هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بیستمین همایش نام آوران صنعت ساختمان


بیستمین همایش نام‌آوران ساختمان ایران در تاریخ 21 مردادماه 1392 در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد. این رویداد ملی با همراهی و میزبانی جمعی از مقامات عالی‌رتبه دولتی، مدیران ارشد سازمان‌های دولتی و خصوصی، استادان دانشگاه‌های برتر ایران و نیز بیش از 800 واحد توانمند در عرصه ساخت‌وساز، صاحبان و دست‌اندرکاران پروژه‌های ملی شاخص، سرمایه‌گذاران صنعتی و ساختمانی، معماران برجسته کشور، پیمانکاران، انبوه‌سازان و فعالان عرصه تأمین، توزیع و فروش مصالح و ملزومات ساختمانی برگزار شد.گفتنی است بانک مسکن، شهرداری تهران، انجمن مهندسی صنایع، سازمان نظام کاردانی ساختمان، انجمن صاحبان صنایع و انجمن بهره‌وری ایران، از جمله نهادها و سازمان‌هایی هستند که از این رویداد ملی حمایت کرده‌اند.از مهم‌ترین اهداف این گردهمایی معرفی و قدردانی از واحدهای شاخص صنعت ساختمان کشور و نیز حامیان همایش در قالب اهدای تقدیرنامه و تندیس زرین اجلاس بود که با تلاش بی‌وقفۀ خود و حرکت به سمت آخرین فناوری‌ها و دستاوردهای جهانی، در خلق سازه‌های ماندگار کشور سهیم بوده‌اند.از دیگر برنامه‌های این همایش، برپایی نمایشگاه جانبی با اهداف زیر بود:

معرفی الگوهای مناسب در تولید و عرضه مصالح استاندارد و ملزومات باکیفیت ساختمانی

معرفی پروژه‌های عمرانی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت ساختمان کشور

بررسی ظرفیت‌های موجود در صدور خدمات فنی - مهندسی به کشورهای خارجی.

مردم مهندسان را باور ندارند

در ابتدای این همایش دکتر سعید غفرانی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان این مطلب که جای چنین همایش‌هایی در ایران خالی است، افزود: صنعت ساختمان نیازمند یک تلاش جمعی است تا بتوانیم در راستای بهبود وضعیت موجود تلاش کنیم. وی در ادامه با اشاره به این مطلب که قانون نظام مهندسی موجود در سال 74 مصوب شده است، افزود: این قوانین چه در آن دوران و چه در این زمان جزو بهترین و پیشروترین قوانین موجود کشوری است و تمام مباحث آن به ریزترین نکات صنعت ساختمان پرداخته است. البته در صورتی که بستر اجرای آن ایجاد شود اما به دلایلی تاکنون موارد بسیاری از قانون مغفول مانده است.. وی در ادامه با بیان این مطلب که مشکلات زیاد صنعت ساختمان عمدتاً به دليل عدم اجراي آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هاي اجرايي است، افزود: زمانی که در مورد نام‌آوران صنعت ساختمان صحبت می‌کنیم نباید ارزش و جایگاه حرفه مهندسی را نادیده بگیریم زیرا برای یک بنای خوب یک طرح خوب نیازمند است که این مبحث با استفاده از مهندسین مجرب ایجاد می‌شود و بعد از یک طرح خوب باید سازندگان متبحری داشته باشیم . در حال حاضر منظر شهری پایتخت که باید الگوی کلان‌شهرهای دیگر و البته کشورهای همسایه باشد با انبوهی از ساختمان‌های بی‌قواره ،غیراصولی و بی‌کیفیت شکل گرفته است. نکته مهم دیگر که در امر ساخت‌وساز از آن غفلت کردیم این است که متأسفانه مردم ما مهندسان را باور ندارند. ما باید برای تغییر باور مردم تلاش کنیم و زمانی به این نتیجه خواهیم رسید که مردم از ما تقاضای کار کنند. غفرانی با بيان اينكه ارتقاي سطح نظارت در پروژه‌هاي عمراني مورد توجه دولت است، اظهار كرد: اگر 22 اصل مقررات ملی ساختمان رعایت شود ما شاهد یک ساختمان مناسب و ایده آل خواهیم بود.

هدف ما ريشه‌كنی عدم مقاومت ساختمان‌ها

قلعه‌نویی ، رئیس کارگروه صنعتی سازی در این همایش با بیان این مطلب كه خانه‌هاي صنعتی سازی شده مي‌توانند در مقابل زلزله احتمالي مقاومت كنند، افزود: علاوه بر اينكه بايد براي ساخت و ساز‌هاي جديد به سمت صنعتی سازی رفت، توصيه مي‌كنيم كه براي بازسازي ساختمان‌هاي سنتی ساز نيز از فناوري‌ها و مصالح نوين ساختماني استفاده شود تا ضمن سبک سازی ساختمان در صورت بروز زلزله احتمالي كمترين خسارت متوجه مردم و ساختمان‌ها شود. قلعه‌نويي ضمن دعوت از كليه كارشناسان، دانشجويان و علاقه‌مندان براي همكاري در اين طرح ملي اظهار داشت: هدف ما ريشه‌كن كردن نگراني از بابت عدم مقاوم بودن ساختمان‌ها در ایران، هدر رفت انرژی در ساختمان‌ها و سبک سازی و مقاوم‌سازی در برابر زلزله است و براي تحقق اين مهم نياز به راه‌اندازي نهضتي ملي در كليه بخش‌هاي مرتبط با موضوع ساختمان و مسكن هستيم.

سازمان نظام کاردانی تا کنون خوب کار کرده است

مهدی مؤذن ، رئیس سازمان نظام کاردان فنی ساختمان استان تهران گفت: سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران در 11 سال گذشته همواره وظایف محول شده خود را به خوبی انجام داده و آموزش‌ها و دوره‌های لازم برای کاردان‌های ساختمان باعث شده تا این 7500 عضو کاردان‌ها در تهران تشنه حضور در ساختمان‌‌سازی باشند.رئیس سازمان نظام کاردانی فنی ساختمان استان تهران در ادامه افزود: هر سال در کشور به بیش از یک میلیون واحد مسکونی جدید نیاز داریم. از طرفی ساختمان‌های فرسوده زیادی نیز در کشور وجود دارد که باید نوسازی شود. همچنین تعداد زیادی از ساختمان‌ها نیز به مقاوم‌سازی نیاز دارند تا در برابر خطراتی مانند زلزله مشکل‌ساز نشوند. وی گفت: برای احداث یک ساختمان مقاوم و استاندارد، استفاده از مصالح استاندارد، رعایت ضوابط فنی و مقررات ملی ساختمان و استفاده از عوامل کاردان و باصلاحیت ضروری است که در صورت وجود نداشتن عامل سوم، دو عامل اولی نیز بی‌اثر خواهد بود.رئیس سازمان نظام کاردانی فنی ساختمان افزود: امروز عمر مفید ساختمان در کشور ما 30 سال اعلام می‌شود در صورتی که عمر مفید ساختمان‌ها در دنیا بالای 80 سال است.مؤذن ادامه داد: اگر می‌خواهیم شاهد ریزش ساختمان‌های مجاور گودبرداری‌ها نباشیم باید همواره کاردانان فنی ساختمان در روند احداث ساختمان‌ها حضور داشته باشند تا ساختمان‌هایی استاندارد و اصولی ساخته شود.

نام‌آوران ماندگار

سلطانی ،رئیس کانون انبوه‌سازان زنجان نیز در این همایش با بیان این مطلب که باید تعامل دولت و انبوه‌سازان بیشتر شود، تاکید کرد : ارتقاء و تداوم رابطه دولت و انبوه‌سازان به سود وضعیت و بازار مسکن است. وی در ادامه مباحث خود به کاهش نرخ بهره بانکی اشاره کرد و افزود : کاهش این نرخ نوعی تشویق برای حضور پررنگ انبوه‌سازان برای پروژه‌های ملی است. وی خاطرنشان کرد: انبوه‌سازان باید به تعهدات خود در قبال مردم تمام و کمال مسئول باشند و بتوانند با مصالح باکیفیت و مفید نام‌آورانی باشند تا ماندگار شوند .

در انتهای این همایش از 60 شرکت برتر صنعت ساختمان قدردانی و تندیس به آنها اهدا شد. این همایش به همت شرکت گروه بین‌المللی پیشگامان برگزار شد. امین یاوری دبیراجرایی رویکرد همایش را معرفی سازه های ماندگار به منظور برند سازی در صنعت ساختمان بیان نمودند وگروه بین الملل پیشگامان به عنوان برگزار کننده همایش ایجاد تعامل سازنده بین صنعت و بازار مصرف و در نهایت توسعه و اعتلای صنعت و اقتصاد کشور را رسالت خود می‌داند .