هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آخوندي به حوادث گود‌برداري خاتمه دهد


گروه ساخت‌وساز: اصولاً ساخت‌وسازهای شهری در مجاورت ساختمان‌های دیگر با انجام گودبرداری صورت می‌گیرد و همواره به هنگام گودبرداری و به جهت گود ایجادشده خطرات زیادی برای ساختمان‌های مجاور و ساکنان آنها وجود دارد، لذا نباید مسئولان امور (شهرداری، سازمان نظام مهندسی، وزارت راه و شهرسازی، آتش‌نشانی، شورای شهر، ستاد بحران و…) فقط به تذکر و هشدار به دست‌اندرکاران (به عنوان ناظر، مجری و مسئول گودبرداری) اکتفا کنند، بلکه باید برای جلوگیری از این‌گونه حوادث در یک گردش کار درست اشخاص حقیقی یا حقوقی دارای صلاحیت و تجربه کافی که در قانون نظام مهندسی ساختمان به تفصیل به آن پرداخته شده است را برای گودبرداری انتخاب و به کار بگمارند.

يكي از اصلي‌ترين دلايل وقوع گود‌برداري‌هاي غیراصولی و مرگ هم‌وطنان، عدم به‌کارگیری مجريان ذي‌صلاح است. بسياري از مجريان ساختمان‌هاي شهري افرادي هستند كه با گذشت زمان و كسب تجربه توانسته‌اند جايگاهي در صنعت ساختمان پيدا كنند و از دانش و تخصص‌هاي لازم بی‌بهره‌اند . متأسفانه الزامي هم از طرف شهرداري‌ها براي استفاده از مجريان داراي پروانه وجود ندارد؛ موضوعي كه نظام مهندسي ساختمان هم بارها بر اهميت آن و نقشي كه شهرداري مي‌تواند، ايفا كند، تاكيد كرده است. البته در بسياري از موارد نظام مهندسي از اين اصل اساسي( به‌کارگیری مجريان ذي‌صلاح توسط شهرداري) به عنوان سرپوشي براي كمرنگ جلوه دادن نقش خود در حوادث گود‌برداري‌ها بهره گرفته است. درحالی‌که همه ما مي‌دانيم گره كور گود‌برداري تنها به دست مجريان داراي تخصص باز نمي‌شود و نيازمند عزم جدي تمامي بخش‌ها از جمله نظام مهندسي براي نظارت هر چه بيشتر بر مهندسان ناظر است.

هر سازمانی که در مسیر انتخاب و به کار گماری دست‌اندرکاران (ناظر، مجری و…) مسئولیتی به عهده دارد، در مقصر بودن ناظر و مجری شریک قلمداد گردیده و بخشی از جرائم و محکومیت‌های مدنی و کیفری را به عهده دارد. در این راستا نباید مسئولیت سازمان‌ها به صورت صوری و زبانی باشد. این پسندیده نخواهد بود که بعد از وقوع حادثه و از دست رفتن جان عده‌ای نوشته شود؛ فلان سازمان (شهرداری، آتش‌نشانی، نظام مهندسی، وزارت راه و شهرسازی، شورای شهر و…) قبلاً تذکر و هشدار لازم را داده است و این‌چنین وانمود کنند که وظیفه‌اش در حد هشدار و تذکر بوده و دیگر در قبال حادثه پیش‌آمده که منجر به مرگ عزیزانی نیز شده است، مسئولیتی ندارد و به این ترتیب ناظران ،مقصر قلمداد گردند.

بدیهی است مسئولان باید روشی را به کار ببندند که متضمن عدم ریزش گود و ساختمان‌های مجاور آن باشد و به این مسئله توجه کنند که فقط تذکرات و هشدارها، برای جلوگیری از حوادث (همان‌طور که تاکنون نیز ملاحظه شده است) کفایت نمی‌کند ، زیرا اگرچه باید به قصور ناظر یا مجری در جای خود رسیدگی شود، اما قلمداد کردن ناظر به عنوان مقصر در هر حادثه مسئله‌ای را حل نمی‌کند و محاکمه کردن ناظر نیز راهگشا نیست، بلکه باید با دیدی همه‌جانبه به حل مسائلی پرداخت که در این ارتباط وجود دارند.

تجربه نشان داده است كه هر جا عزم و اراده‌اي در ميان باشد، مي‌توان از وقوع حوادث این‌چنینی جلوگيري كرد. به عنوان مثال در پروژه‌هاي شهري كه توسط معاونت عمراني شهرداري اجرا مي‌شود و گودبرداری‌های بسيار عميقي نسبت به ساخت و ساز‌هاي كوچك مقياس انجام مي‌گیرد، كمترين حوادث را شاهد هستيم. علت هم اين است كه چون در پروژه‌هايي كه خود شهرداري مسئوليت را بر عهده دارد و در صورت بروز حادثه از طرف تمام مردم مقصر قلمداد مي‌شود، تمامي تمهيدات انديشيده مي‌شود و شاهد اجراي عملیات گود‌برداري به بهترين نحو ممكن هستيم. از سويي ديگر در معاونت معماري و شهرسازي به دليل اينكه مقصر اصلي در صورت وقوع حادثه همواره مشخص نيست و در نهايت ديواري كوتاه‌تر از مهندس ناظر وجود ندارد، عزمي جدي براي جلوگيري از وقوع حوادث را شاهد نيستيم و بر اساس آمارها هر 5/1 روز، يك حادثه گودبرداري در كشور گزارش مي‌شود.

چندي پيش نظام مهندسي ساختمان استان تهران طرحي براي كنترل مضاعف مهندسان ناظر را در دستور کار قرار داد كه از 9 دي ماه سال 91 در سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران آغاز شد. با اجراي اين طرح مهندسان ناظر موظف شدند 72 ساعت قبل از گودبرداري، زمان ايجاد گود را به صورت الكترونيكي به سازمان اطلاع دهند تا توسط كارشناسان سازمان، صحت محاسبات و اقدامات مهندسان ناظر براي انجام گودبرداري مورد بررسي قرار گيرد و در صورت عدم تأیید، از شروع عمليات جلوگيري شود. همزمان با اجراي اين طرح، بازرسي‌هاي سرزده از كارگاه‌هاي ساختماني در همه مناطق تهران نيز شروع شد كه طي آن مهندس‌ حاضر در كارگاه موظف شد نقشه‌هاي فني ساخت‌وساز را به بازرس نشان دهد و درباره شيوه نظارتش گزارش كار ارائه كند.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران با بیان اینکه با مشاهده تخلفات دستور توقف ادامه روند گودبرداری‌ صادر می‌شود، گفت: طی 6 ماه گذشته دستور توقف عملیات گودبرداری در 500 ساختمان به دلیل رعایت نکردن اصول ایمنی صادر شده است. این در حالی است که در برخی موارد نیز تذکرات و هشدارهایی نسبت به جلوگیری از بروز حادثه هنگام عملیات ساخت که یکی از آنها گودبرداری است، داده می‌شود.اما با وجود اين اقدامات هنوز هم شاهد هستيم كه ريزش ساختمان‌ها در اثر گود‌برداري‌هاي غیراصولی ادامه دارد و صفحه سايت‌ها پر از اخبار تكان‌دهنده در اين مورد است. بنابراين نظام مهندسي و شهرداري عملاً در اين حوزه نتوانسته‌اند، اقدامات موثري انجام دهند و خطر بيخ گوش همسايه‌هاست.

سؤال اين است كه در وقوع حوادث ناشي از گودبرداري‌هاي غيراصولي تا چه زمانی قرار است سازمان‌هاي متولي، از شهرداري و نظام مهندسي گرفته تا مهندسان ناظر و... همچنان با خالي كردن شانه از بار مسئوليت، جان ارزشمند شهروندان را به بازي بگيرند؟!

تجربه چندين ساله نشان مي‌دهد كه شهرداري و نظام مهندسي ساختمان به ويژه در تهران نتوانسته‌اند به يك دیدگاه مشترك در زمينه مهار گود‌برداري دست پيدا كنند و شايد انتظار پيدا كردن چاره‌اي براي حل معضل گود‌برداري از اين دو نهاد، بي‌جا باشد. در اين ميان وزارت راه و شهرسازي به عنوان نهادي كه بر اساس قانون بر ساير نهاد‌هاي مسئول نظارت عاليه دارد، بايد براي هميشه به چالش گود‌برداري‌هاي غیراصولی پايان دهد و با همكاري مجلس شوراي اسلامي قوانين الزام‌آوري را به تصويب برساند. اميدواريم عباس آخوندي كه از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶، وزیر مسکن و شهرسازی بود از سوی حسن روحانی برای تصدی وزارت راه و شهرسازي به مجلس معرفی شده است، در صورت اخذ رأی اعتماد از مجلس شوراي اسلامي با نظام‌مند كردن گود‌برداري‌ها تا حدود زيادي از آمار مرگ‌ومیر هم‌وطنان در اثر ساختمان‌سازی بكاهد. هر چند كه در زمان وزارت ايشان هم حوادث گود‌برداري در جريان بود اما اميدواريم با تجربيات مثبتي كه اندوخته، بتواند راهگشا باشد.