هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بافت فرسوده آ ذربايجان شرقي در کمیسیون ماده 5


گروه ساخت‌وساز: معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران گفت : کار نوسازی بافت‌های فرسوده شهرهای استان آذربایجان شرقی در حال پیگیری است و4190 هکتار بافت فرسوده مصوب در سطح این استان شناسایی شده است.

مهندس مجید کیان پور، در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان گفت: مطالعات تهیه طرح بهسازی و نوسازی بافت فرسوده شهر میانه به تصویب کمیسیون ماده 5 استان رسیده و مطالعات تهیه طرح بهسازی و نوسازی بافت فرسوده شهرهای تبریز، مرند، مراغه و اهر نیز در آینده نزدیک در کمیسیون ماده 5 استان مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه با تخریب هر واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده 2/3 واحد ساخته می‌شود، افزود : تاکنون در استان آذربایجان شرقی 10458 واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده تخریب و به جای آن 35 هزار و 723 واحد مسکونی بنا گردیده است . وی افزود : در سال گذشته نیز 2002 واحد در بافت فرسوده در سطح بافت فرسوده استان آذربایجان شرقی تخریب و 6388 واحد ساخته شده است.

مهندس كيان پور با بیان اینکه از ابتداي روند اعطای تسهیلات نوسازی تاکنون 26958 فقره تسهیلات نوسازی دراختیارساکنین بافت فرسوده استان آذربایجان شرقی اختصاص قرارگرفته که از این میزان 19766 واحد به بانک‌های عامل معرفی‌شده‌اند،گفت : خوشبختانه از آغاز پرداخت تسهیلات نوسازی تا کنون 18392متقاضی در بافت‌های فرسوده استان آذربایجان شرقی توانسته‌اند تسهیلات نوسازی خود را دریافت نمایند وی با بیان اینکه از ابتدای سال گذشته 10900 واحد تسهیلات نوسازی به واحدهای مسکونی در سطح استان آذربایجان شرقی اختصاص یافته است، اظهار داشت : تاکنون 5170 واحد به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند که از این میزان 3730 واحد موفق به دریافت تسهیلات نوسازی شده‌اند .

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران تصریح کرد ، تاکنون 16150 واحد مسکونی در محدوده بافت فرسوده استان آذربایجان شرقی به بهره‌برداری و افتتاح رسیده است . وی ادامه داد: در سفر هیئت دولت به شهر تبریز ،مجموعه شهید بهشتی تبریز به عنوان اولين مجموعه مدرن به مفهوم فضاي شهري در بافت فرسوده کلانشهر تبریز در زمینی به مساحت هفت هکتار افتتاح و به بهره‌برداری رسید .

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: مجموعه شهید بهشتی تبریز در فضاي شهري در تركيب با مسجد و ايستگاه مترو و فضاهاي پيراموني و در مسير جاده تاريخي ابريشم همراه با مجموعه بزرگ پاركينگ هاي طبقاتي و مراكز تجاري ، يكي از مراكز شاخص شهري را شكل مي‌دهد كه در نوع خود كم نظير است. اين پروژه دارای مراکز تجاری، تفریحی در مسیر جاده ابریشم است که دارای سه قسمت بزرگ تجاری، خدماتی، تفریحی و مسکونی شامل 12 بلوک 5 طبقه به هم پیوسته در دور تا دور میدان، برج 17 طبقه ابریشم با کاربری تجاری و تفریحی و پارکینگ زیرزمینی و فضاهای مختلف است.

مهندس کیان پور با اشاره به تصویر فرش نفیس و تاریخی بافت آذربایجان در محدوده‌ حیاط مرکزی میدان شهید بهشتی گفت: تصویر فرش نفیس و تاریخی بافت آذربایجان ، مربوط به قرن 11 هجري شمسي با استفاده از انواع سنگ‌های طبیعی در 12 رنگ به مساحت 1226 مترمربع نقش بسته است که جلوه‌ای از هنر و ظرافت مردمان این سرزمین را به نمایش گذاشته و همچون میزبانی شایسته بهترین داشته‌ خود را تقدیم شهروندان و مهمانان شهر می‌نماید.

كيان پور تصریح کرد: علاوه بر احیا ، بهسازی و نوسازی پروژه‌هاي ميدان شهيد بهشتي ، نوسازي و بهسازي پيرامون مسجد كبود، نوسازي و بهسازي مجموعه تاريخي صاحب‌الامر و همچنين نوسازي و بهسازي محله خيابان ( طرح عتيق ) با هدف احيای محور تاريخي و فرهنگي "ابريشم" در بافت مركزي شهر تبريز با مشاركت شهرداري تبريز در قالب طرح مرمت شهري در دست انجام می‌باشد.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در سکونتگاه‌های غیررسمی استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: تاکنون مطالعات ساماندهی و توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی 42 محله در شهرهای تبریز ، مراغه و مرند انجام‌شده که انجام اقدامات کالبدی،اجتماعی،فرهنگی و اقتصادی 15 محله به عنوان محلات اولویت اول جهت مداخله و ساماندهی به تصویب ستادهای شهرستانی و استانی رسیده‌اند .

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌های متعدد در سکونتگاه‌های غیررسمی در شهر تبریز اظهار داشت : تاکنون پروژه‌های متعددی نظیر ساخت مجموعه آموزشی و سالن ورزشی استاد شهریار ، احداث کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و کتابخانه محله احمدآباد ، احداث مرکز بهداشت و درمانگاه در پارک چشم‌انداز و ... انجام شده است.