهر کاری مثبت و پسندیده از طرف دولت محسوب می‌شود، گفت: در شرایط کنونی افزایش وام مسکن مهر تا سقف 30 میلیون تومان، راهی در جهت خانه‌دار شدن اقشار فاقد مسکن محسوب می‌شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نکات مثبت طرح افزایش وام مسکن مهر، تصریح کرد: افزایش وام مسکن مهر باعث خواهد شد متقاضیان این بخش، از پرداخت مستقیم مبالغ، بابت تورم به وجود آمده در مسکن مهر خودداری کرده و نیاز مالی خود را از طریق وام دریافتی، تأمین کنند. هاشمی اظهار کرد: هرچند وام مسکن مهر تا سقف ۳۰ میلیون تومان افزایش‌یافته، اما این موضوع، دلیلی بر ایجاد تورم و دلال بازی در بازار مسکن نخواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به اینکه دولت احمدی‌نژاد عملکردهای مثبتی در بخش مسکن داشت، عنوان کرد: دولت احمدی‌نژاد عملکردهای مثبت و سازنده‌ای در بخش مسکن به ویژه پروژه مسکن مهر داشت، اما یکی از مهم‌ترین ایرادات این دولت عدم استفاده از توانمندی‌ها و امکانات سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بود.رئیس کمیسیون عمران مجلس، خاطرنشان کرد: مسکن مهر توانست تا حد زیادی تقاضای متقاضیان این بازار را پاسخ داده و اقشار بسیاری را صاحب‌خانه کند.اجاره‌نشینان را خانه‌دار نمی‌کند

عضو کمیسیون عمران مجلس، در واکنش به افزایش وام مسکن مهر، گفت: افزایش ۳۰ میلیون تومانی وام مسکن مهر ممکن است در شهرهای کوچک جوابگوی متقاضیان باشد، اما در کلان‌شهرها کمک چندانی به افراد فاقد مسکن نخواهد کرد.کمال علی‌پور خنکداری، با اشاره به اینکه افزایش وام مسکن مهر نمی‌تواند کمک چندانی به افراد فاقد مسکن کند، گفت: هرچند افزایش وام مسکن مهر می‌تواند تا حدودی قدرت خرید مردم را افزایش دهد، اما باید عنوان کرد این افزایش تسهیلات تغییری در قیمت‌های مسکن ایجاد نخواهد کرد.نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی به مشکلات بازپرداخت وام ۳۰ میلیون تومانی مسکن مهر اشاره و تصریح کرد: متقاضیانی که از این وام استفاده می‌کنند در آینده با مشکل بازپرداخت اقساط وام خود مواجه خواهند شد.علی پور خنکداری اظهار کرد: وام مسکن مهر به طور موقت می‌تواند پاره‌ای از مشکلات اقشار فاقد مسکن و اجاره‌نشینان را مرتفع کند ولی در بلندمدت جوابگوی نیاز آنها نخواهد بود.عضو کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: هر اندازه زمان بازپرداخت اقساط این وام ۳۰ میلیون تومانی افزایش یابد به همان میزان نیز می‌توان به موثر واقع‌شدن چنین طرحی از طرف دولت خوش‌بین بود.

مسیر هموار خانه‌دار شدن مستأجران

نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس، در واکنش به افزایش وام مسکن مهر تا سقف ۳۰ میلیون تومان گفت: هرچند افزایش وام مسکن مهر نقدینگی را در جامعه افزایش خواهد داد، اما این امر می‌تواند راهی برای خانه‌دار شدن اجاره‌نشینان تلقی شود. علی‌اکبر آقایی مغانجوقی افزود: تزریق سرمایه و تسهیلات به بخش مسکن در اکثر کشورهای جهان مرسوم بوده و این امر دلیلی بر افزایش تورم موجود در آن کشور تلقی نمی‌شود.نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موثر واقع‌شدن افزایش وام مسکن مهر مشروط بر ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا در این بخش است، تصریح کرد: در شرایط کنونی عرضه و تقاضای مسکن با یکدیگر تناسبی ندارد، لذا افزایش وام مسکن مهر راهی در جهت ایجاد تعادل در بازار مسکن قلمداد می‌شود.آقایی مغانجوقی اظهار کرد: هر اندازه بر وام مسکن مهر افزوده شود به همان میزان نیز اقشار بیشتری صاحب‌خانه شده و از اجاره‌نشینی رهایی خواهند یافت.نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس، خاطرنشان کرد: افزایش وام مسکن مهر با توجه به تورم موجود در جامعه امری مثبت، پسندیده و قابل‌قبول محسوب خواهد شد.

جیب دلالان پر می‌شود

عضو کمیسیون عمران مجلس، در واکنش به افزایش 30 میلیون تومانی وام مسکن مهر، گفت: افزایش وام مسکن مهر، نه‌تنها باعث تورم در قیمت، رهن و اجاره مسکن می‌شود، بلکه باعث پر شدن جیب سوداگران و دلالان خواهد شد.

مجید جلیل سرقلعه با بیان نتایج منفی افزایش وام مسکن مهر، افزود: در کل افزایش وام مسکن مهر، باعث تورم در قیمت، رهن و اجاره مسکن شده و این بازار را با چالش‌های عمده‌ای مواجه خواهد کرد.نماینده مردم لردگان در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی، کمیسیون عمران و همچنین کمیته مسکن با هرگونه افزایش وام مسکن مهر مخالف بوده، چرا که این عمل باعث خواهد شد بدهی و اقساط بدهکاران مسکن مهر افزایش‌یافته و قابل پرداخت نباشد.