هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

جای بانوان مهندس کجاست؟


گروه گزارش: از آنجا که با گذشت حدود 40 روز از انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان در جزیره کیش، همچنان افراد انتخاب‌شده برای عضویت در شورای مرکزی این سازمان مشخص نشده‌اند، به شکل افواهی مطلع شدیم که در بین 32 نفر انتخاب‌شده توسط مهندس علی نیکزاد، وزیر سابق راه و شهرسازی هیچ خانم مهندسی حضور ندارد! این در حالی است که در نتایج اعلام‌شده چند نفر از بانوان مهندس حائز آرای بالایی شده و جزو 64 نفر اصلی بودند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر، موضوع را از خانم مهندس شراره معدنیان، مشاور امور بانوان ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان در دوره پنجم پرسیدیم.

پیام ساختمان: از لیست 32 نفره منتخب برای عضویت در دوره ششم شورای مرکزی سازمان خبری دارید؟

مطلع هستید که در بین 64 نفری که در انتخابات جزیره کیش منتخب شدند، برای اولین بار در دوره‌های مجمع عمومی شورای مرکزی، سه نفر از بانوان مهندس برای معرفی به وزیر راه و شهرسازی رأی آوردند. این سه نفر خانم‌ها سودابه مهری تالارپشتی، مهروش کاظمی و الهه رادمهر هستند که رأی خوبی هم آورده‌اند. در صورتی که در طی پنج دوره قبل شورای مرکزی، فقط در یک دوره یک خانم رأی آورد و به شورای مرکزی وارد شد و در هیچ دوره دیگری خانم‌های مهندس رأی نیاوردند و در شورای مرکزی سازمان حضور نداشتند. اینکه در این دوره سه خانم مهندس رأی بالایی آوردند برای بانوان مهندس کشور خبر خیلی خوبی است. از بین این 64 نفر آقای وزیر باید 32 نفر را انتخاب کنند که متأسفانه مطلع شده‌ایم با اینکه هر سه این خانم‌ها رأی خوبی داشتند و جزو آرای بالا بودند ولی آقای وزیر سابق راه و شهرسازی هیچ‌کدامشان را انتخاب نکرده‌اند.

پیام ساختمان: فکر می‌کنید علت چه بوده؟

علت را باید از آقای وزیر سابق جویا بشوید چون این‌طوری که من از پیشینه این سه خانم مهندس اطلاع دارم سوابق کاری مناسب شان، در رقابت با آقایان چیزی کم ندارد. مقایسه کاملاً تخصصی و تجربی بین افرادی که رأی آورده‌اند نشان‌دهنده این است که اینها جایگاه خوبی بین سایرین دارند ولی شنیده‌ایم که انتخاب نشده‌اند. امیدواریم این شنیده‌ها صحت نداشته باشد.

پیام ساختمان: حضور بانوان در جامعه و به ویژه در سمت‌های فنی و مهندس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خوشبختانه همه مدیران و مسئولان و مردم ما بر این عقیده هستند که خانم‌ها نباید به شکل ابزاری به امور وارد شوند و پست‌ها را اشغال کنند ولی بر عکس هم نباید باشد که به آنها بی‌توجهی بشود و صرف خانم بودن از گردونه حضور در جایگاه‌های مسئولیتی کنار گذاشته شوند. به نظرم در این مورد اخیر هم اگر صحت داشته باشد تدبیر مناسبی در انتخاب اعضا صورت نگرفته است. تصور بانوان این است که چون به صورت تاریخی در خصوص حضورشان در جامعه تبعیض بوده و در جایگاه مناسب خودشان قرار نگرفته‌اند، برای رفع این تبعیض، اینکه بانوان مهندس متوقع باشند مورد توجه بیشتری قرار بگیرند خیلی خارج از عرف و عقل نیست، ولی اصلاً توقع نداریم که بر عکس، اصلاً توجهی به خانم‌ها نشود.

پیام ساختمان: توقع شما به طور دقیق چیست؟

در این موضوع توقع ما این است که آقای وزیر حداقل یک نفر از این خانم‌ها را در فهرست شورای مرکزی نگه می‌داشتند و زمینه حضورش را در آن شورا فراهم می‌کردند. این کار معنی خوبی ندارد و به نظر می‌رسد که ما در جهت رشد نیروهای موجود جامعه برنامه‌ریزی هدفمند و منطقی نداریم. به هر حال بانوان قسمتی از نیروهای این جامعه هستند و ما اگر نیاز به نیروهای فنی خانم نداریم چرا آب را از سرچشمه نمی‌بندیم؟ چرا حضورشان در دانشگاه‌ها را کاهش نمی‌دهیم؟ این طوری غلط است که از آن طرف برنامه‌ریزی نکرده‌ایم و دخترهای فارغ‌التحصیل به بازار کار می‌آیند و از این طرف هیچ برنامه‌ریزی برای رشد آنها و امیدآفرینی برای آنها نداشته باشیم. این موضوع نشان از اشکال در کار برنامه‌ریزان ماست.

پیام ساختمان: این تفکر ظاهراً در بدنه خود وزارت راه و شهرسازی هم وجود دارد که مردانه تلقی می‌شود و حتی هیچ‌کدام از معاونت‌های آن هم به بانوان اختصاص پیدا نکرده است!

همین طور است. متأسفانه وزارت راه و شهرسازی وزارتخانه‌ای مردانه است، در صورتی که نگاه خانم‌ها در مسائل شهرسازی و فنی نگاهی متفاوت است که جامعه ما به این نگاه نیاز دارد. قسمتی از این بحث به این موضوع بر می‌گردد که ما تعداد زیادی نیروی متخصص داریم که باید از این نیروها استفاده کرد و نمی‌توان آنها را نادیده گرفت و حذف کرد چون حذف نیروها به معنای کاهش دادن توان فنی جامعه است. از طرف دیگر اصلاً نگاه و طرز فکر متفاوت بانوان به موضوعات و مسائل مختلف مورد نیاز جامعه ماست. حضور بانوان در جامعه و کسب سمت‌های مدیریتی باید با نگاه به هر دوی این جنبه‌ها باشد. به نظرم ما باید به دختران جامعه‌مان پیام‌های مناسبی بفرستیم تا بدانند در چه مسیری صرف انرژی و برای چه اهدافی کسب علم و تجربه کنند و هزینه بپردازند. بنده اعتقاددارم حضور خانم‌ها در پست‌های فنی و مهندسی کشور لازم و موثر است ولی اگر مدیران محترم و دوستان عزیز ما به این نتیجه رسیده‌اند که این کار ضرورتی ندارد، باید این موضوع را در برنامه‌ریزی‌های کلان ببینند و مشخصاً منابع انسانی را به آن سمت هدایت کنند. اگر الآن ما نمی‌خواهیم که خانم‌ها در چنین قسمت‌هایی ورود پیدا کنند ، خیلی واضح به جامعه بانوان کشور پیام بدهند که شما در این قسمت‌ها جایگاهی ندارید، بنابراین به این سمت نیایید و در این رشته‌ها تحصیل نکنید.

پیام ساختمان: یعنی در دانشگاه‌ها سهمیه‌بندی جنسیتی کنند؟

بله، اگر بر این باور هستند می‌توانند به رشته‌های فنی در دانشگاه سهمیه بر اساس جنسیت داده شود تا خانم‌ها تکلیف خودشان را بدانند. البته من کاملاً با این موضوع مخالفم ولی می‌خواهم بگویم برنامه‌ریزی‌ها متناقض است. در خصوص حضور بانوان حتی برنامه‌ریزی‌ها با یک تفکر واضح و مشخص صورت نگرفته و تصمیم گیری‌ها دوگانه و بعضاً نامشخص است که کشور و توان مردمی ما را به سمت هدف خاصی سوق نمی‌دهد.