نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاهش کارایی تشکل های تخصصی


گروه گزارش: در قطعنامه پایانی اجلاس شانزدهم سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور – که از 15 تا 17 تیرماه در جزیره کیش بر گزار شد - هیئت عمومی این سازمان از شورای مرکزی خواسته تا «تلفیق نظام فنی و اجرایی – نظام مهندسی ساختمان و نظام فنی کاردان ها و ...» را باهدف تشکیل «نظام جامع ساخت و ساز» شامل تمام نظام‌های مذکور را از مبادی قانونی پیگیری نماید. از آنجا که ضرورت دارد تا تمامی تشکل‌ها و صنوفی که قرار است این نظام جامع ساخت‌وساز را تشکیل دهند نظر و دیدگاه خود را در خصوص چنین تشکلی ابراز کنند، در این شماره به سراغ رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ساختمان و مسکن رفتیم تا حرف و نظر انبوه‌سازان را از زبان مهندس ایرج رهبر بشنویم:

پیام ساختمان: قطعنامه اخیر سازمان نظام مهندسی خواستار تلفیق نظام فنی و اجرایی – نظام مهندسی و سایر نظامات و تشکیل «نظام جامع ساخت و ساز» شده است. نظر شما چیست؟

من هم این مسئله را شنیده‌ام و به نظرم این کار با تمرکززدایی که اصلی اساسی در مدیریت است، مغایرت دارد چون اگر حجم سنگین و زیادی از کار را روی دوش یک مجموعه بیندازیم بعداً دچار مشکل می‌شویم، به ویژه اینکه ما خیلی هم به انجام کارهای گروهی و مشارکتی عادت نداریم. به خاطر همین هر چه اجتماعات ما منظم تر و سبک تر باشد مدیریت کردن آن بهتر و راحت تر و امکان موفقیت چنین مجموعه‌هایی بیشتر است. ظاهراً قطعنامه نظام مهندسی خواستار عکس این موضوع است که در چنین شرایطی کار کردن سنگین تر و سخت تر می‌شود.

پیام ساختمان: ولی خود شما انجمن‌های انبوه‌سازی را تحت عنوان کانون تجمیع کرده‌اید؟

ما در نظام صنفی خودمان انجمن‌هایی داریم که با هم تجمیع شده و کانون را تشکیل می‌دهند و در حقیقت از صنوف همرنگ و هم ردیف خود تشکیل شده است ولی حتی در چنین حالتی هم که انجمن‌های خود ما یک کانون را تشکیل داده‌اند کلی در مورد انتخابات و سایر مسائل اختلاف و مشکل هست! تازه ما انجمن‌های همگن و همکف و هم ردیف هستیم که نتیجه‌اش این شده که هنوز انتخاباتمان وضعیتش معلوم نیست! حالا اگر بخواهیم انجمن‌های پیمانکاری و انبوه‌سازی و کاردانی و غیره را در یک جا متمرکز کنیم معلوم نیست چه خواهد شد و اصلاً برای چه هدفی چنین کاری باید صورت بگیرد ؟ اینها اگرچه نهایتاً به اسم فعالان صنعت ساختمان شناخته می‌شوند ولی رشته‌های کاری‌شان کاملاً متفاوت است و هر کدام در تخصص خودشان در حال فعالیت هستند. یکجا کردن و بعد از آن هماهنگ کردن همه اینها با هم کلی کار می‌برد و معلوم هم نیست که اصلاً شدنی باشد. در کل من زیاد با این موضوع موافق نیستم و به نظرم باید هر کدام در زمینه تخصصی خودشان فعالیت کنند و برای اینکه راندمان کاری‌شان بالا برود باید تقسیم کار شود، یعنی همین چیزی که الآن هست. البته الآن این تشکل‌ها ارتباط کاری با هم دارند ولی هر کدام در زمینه کاری خود فعالیت می‌کند و آوردن همه اینها زیر یک چتر خیلی سخت و چه بسا ناممکن است و اگر هم چنین کاری انجام شود از کارایی تشکل‌های تخصصی کاسته می‌شود. به نظرم باید کارها بیش از پیش تقسیم و از بالا هم مدیریت شوند تا هر تشکلی خودش روی پای خودش بایستد.

پیام ساختمان: یعنی هیچ راهی ندارد؟

اگر اصرار بر این کار است باید تحت یک نظام مدون و قانونمند باشد که نیازمند کار کارشناسی است و باید نقطه نظرات همه گرفته شود و متخصصان، مسئولیت‌های هر کدام را مشخص کنند و برای اختلاف نظراتشان باید کسی باشد که بتواند قضاوت و داوری کند و در نهایت هر کدام باید سهمی در این تشکل جدید داشته باشند. ایجاد چنین نظمی کار زیادی می‌برد و به نظرم بهتر است هر کس در رشته و تخصص خودش کار کند تا راندمان کار تخصصی بالا برود.

پیام ساختمان: به انتخابات کانون سراسری انبوه‌سازان اشاره کردید، بالأخره به سرانجام رسید؟

دو ماه است که انتخابات ما خیلی شفاف و روشن، بین 30 انجمن استانی انبوه‌سازان که همه همدیگر را می‌شناسند برگزارشده و نماینده وزارت کار هم حضورداشته ولی یکی دو نفر که انتخاب‌نشده‌اند در اداره کار نفوذ پیداکرده و دارند سنگ‌اندازی می‌کنند و می‌گویند هیئت‌رئیسه نباید فلانی می‌بود و... درحالی‌که سال‌هاست ما این‌گونه مجمع‌ها را برگزار کرده و چنین چیز‌هایی نداشته‌ایم و روال کار انتخابات هم همین بوده است. حالا یک نفر که فکر می‌کند باید انتخاب می شده و انتخاب‌نشده، نباید همه را زیر سؤال ببرد. از این طرف هم هیئت‌رئیسه می‌گوید کارها درست بوده و مجمع ما که بالاترین مرجع تصمیم‌گیری‌های ماست تشخیص داده که انتخابات درست است و انجمن‌های تمام استان‌ها هم انتخابات را تأیید کرده و درستی آن را کتباً اعلام کرده‌اند، به غیر از یکی دو استانی که افراد معترض که رأی نیاورده‌اند در آنها هستند. با این حال متأسفانه باید هنوز پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم.

پیام ساختمان: اخیراً در مورد دو برابر شدن هزینه مسکن مهر نقل‌قول‌هایی از شما منتشر و با مخالفت نمایندگان مجلس مواجه شده است. فکر می‌کنید چنین چیزی شدنی است؟

من به دو برابر شدن قیمت ساخت‌وساز اشاره نکردم بلکه در مجموع گفته بودم که باید در قیمت‌ها تجدیدنظر شود و چند روز بعد هم رسانه‌ها این صحبت بنده را منعکس کرده بودند. حرف ما این است که نسبت به تورمی که در این سال‌ها داشته‌ایم باید هزینه ساخت کارشناسی شود. اگر چهار سال پیش ما قیمت 300 هزار تومان را داشته‌ایم الآن نمی‌توان با 300 هزار تومان یا 330 هزار تومان ساخت‌وساز کرد. باید دید طی این مدت تورم چه قدر رشد کرده است. در برخی از مصالح ساختمانی ما دو برابر شدن قیمت‌ها را داشته‌ایم مثل میلگرد و برخی دیگر 25 تا 30 درصد گران شده‌اند، دستمزدها هم همینطور. باید روی این قیمت‌ها کار کارشناسی صورت بگیرد و اگر می‌خواهند مسکن مهر به ثمر برسد باید قیمت واقعی ساخت‌وساز را در نظر بگیرند نه اینکه انبوه‌ساز بخواهد با ضرر و زیان کار کند. اگر این سرمایه ملی که نیمه کاره مانده بخواهد سریع تر به سرانجام برسد باید با قیمت کارشناسی شده به انبوه‌ساز سپرده شود.

پیام ساختمان: این مبالغ متناسب با تورم باید از چه منابعی تأمین شود؟

حالا اینکه از چه منبعی تأمین هزینه می‌شود باید در نظر گرفت که گرانی و تورم در همه زمینه‌ها هست و همه هم ناچار هستند و با آن می‌سازند. نمی‌توان گفت که چون نمی‌خواهیم به مردم فشار بیاید پس این طرح نیمه‌کاره بماند. باید برای آن از هر جایی که شده اعتبار را تأمین کرد. البته راهکارهایی هم دارد که ما برخی از آنها را پیشنهاد داده‌ایم که بتوانند به انبوه‌سازان کمک کنند تا بتوانند از این طریق خسارتشان را جبران کنند.