هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ممانعت از تشکیل یخ در سقف تونل‌ها


یک شرکت امریکایی فعال در حوزه فناوری نانو موفق به تولید عایقی شده که می‌تواند مانع از تشکیل یخ در سقف تونل‌ها شود.

شرکت «Industrial Nanotech» پیشرو در بخش انرژی است که در سال 2004 تاسیس شده و محصولاتی برای کاهش مصرف انرژی تولید می‌کند. اینداستریال نانوتک سیستم تولید عایق موسوم به (Nansulate) دارد که می‌تواند عایق‌های حرارتی تولید کند. اخیرا این شرکت موفق شده مجوز فاز دوم استفاده از این عایق را در تولید تونل‌های خط راه‌آهن در اروپا بدست آورد. در فاز اول کار، از عایق‌های این شرکت برای بخش کوچکی از کار استفاده شد که این فاز به مدت 10 ماه به طول انجامید. این خط راه‌آهن در کشور بریتانیا در دست احداث است.

«فرانچسکا کرولی» از مدیران این شرکت می‌گوید: این پروژه برای ما بسیار جالب توجه است، چیزی که ما در این پروژه ارائه می‌کنیم، یک پوشش ضد یخ است که با استفاده از فناوری‌ نانو ایجاد شده است. این پوشش را می‌توان در تمام سطح تونل استفاده کرد و هدف از اعمال آن، عایق‌کاری سطح و ممانعت از تشکیل یخ در سطح تونل است. عملکرد ما در این فاز بسیار رضایتبخش بود، در نتیجه فاز دوم نیز به مرحله اجرا درخواهد آمد تا بخش وسیع‌تری از این تونل با عایق حرارتی پوشانده شود.

وی می‌افزاید: ایمنی خطوط راه‌آهن موضوع بسیار مهمی است. هر ساله افتادن قندیل‌های یخ از سقف تونل خسارت‌های زیادی به قطارها وارد می‌کند که این موضوع دغدغه مدیران راه‌آهن است. ما مفتخریم که راه‌حلی برای رفع این مشکل ایمنی یافته‌ایم، به طوری که از این پس می‌توان از آن در پل‌ها، تونل‌ها، ساختمان‌ها و دیگر زیرساخت‌ها استفاده کرد.

عایق (Nansulate) یک فناوری جدید است که توسط این شرکت پتنت شده است. در این پوشش از مواد آب‌گریز استفاده شده که مانع از تشکیل یخ در سطح می‌شود. این پوشش غیرسمی و مبتنی بر آب است. علاوه‌براین، دارای خواص ضدخوردگی و ضدقارچ است و برای محیط‌ زیست خطری ندارد. حوزه کاربرد آن فقط محدود به راه‌آهن نیست، به طوری که می‌توان از آن در ساختمان‌های مسکونی و همچنین در بخش کشاورزی استفاده کرد.