ساختمانی که دود می‌خورد

شمار نشریه : 165


نمای خارجی یک ساختمان جراحی در مکزیکوسیتی توانایی واکنش به دود را با شکستن آن به مواد ایمن‌تر و کوچک‌تر دارد.

این شرکت آلمانی این نمای خارجی را برای بیمارستان عمومی «دکتر مانوئل گئا گونزالز» ساخته است. طراحان با استفاده از کاشی‌هایی به نام Prosolve370e نمای ساختمان مزبور را ساخته‌اند. این کاشی‌ها حاوی دی‌اکسید تیتانیوم هستند که در ساخت کرم ضد آفتاب به کار می‌رود. هنگامی که نور خورشید به کاشی‌های ساختمان برخورد می‌کند، دود نسبت به این ماده واکنش نشان داده و این واکنش موجب شکستن آلاینده‌ها و تبدیل به موادی مانند نیترات کلسیم، دی‌اکسید کربن و آب می‌شود که کمتر سمی هستند.کاشی‌های انحنادار با بافت باز به گسترش این واکنش‌ها در سطح 27 هزار فوت مربعی کمک می‌کنند.

انتظار می‌رود این سازه که در ماه آوریل افتتاح‌شده، به شکستن دود با همین کیفیت در آینده ادامه دهد. طرح این نما با الهام از اشکال طبیعی ساخته‌شده و ظاهر آن به مرجان‌ها شباهت دارد.

به گفته طراحان، ساختمان آنها اثردود تقریباً هزار وسیله نقلیه را که روزانه از مقابل آن عبور می‌کنند، خنثی می‌کند. این سازه همچنین به کنترل آب‌وهوایی و فیلتراسیون نور کمک کرده و هزینه‌های ساختمان را کاهش می‌دهد. آلودگی در مکزیکوسیتی در سال 1986 در وحشتناک‌ترین وضعیت خود بود.گرچه از آن زمان تاکنون کیفیت هوا ارتقا پیداکرده، اما در حال حاضر بیش از 4.5 میلیون خودرو در این شهر ثبت‌نام شده‌اند و این رقم در حال افزایش است. مقامات دولتی علاقه‌مندند که بدانند نمای ساختمان مزبور چگونه عمل می‌کند زیرا این طرح بخشی از سرمایه‌گذاری 20 میلیارد دلاری در زیرساخت