هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مسكن ويژه در بافت فرسوده اجرا مي‌شود


رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان آذربايجان شرقي گفت: در زمينه احيا و نوسازي بافت‌هاي فرسوده خوشبختانه حركت‌هاي قابل قبولي در شهر تبريز صورت گرفته است.

بهرام چاوشي در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان با بيان اين مطلب، ‌افزود: بخش خصوصي بلوك‌بندي‌هاي مختلفي در بافت فرسوده انجام داده است؛ ضمن اينكه در حال حاضر شاهد حضور سرمايه‌گذاران خارجي در اين بافت‌ها هستيم و اگر همين روند ادامه پيدا كند، دستاورد‌هاي خوبي را به همراه خواهد داشت.

وي در ادامه به مهم‌ترين پروژه‌هاي انجام‌شده در بافت فرسوده تبريز اشاره و خاطرنشان كرد: بافت فرسوده‌ای كه در نزديكي ميدان ساعت قرار دارد و از وسعت قابل‌ملاحظه‌ای برخوردار است، توسط سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي در حال نوسازي است.چاوشي اضافه كرد: در رابطه با مشكل حاشیه‌نشینی هم اقدامات ارزنده‌اي صورت گرفته اما به اندازه بافت فرسوده توفيقات حاصل نشده و اميدواريم كه شهرداري و شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري تلاش‌هاي مضاعفي در اين رابطه داشته باشند.

چاوشی در پاسخ به سؤال خبرنگار پيام ساختمان مبني بر اينكه انبوه‌سازان چقدر در احياي بافت فرسوده نقش داشته‌اند، گفت: انبوه‌سازان هم در نوسازي بافت فرسوده نقش داشته‌اند و مقرر شده است تا مسكن ويژه كه به مراتب از كيفيت بالاتري نسبت به مسكن مهر برخوردار است، در اين بافت‌ها اجرا شود. البته هنوز تا نقطه مطلوب حضور انبوه‌سازان فاصله داريم.

رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان آذربايجان شرقي خاطرنشان كرد: دولت بايد امكانات بيشتري از جمله افزايش وام‌ها را در دستور كار قرار دهد و از طرفي شهرداري‌ها هم تخفيفات بيشتري براي صدور پروانه در بافت فرسوده قائل شود. وي ادامه داد: بافت‌هاي فرسوده از جهات بسياري حائز اهميت است و علاوه بر اينكه مي‌تواند باعث بهبود سيماي شهري و مقاومت ساختمان‌ها در برابر زلزله شود، ارزش افزوده خوبي براي سرمایه‌گذاران هم خواهد داشت. چاوشي در پايان گفت: نظام مهندسي ساختمان آمادگي دارد همگام با تمام بخش‌ها براي احياء و نوسازي بافت فرسوده با بسيج تمامي امكانات فعاليت كند.