هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

صنعتی سازی نیازمند حمایت دولت


يعقوب ظروفچيان، مخترع و پژوهشگر صنعتی سازی و عضو مركز توسعه صنعتي‌سازي ساختمان است كه چندين اختراع در صنعت ساختمان داشته و از جمله آنها مي‌توان به ديوار‌هاي فوق سبك slp كه سبك‌ترين ديوار دنياست و وزن هر متر مربع آن به 5 كيلوگرم مي‌رسد، اشاره كرد. در شماره‌هاي گذشته با ايشان گفتگو‌هايي در مورد مقايسه روش‌هاي سنتي و صنعتي ساختمان داشتيم و در اين شماره نیز به بررسي مسائلي نظير صنعتي‌سازي و آينده پيش رو، احياي سازمان برنامه و بودجه و تاثير يارانه‌ها بر بخش تولید و... پرداختیم.

پیام ساختمان: عملکرد دولت نهم و دهم در زمینه تحقيقات در صنعت ساختمان را چگونه ارزیابی می کنید؟

باید این واقعیت را بپذیریم که در معرض خطر آسیب‌های شدید ناشی از زلزله قرار داریم زیرا بخش زیادی از کشور ما روی گسل قرار دارد، پس چرا با استفاده از فکر ایرانی به صنعتی سازی‌ در عرصه ساخت مسکن روی نیاوریم؟ درحالی‌که با صنعتی سازی‌ می‌توانیم عمر ساختمان‌های خود را افزایش دهیم و خطر تخریب آنها در صورت وقوع زلزله را به حداقل برسانیم. در آمریکا سالانه 36میلیارد دلار برای امور تحقیقاتی هزینه می‌شود و متاسفانه در ایران طی 8سال اخیر کمترین کمکی به کارهای تحقیقاتی نشده است. باید این را از خود بپرسیم که چرا ژاپن در یک زلزله 8ریشتری یک کشته می‌دهد اما ما در ایران با 5/6 ریشتر کشته‌های زیادی می‌دهیم؟علت این است که اولا به كار تحقيقاتي بها داده نمي‌شود و دوم اينكه از صنعتگران حمایت صورت نمی گیرد.

پیام ساختمان: نظر شما در خصوص طرح مسكن مهر به عنوان طرحي كه تا حدودي رنگ و بوي صنعتي سازي دارد،چیست؟

در این طرح ساختمان‌سازی‌ به طور اصولی انجام نگرفت بلکه سرپناهی ساخته شد که مردم بتوانند داخل آن زندگی کنند. چون با افزایش قیمت‌ مصالح، پیمانکاران کمتری حاضر به رعایت استاندارد لازم برای ساخت بناهای مسکونی هستند و در نتیجه مصالح به‌کاررفته در اکثر ساختمان‌ها از کیفیت لازم برخوردار نیست. آقای جمشيد نور صالحی در سال 1387 اعلام کرد که مسكن مهر متری 300 هزار تومان ساخته می‌شود. البته در آن زمان ورق و میلگرد کیلویی 500 تومان بود اما در حال حاضر قیمت ورق و میلگرد به حدود 2000 تومان رسیده است. بنابراین با قیمت قبلی هر متر 300 هزار تومان ساخت‌وساز غیرممکن است.

پیام ساختمان: نقش سازمان مديريت و برنامه ريزي در رابطه با بخش ساخت و ساز و تعديل قيمت‌ها چيست؟

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در هر کشوری مورد نیاز است. دولت نهم و دهم به دلیل اینکه مدیریت نداشت، اولین کاری که کرد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را منحل کرد. بنابراین اعتقاددارم پیش از هر کاری دولت جدید باید این سازمان را احیا کند و چنانچه این سازمان احیا شود، در بحث پیمانکاری و قراردادها اتفاقات بسیار خوبی می‌افتد چون قرار است سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شاخص‌ها را ارائه کند. اگر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بود اولاً قیمت‌ها یک شبه چهار برابر نمی‌شد و دوم اینکه قیمت‌های ساخت‌وساز باز تعریف می‌شد.

پیام ساختمان: فكر مي‌كنيد تفكيك راه از شهرسازي به صلاح است يا خير؟

ساختمان سرمایه‌ دوم کشور بعد از نفت است. وزارت مسکن درآمدزایی دارد که می‌تواند از مردم هم مشارکت بگیرد ولی راه هیچ‌گونه درآمدی ندارد و نگهداری راه‌ها هم هزینه‌های زیادی لازم دارد، بنابراین بهتر است که این دو از هم تفکیک شوند.

پیام ساختمان: نگاه دولت جديد به صنعتي‌سازي بايد چگونه باشد؟

قبل از انقلاب 14 کارخانه خانه‌سازی پیش‌ساخته داشتیم که از روسیه وارد شده بود و هنوز هم یکی از این کارخانه‌ها در مشهد فعال است. بنابراین آغاز صنعتی سازی مربوط به چند سال اخیر نیست. آنچه صنعتی سازی نیاز دارد، حمایت دولت است. وقتی دولت نگاه کلان به صنعتی سازی داشته باشد، قطعاً از عوایدی که برای اقتصاد جامعه و همچنین حفظ ثروت‌های ملی دارد، آگاه می‌شود. لذا دولت و تولیدکننده به ویژه در بخش صنعتی سازی ساختمان باید به هم نزدیک شوند. متأسفانه در حال حاضر اگر در زمینه واردات فعالیت کنید موفق به اخذ تسهیلات از دولت می‌شوید اما چنانچه در زمینه تولید داخلی کارکنید، هیچ کمکی از طرف دولت دریافت نمی‌کنید.

پیام ساختمان: آيين نامه‌هاي ما چقدر با پيشرفت‌هاي صنعت ساختمان در جهان همگام هستند؟

بسیاری از آیین‌نامه‌ها مربوط به سال‌های بسیار دور است و ما نتوانسته‌ایم همگام با سایر کشورهای توسعه‌یافته، آیین‌نامه‌های خودمان را هم به‌روز کنیم. ما تازه به ویرایش سوم آیین‌نامه 2800 رسیده‌ایم که مربوط به 45 سال پیش است. ساختمان 11 طبقه‌ امپایر استيت آمریکا در سال 1931 در مدت 14 ماه با پیچ و مهره ساخته شده است. ما باید در سال 2013 سعی کنیم حداقل با 1931 آمریکا برابری کنیم. ما کمبود دانش نداریم بلکه باید دولت از تحقیق و پژوهش حمایت کند. بنده حدود 12 سال برای این اختراع زحمت کشیدم اما متأسفانه تاکنون هیچ حمایتی از من صورت نگرفته است و تا زمانی که حمایت دولت وجود نداشته باشد، ما باید کپی‌بردار باشیم.

پیام ساختمان: سيستم بانكي چگونه می تواند از صنعتی سازی حمایت کند؟

سیستم بانکی باید بهره‌ها را برای صنعتی سازان کم کند. در کشوری که تعداد بانک‌ها روزبه‌روز در حال افزایش است، مطمئن باشید عملکرد خوبی را شاهد نخواهیم بود. در تمام کشورهای توسعه‌یافته سود سپرده‌گذاری روزبه‌روز کمتر می‌شود اما بانک‌های ما به ویژه بانک‌های خصوصی برای دادن سودهای بیشتر به سپرده‌گذاران با هم رقابت می‌کنند و گاهی اوقات سودها به بیش از 30 درصد هم می‌رسد. به طور قطع برای پرداخت سودهای این‌چنینی هم مجبور است، سود تسهیلاتی که به وام‌گیرندگان می‌دهد را افزایش دهد. جالب است بدانید در برخی از کشورها حتی برای نگهداری از پول مردم مبلغی را دریافت می‌کنند. به طور كلي سود زیاد سپرده‌گذاری باعث عدم رشد تولید می‌شود.

پیام ساختمان: ارزيابي شما از اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها چيست و اصولا چقدر با دادن يارانه نقدي به مردم موافقيد؟

دولت نباید به مردم یارانه نقدی می‌داد و بهتر بود این پول در بخش تولید هزینه شود. دولت حدود 110 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به حساب خانوارها واریز کرده است که اگر این پول به کارخانه‌های تولیدی اختصاص مي‌يافت و به هر کارخانه دو میلیارد تومان پرداخت می کردند، حدود 55 هزار کارخانه بهره‌مند می‌شدند. حال در نظر بگیرید اگر در هر کارخانه حدود 100 نفر کار کنند و ميانگين افراد هر خانوار 5 نفر باشد، براي حدود 5 میلیون و 500 هزار نفر اشتغال ایجاد می‌شد یا بهتر بگوییم اين تعداد نيرو بیکار نمی‌شدند. مگر دولت نهم و دهم چقدر توانسته اشتغال ایجاد کند؟!