هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شبیه‌سازی شهرهای اروپایی در چین


یک برج ایفل تقلبی در حاشیه‌های شانگهای بر نسخه بدلی میدان «شان دو مارس» و ردیفی از خانه‌های شهری سبک پاریسی سایه افکنده است.

اینجا دیسنی‌لند چین نیست، شهرک محصور تیاندوچنگ است که در سال 2007 به وسیله شرکت توسعه املاک «ژجیانگ گانگشا» ساخته‌شده و تا حدی اسرارآمیز به نظر می‌رسد که اطلاعات بسیار اندکی از این شهرک از هنگام افتتاحش در دسترس قرار گرفته است، شاید به این علت که این شهرک یکی از آخرین نمونه‌های شهرک‌های تقریباً خالی از سکنه است .

آخرین آمار جمعیت تیاندوچنگ حدود 2000 نفر است، درحالی‌که این شهرک می‌تواند به راحتی بیش از 100 هزار نفر را در خود جای دهد. اغلب افراد نمی‌توانند از عهده مخارج زندگی در املاک این شهر برآیند و در حال حاضر بسیاری از آپارتمان‌های سبک پاریسی آراسته با بالکن‌های آهنی این شهرک را گروهی از کارگران مهاجر پر می‌کنند که مشغول کار برای ساختن بقیه ساختمان‌های این شهرک و پارک به سبک روستاهای فرانسوی مجاور آن هستند.

این طرح بلندپروازانه نمونه شاخصی از عرضه بیش از حد و قیمت‌گذاری بیش از حد در بازار مسکن در سراسر چین است. اما چرا در چنین وضعیتی چنین شهرک‌هایی ساخته می‌شوند؟ به خاطر اینکه چنین ساخت‌ و سازهایی رشد «تولید ناخالص داخلی» ( اولویت شماره یک دولت چین)را بالا می‌برند. جدا از همه اینها تیان‌دوچنگ محلی محبوب برای زوج‌های تازه ازدواج‌کرده است تا از پس‌زمینه پاریس تقلبی‌اش برای عکاسی عروسی‌شان استفاده کنند.

با یک ساعت رانندگی از پاریس کوچک چین به لندن کوچک آن می‌رسید. شهرک تیمس در سال 2006 افتتاح شد و چنان با دقت برخی از ساختمان‌های لندن را شبیه‌سازی کرده بود که برخی از صاحبان کافه‌های انگلیسی را به شکایت واداشت. این مرکز شهری که شهرکی محصور آن را احاطه می‌کند، شبیه یک پارک با مضمون تاریخی به نظر می‌رسد که دارای خیابان‌های سنگفرش‌شده، خانه‌های سبک تودور، اتاقک‌های تلفن سرخ رنگ، خیابان‌هایی با نام آکسفورد یا ملکه، یک کلیسای گوتیک، و یک رودخانه تیمس تقلبی است.

گرچه املاک در شهرک تیمس پرمشتری‌تر از پاریس تقلبی بودند، امروزه آن هم به شهر خالی از سکنه دیگری بدل شده است. تنها افرادی که پول خریدن خانه در چنین‌ شهرهایی را دارند، ابر ثروتمندانی هستند که این املاک را به عنوان خانه دوم یا سوم یا چهارم‌شان نگه می‌دارند. همچنین این شهر به جایی برای عکسبرداری مراسم عروسی بدل شده است.