هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شهرداری در طرح تفصیلی دخالت نکند

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در موضوع اجرای طرح جامع و طرح تفصیلی شهر تهران هیچگونه اغماضی نداشته است،‌ گفت: شهرداری اصلا اجازه دستکاری در طرح تفصیلی ندارد و این طرح خوشبختانه در کمال استحکام و اصراری که خود من داشتم اجرا شده است.

وي افزود: اگر تخلفی صورت گرفته و یا اعتراضی شده، شورا بررسي مي‌كند و اگر شهردار منطقه یا کارمند آن تخلف کرده باشد، حتما رسیدگی می شود و اگر نیاز به اصلاح قانون داشته باشد باید قانون را اصلاح کرد.

چمران در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه یکی از ضعف های شورا در این دوره این بود که از حق خود برای استیضاح شهردار استفاده نکرد، گفت: اینکه شهردار را استیضاح نکردیم، ضعف شورا نیست؛ چرا که استیضاح کردن یکی از اختیاراتی است که شورا در شرایط کاملا ضروری و براساس قانون انجام دهد.

وی همچنین درباره فروش تراکم در شهر تهران با بیان اینکه تراکم آزاد را حذف کردیم، افزود: سالانه حدود 20 میلیون مترمربع ساختمان در شهر تهران احداث می‌شود که تراکم های متفاوتی دارد، به گونه‌اي كه تا 120 درصد تراكم عوارض ندارد و بالاتر از آن تا حد مجاز بر اساس طرح تفصیلی یعنی 180 درصد و 240 درصد در هر منطقه متناسب با زیربنای ساختمان مشخص و تعیین شده است.

چمران در خصوص انتخاب شهردار تهران هم افزود: تاکنون، در نشست‌های شورا هیچ صحبتی در این باره نداشتیم.

وی درباره حسابرسی و انحراف از برنامه گفت: این همان چیزی است که در دولت هم می بینید و در شهرداری رسم بر این است و لزوما نمي‌توان همه طرح‌‌های مصوب را اجرا كرد به علت آماده نبودن زمین یا تملک، شهرداری اعتبار را در جای دیگری هزینه می کند. ما در این چند سال در تفریغ بودجه و برنامه، انحراف در حد 6 دهم درصد داشتیم که قابل اعتنا نیست.

چمران در خصوص عملکرد شورای شهر در دوره سوم افزود: در این دوره، 566 جلسه برگزار شد که اتمام حسابرسی مناطق شهرداری تا سال 90 ، تقویت مدیریت بحران ، ساماندهی بافت های ناپایدار ، پرداخت مطالبات پیمانکاران از شهرداری تهران ، نظام یکپارچه بلیت فروشی الکترونیک در شبکه حمل و نقل عمومی اعم از مترو ، اتوبوس و تاکسی و پرداخت تسهیلات خانواده شهدا به خانواده آتش نشانانی که در عملیات جان خود را از دست داده اند از مهمترین مصوبات این دوره شورای شهر تهران بود. وی در خصوص تعامل شورا و دولت گفت: تعامل شورا و دولت معمولی و عادی بود.