هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

واگذاری زمین مسکن مهر اشکال ندارد


گروه گزارش: در آخرین ماه از عمر دولت دهم لایحه‌ای از طرف دولت به مجلس ارائه شد که با تصویب آن، دولت (البته از این به بعد دولت یازدهم) خواهد توانست زمین‌های مسکن مهر را به متقاضیان آن واگذار کند. اگر چه این لایحه هنوز تصویب نشده و همچنان در دست بررسی است ولی جو حاکم در مجلس نشانگر موافقت بهارستانی‌ها با واگذاری قطعی این اراضی به متقاضیان است. از این رو به نظر می‌رسد با تصویب لایحه واگذاری قطعی مالکیت اراضی این واحدها به زودی بازار مسکن شاهد فصل تازه‌ای خواهد بود. از آنجا که حرف و نظر درباره این طرح زیاد است و مخالفان و موافقان متعددی دارد ما نیز بر آن شدیم تا نظر مهندس احمد غلامی، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد را در این خصوص جویا شویم.

پیام ساختمان: شما طرح واگذاری زمین‌های مسکن مهر به متقاضیان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

سیاست دولت در حذف قیمت زمین مسکن مهر به خاطر دو موضوع بود: یکی اینکه با حذف قیمت زمین به دنبال پایین آوردن قیمت تمام‌شده مسکن بود تا گروه‌ها و دهک‌هایی که مورد هدف آن برنامه بودند و نیاز به حمایت داشتند با شرایط حمایتی مسکن مهر را تحویل بگیرند و قیمت تمام‌شده مسکن در این پروژه بالا نرود . نکته بعدی هم این بود که مسکن را از کالایی سرمایه‌ای به کالایی مصرفی تبدیل و یا نزدیک کند و بورس‌بازی و دلالی را در این طرح به حداقل برساند. اما موضوع واگذاری زمین‌ها از طرفی می‌تواند هر دو هدف را تحت‌الشعاع قرار دهد . از طرف دیگر این موضوع هم بسیار مهم است که سکونت متقاضیان مسکن مهر در این واحدها به این معناست که آورده لازم را پرداخت کرده‌اند، یعنی مبالغی مازاد بر وام بانکی به سازنده و انبوه‌ساز داده و واحد را تحویل گرفته و ساکن شده‌اند یا در آستانه تحویل گرفتن هستند. مشاهدات هم نشان داده که در شهرهای جدید اطراف تهران بسیاری از متقاضیان پس از تحویل گرفتن واحدهایشان، در آنها ساکن شده‌اند. لذا چنین فردی اگر همچنان پول مازادی دارد علاقه‌مند است که واحد مسکونی‌اش 99 ساله نباشد. یعنی بسیاری از متقاضیان مسکن مهر این آمادگی را دارند که با پرداخت اقساط، زمین را هم مالک شوند تا خانه‌شان ملکی باشد. ما خودمان هم شاهد هستیم که مردم رغبت و انگیزه دارند پول زمین را هم پرداخت کنند، خصوصاً کسانی که ساکن شده‌اند.

پیام ساختمان: علت این امر را در چه می‌دانید؟

علت این است که در ذهن ما ملک و مستغلات جایگاه خاصی دارد و همه دوست دارند مالکیت شان تثبیت شود و برای این امر دوست دارند مسکن شان را ملکی کنند .

پیام ساختمان: در شهر جدید هشتگرد هم چنین رغبتی وجود دارد؟

بله، مثلاً ما از وزیر مجوز گرفتیم تا دو هزار و 500 واحد مسکن مهر ویلایی بسازیم. یکی از شرایط مسکن مهر ویلایی، فروش زمین آن به مالک و اصطلاحاً «خودمالکی» بودن است. برای این واحدها ما متقاضیان زیادی داشتیم و با اینکه زمان واگذاری واحدها تمام‌شده هنوز هم متقاضیان مراجعه می‌کنند. یعنی این علاقه وجود دارد و می‌تواند کانالیزه، تهدیدهای آن پیش‌بینی و راه‌حل‌های آن آماده شود تا بتوان آن را عملی کرد.

پیام ساختمان: چطـــــور می‌توان تهدیدهای واگذاری زمین به متقاضیان را از بین برد؟

الآن به دلیل اینکه متقاضیان در واحدهای مسکن مهر ساکن شده‌اند بسیاری از دغدغه‌ها مانند، شاید مردم پول نداشته باشند یا قیمت تمام‌شده مسکن بالا برود، مرتفع شده است. نگرانی دوم هم بورس‌بازی بود زیرا به این شکل تهدید بزرگی محسوب می‌شد که یک نفر ثبت‌نام کند و همان موقع فیش ثبت‌نامش را بفروشد و اگر اسم 99 ساله روی این املاک نبود قطعاً همین طور می‌شد و لذا این طرح به داشتن سرپناهی برای بسیاری از خانواده‌ها منجر نمی‌شد. بخش عمده‌ای از این دغدغه هم با توجه به واحدهایی که تحویل شده و یا در حال تحویل است و همچنین سکونت متقاضیان که اگر خدمات شهری فراهم باشد، عمدتاً در آنها ساکن می‌شوند، مرتفع شده است.

پیام ساختمان: حالا که این دو تهدید مرتفع شده پس می‌توان زمین‌ها را واگذار کرد؟

به نظر من در جایی که واحدها تحویل و متقاضیان ساکن شده‌اند، اگر سازوکاری تعریف کنیم تا به حالت تقسیط - که فشار مضاعفی بر ساکنان مسکن مهر وارد نشود - بتوانند زمین آن را هم مالک شوند و علاوه بر سند اعیانی، سهم زمینشان از عرصه را هم بگیرند، ایرادی ندارد. یعنی اگر آن دو دغدغه را داشته باشیم و بتوانیم آنها را رفع و به صورت منطقی حل کنیم واگذاری زمین‌ها به ساکنان از دیدگاه من اشکال ندارد و حرکت خوبی خواهد بود.

پیام ساختمان: این حرکت برای خود شهرهای جدید هم مفید است؟

ما برای تکمیل خدمات شهری نیاز به منابع مالی داریم. دولت می‌تواند از همین پول‌ها مدرسه ،فضاهای تجاری، آموزشی، درمانی، ورزشی، فضای سبز و سایر بخش‌هایی که در مسکن مهر الآن دغدغه همه است، بسازد و خدمات ارائه کند . آقای دکتر آخوندی هم در برنامه‌اش تکمیل زیربناها و روبناهای مسکن مهر را از محل اعتباری که از اینجا تأمین می‌شود، آورده است.

پیام ساختمان: ممکن است برخی از ساکنان مسکن مهر به هر علتی نخواهند و یا نتوانند پولی را پرداخت کنند و مالک زمین‌ها شوند، آیا واگذاری زمین‌ها به شکل پراکنده ممکن است؟

چنین چیزی هیچ ایرادی ندارد چون مالک اولیه عرصه، دولت است و می‌تواند بخشی از این مالکیت را واگذار و بخشی را هم واگذار نکند. در یک آپارتمان همه ساکنان، مالک اعیانی ساخته شده ملک شان هستند که در تصرف دارند ولی زمین‌هایی که این آپارتمان روی آن ساخته‌شده ملک دولت است. دولت حق بهره‌برداری از این زمین‌ها و انتفاع از آنها را به مردم داده است، درحالی‌که هنوز خودش مالک است و می‌تواند بخشی از مالکیتش را که حق خودش است ،تقسیم کند. چنین امری هیچ منافاتی با قانون ندارد.