هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چنین طرحی عملی نیست

دکتر شهریار مشیری در حال حاضر ریاست سازمان نظام مهندسی استان هرمزگان را بر عهده دارد. وی که دانش‌آموخته رشته معماری از ایتالیاست پیش از این به مدت 13 سال رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس بود، دانشگاهی که خود پایه‌گذار، طراح و سازنده آن بود و البته به خاطر طراحی و ساخت همین دانشگاه هم از سوی شبکه الجزیره به عنوان طراح زیباترین دانشگاه جهان اسلام معرفی شد. با دکتر مشیری در خصوص خواسته هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی از شورای مرکزی مبنی بر تلفیق نظام فنی و اجرایی ساختمان کشور و تشکیل «نظام جامع ساخت و ساز» که در قطعنامه پایانی اجلاس اخیر این سازمان در کیش منعکس شده است، گفتگو کردیم. لازم به یادآوری است در ماده 22 قطعنامه پایانی اجلاس شانزدهم سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، خواسته هیئت عمومی از شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی مبنی بر «تلفیق نظام فنی و اجرایی – نظام مهندسی ساختمان و نظام فنی کاردان ها و ...» و تشکیل «نظام جامع ساخت و ساز» منعکس شده است.

پیام ساختمان: نظرتان درباره ماده 22 قطعنامه اجلاس کیش که خواستار تشکیل نظام جامع ساخت‌وساز شده، چیست؟

من بعید می‌دانم چنین طرحی عملی باشد مگر اینکه جَوی متناسب با این کار به وجود بیاید. اینکه همه تشکل‌ها در کنار هم باشند و بتوان همه را مدیریت کرد خیلی خوب است ولی شدنش بعید است چون در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان هم که همه مهندس و در کنار هم هستند گروه‌های مختلف وجود دارد که بین آنها و حتی در درون آنها اختلاف نظر وجود دارد، مثلاً در داخل گروه تأسیسات، بین تأسیسات مکانیکی با تأسیسات برقی اختلاف وجود دارد و هر کدام سهم بیشتری می‌خواهند. یا مثلاً رشته نقشه‌برداری زیرگروه رشته عمران است ولی تلاششان این است که در امر نظارت ساختمان هم مثل عمرانی‌ها سهم داشته باشند! همه خواسته‌های این‌چنینی دارند و هنوز شورای مرکزی سازمان و حتی وزارت راه و شهرسازی نتوانسته مشخص کند که درصد سهم هر مهندس در یک ساختمان چه قدر است! یعنی چند درصد از این ساختمان ماحصل کار معمار و چند درصد کار مهندس عمران و تأسیسات و برق و مکانیک و ... است. هنوز این درصد بندی را نتوانسته‌اند انجام دهند و حتی به اجماع هم نمی‌رسند که مثلاً بگویند به فهرست بهایی که مصوبه دولت است و سازمانی منظم و قانونی مثل برنامه و بودجه آن را تدوین کرده و در آن برای هر کاری که در ساختمان انجام می‌شود دستمزد و درصدی از نظر حجم و فیزیک کار کاملاً پیش‌بینی‌شده است ، مراجعه کنیم. می‌خواهم بگوییم این گونه است که حتی در سازمان نظام مهندسی موافقت نمی‌کنند چنین چیز دقیقی را ملاک عمل قرار دهند.

پیام ساختمان: تفاوت‌های دیگر هم مثلاً جهت‌گیری فکری وجود دارد؟

بله، آن چیزهایی که گفتم فقط از نظر تخصصی بود و گرنه از نظر خط و گرایش‌های فکری هم همه می‌دانند چه خبر است. مثلاً در خود سازمان نظام مهندسی، کسانی که بیشترین طرفداری را از آقای مهندس غرضی در زمان تصدی ایشان می‌کردند – که به نظر من و به حق بنیان‌گذار و پدر سازمان نظام مهندسی است –در دوره بعد ثناگوی رئیس جدید بودند. یعنی 180 درجه چرخیدند و تغییر موضع دادند.

پیام ساختمان: راستی از انتخاب ریاست جدید سازمان نظام مهندسی چه خبر؟

فعلاً که تیم آقای روحانی در حال تثبیت کابینه هستند ولی بعد از کسب رأی اعتماد وزیر راه و شهرسازی از مجلس، نوبت انتخاب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان است. به نظر من کسی باید ریاست سازمان را به عهده داشته باشد که همسو با دولت جدید باشد چون در غیر این صورت نمی‌تواند در مسئولیت‌هایش موفق باشد. وقتی سازمان نظام مهندسی با وزارت راه و شهرسازی همسو نباشد کارها پیش نمی رود و در مأموریتش موفق نخواهد بود. در دوره قبل شاهد بودیم که آقای مهندس غرضی دارای رأی اول مهندسان ایران بود، ولی عده‌ای گفتند ایشان با این دولت همسو نیست و با فلان کاندیدای ریاست جمهوری بوده و غیره و در نتیجه رأی اول مهندسان ایران را کنار گذاشتند. حالا هم باید دید تیم جدید وزارتخانه راه و شهرسازی چه فردی را همسو با دولت انتخاب می‌کند.