هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اگر وام مسكن مي‌خواهيد ، بخوانيد


نفیسه شالیها*

اگر قصد خرید خانه را دارید و مقداری از اندوخته مالی‌تان کم است و تا به حال نیز عاقبت‌اندیشی برای گرفتن وام مسکن از سوی بانک مسکن را با گذاشتن پول در بانک نکرده‌اید، هیچ نگران نباشید و از خرید خانه منصرف نشوید حتماً مقاله زیر را باحوصله و دقت بخوانید تا ببینید که چگونه و به راحتی می‌توانید به تسهیلات 20 میلیون تومانی و یا حتی بیشتر نیز دست یابید.

با نزدیک شدن به فصل جابه‌جایی‌ها و خرید و فروش مسکن، بازار خرید و فروش اوراق مسکن نیز رونق می‌گیرد و برخی از افراد به دنبال خرید اوراق مسکن از بازار هستند و در بنگاه‌های معاملات ملکی از اوراق مزبور سراغ می‌گیرند.گرچه با افزایش قیمت مسکن در تمام نقاط کشور به ویژه تهران، وام مسکن 20 میلیون تومانی تنها بخش کوچکی از هزینه خرید یک واحد مسکونی را تأمین می‌کند، با این وجود هنوز بسیاری از افراد که به دنبال خرید واحد ملکی هستند، از این وام‌ها برای بخشی از جبران هزینه خرید مسکن استفاده می‌کنند.

این روزها افراد ترجیح می‌دهند به جای سپرده‌گذاری در بانک مسکن برای مدت زمانی مشخص و در نتيجه کاهش ارزش پول با توجه به وضعیت تورم، همان مبلغ وام را از بازار با نرخی مشخص خریداری کنند که البته برای ندادن مبلغ دلالی به معاملات املاکی خریداران خودشان می‌توانند مستقیماً این اوراق را به قیمت روز از فرابورس خریداری کنند و به هیچ‌وجه گول تبلیغات پر زرق و برقی همچون «دريافت وام مسكن در سريع‌ترين زمان»، «وام در مركز فرابورس»، «اوراق بورسي بدون پيش‌پرداخت»، «خريد مستقيم از كارگزاري»، «ضامن از ما»، «آماده تشكيل پرونده» و در نهايت «مشاوره وام مسكن اينجاست» را نخورند، زیرا اینها تنها نمونه‌هايي از آگهي‌هاي درج‌شده در روزنامه‌هاي كشور جهت اخذ وام مسكن براي متقاضيان است كه خریداران خانه را به دريافت سهل و آسان وام مسكن دعوت مي‌كنند از این مسائل که بگذریم قبلاً اين اوراق پيش از ورود به فرابورس در بنگاه‌هاي معاملات ملكي و توسط واسطه‌ها به متقاضيان فروخته مي‌شد، اما با هدف حذف واسطه‌گري و دلالي (هدفي كه تاكنون به طور كامل محقق نشده است) در اوایل آبان ماه سال 1389 وارد فرابورس ايران شد که متأسفانه بی‌اطلاعی مردم از این موضوع، بازار سیاه خرید و فروش امتیاز وام مسکن را رقم زده است. تا جایی که برخی از مشاوران املاک از متقاضیان دریافت اوراق وام مسکن پورسانتی بین 80 تا 300 هزار تومان را طلب می‌کنند، در شرایطی که خرید مستقیم این اوراق از فرابورس از طريق كارگزاران فرابورس يا شعب بانك مسكن در عرض کمتر از یک ساعت صورت می‌گیرد و مشمول هیچ هزینه اضافی غیر از کارمزد ناچیز کارگزاران نیست.

حال با تعاریفی که از این اوراق کردیم لازم است که چگونگی خرید این اوراق را دقیقاً تشریح نماییم:

1- خریداران با در دست داشتن اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی به یک کارگزاری مراجعه می‌نمایند تا در صورت نداشتن کد معاملاتی برای آنها این امر صورت گیرد و البته گرفتن این کد زمانی بیش از یک هفته نمی‌برد .

2- پس از گرفتن کد معاملاتی خریداران باید فرم‌هاي مربوطه را پر و با واریز هزینه هر برگ سهم به حساب کارگزاری که برای وام 20 میلیون تومانی 40 برگ و قیمت آن با توجه به اوضاع بورس در نوسان است، منتظر دریافت این اوراق ظرف مدت 3 روز کاری باشند.

اما نکته بسيار حائز اهمیت این است که براي دريافت وام مزبور احتياجی به ارائه ضامن نيست، بلكه همان سند ملك مورد نظر به عنوان ضمانت در رهن بانك باقي مي‌ماند تا دوره بازپرداخت اقساط به اتمام برسد.

پس از گرفتن این اوراق خریدار یا خریداران با مراجعه به نزدیک‌ترین شعب بانک مسکن با حضور فروشنده یا فروشندگان و تکمیل مدارک زیر اقدام به تشکیل پرونده جهت گرفتن وام می‌کنند.

مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده:

1- اصل و تصویر تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده

2- ارائه مبایعه‌نامه (قولنامه) مبنی بر قرارداد خرید منزل توسط خریدار

3- اصل و تصویر پروانه ساختمان(تخریب و نوسازی) که از تاریخ صدور پروانه ساختمان 15سال نگذشته باشد

4- اصل و تصویر آخرین پایان کار معتبر ساختمان اعم از محدود یا نامحدود(در صورت محدود بودن ،ارائه پایان کار آپارتمانی نیز الزامی است)

5- اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت(سند نباید در رهن باشد)

6- ارائه صورت مجلس تفکیکی(در صورت سند آپارتمان مورد نیاز نیست)

7- کارت و یا دفترچه حساب

8- اصل گواهی کسر از حقوق وام‌گیرنده به انضمام آخرین فیش حقوقی(مشاغل دولتی)و لیست بیمه (مشاغل خصوصی)

9- آخرین قبض تلفن ثابت مربوط به ملک خریداری‌شده

قیمت اوراق بهادار وام مسکن

قيمت اين اوراق تا قبل از ورود به بازار فرابورس حدود 120 هزار تومان بوده است كه اولين اوراق مسكن واردشده در فرابورس در مهرماه 89 و در محدوده 80 هزار تومان قيمت خورد و اکنون قیمت آنها به چیزی نزدیک به 40 هزار تومان است. هر برگه از اوراق مزبور به مدت دو سال اعتبار دارد و در اين مدت خريد و فروش آن صورت مي‌گيرد و در واقع هرچه به اتمام تاريخ سررسيد نزديك‌تر شويم قيمت اوراق افت خواهد كرد و به صفر مي‌رسد. البته بيشتر در همان 4 تا 5 ماه اول معامله مي‌شوند.

جالب آن است که خریداران می‌توانند به طور همزمان با خرید 10 سهم دیگر از کارگزاری‌های مختلف از وام 5میلیون تومانی که بانک مسکن برای تعمیرات خانه می‌دهد استفاده کنند.

شرایط تعلق گرفتن وام مسکن 20 میلیون تومانی

از پروانه ساخت ملک بیشتر از 15 سال نگذشته باشد و به ازای گذشتن بیشتر از 15 سال و نهایتا تا 20 سال به ازای هر یک سال مازاد بر 15 سال مبلغ یک میلیون تومان از وام 20 میلیونی کسر می‌گردد.

شرایط بازپرداخت وام 5 و 20 میلیون تومانی

زمان بازپرداخت وام 20 میلیون تومانی حداکثر 12 ساله و به دو روش ساده و پلکانی با نرخ سود 15 درصدمی باشد که البته بازپرداخت ساده مقرون به صرفه‌تر است. زمان بازپرداخت وام تعمیرات 5 میلیون تومانی نيز حداکثر 5 ساله می‌باشد.

*کارشناس ساخت و تولید