هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   156   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رونق واردات استنلس استيل در رونق توليد


گروه بازار ساختمان: در يكي از نمايشگاه ها با  فرزاد رزاقي، مدير عامل شركت  فلز رزاقي آشنا شدم كه به تامين ورق هاي استنلس استيل مورد نياز صنعت آسانسور مي پردازد ، مدت چهل سال است در زمينه واردات و توزيع انواع ورق هاي استنلس استيل اعم از دكوراتيو و طرح دار از كشورهاي  پيشرفته فعالیت دارد. با اين حال بعد از این گفتگو به برداشت متفاوتي از رابطه توليد و واردات، رسيدم؛ رابطه تنگاتنگ توليد و واردات، اما تنها در عرصه مونتاژ آسانسور كه بخش بزرگي از آن مونتاژ يا اتصال قطعات منفصل است:

پیام ساختمان: چه لزومي به واردات چنين كالايي از خارج وجود دارد، در حالي كه صنايع فولاد محصولات زياد و متنوعي توليد مي كنند؟

در سراسر ايران چنين كالايي توليد نمي شود و دليل آن هم اين است كه توليد ورق هاي طرح دار و دكوراتيو با توليد فولاد متفاوت است. توليد هزينه بر اين كالا بعد از توليد ورق فولادي تازه آغاز مي شود، به بيان ديگر اين فناوري ايجاد رنگ و طرح بر روي ورق هاي فولادي تنها در اختيار چند كشور غربي و همكاران آنها در شرق آسياست.

پیام ساختمان: واردات ورق هاي طرح دار و دكوراتيو از چه كشورهايي است؟

 20 سال  پیش ، ورق هاي طرح دار و دكوراتيو از كشورهاي اروپايي مانند فرانسه و آلمان و ايتاليا وارد مي شد، اما اكنون  کشورهای چين، كره جنوبي و تايوان جاي آنها را در بازار کشورمان گرفته اند.

پیام ساختمان: با تايوان چگونه همكاري مي كنيد ،در حالي که روابط خوبي با كشور بزرگ چين ندارد؟

 ما نه تنها با خود چين و كره جنوبي بلكه با تايوان نيز از طريق همان دفاتر داخل چين همكاري مي كنيم. آنها تنها به پول فكر مي كنند نه مسائل ديگر.

پیام ساختمان: كدام يك از اين محصولات بهتر است؟

ورق هاي تايواني به شرط كيفيت بهتر و تا حدودي قيمت آن گران تر است ، اين در حالي است كه صنعت اين كشور نمونه اي از صنعت اسپانياست كه صنعت  آن كشور در جهان حرف اول را مي زند.

پیام ساختمان: در فعاليت  شما چه چالش هايي وجود دارد؟

فعالان عرصه تامين مواد اوليه در حال حاضر با مشكلات بسياري مواجه هستند كه از گران شدن ارز تا كاهش ميزان توليد صنايع داخلي را در بر مي گيرد. به بيان ديگر اگر بخش توليد كشور با رونق رو به رو شود، بازار فعاليت ما نيز به همان ميزان بهبود مي يابد چرا كه ما تامين كننده ورق براي سازندگان آسانسور هستيم. البته بارها در نشريه شما ديده ام كه به مسائل و مشكلات ارز پرداخته ايد كه جاي تشكر دارد.

پیام ساختمان: قيمت ورق هاي استنلس استيل چگونه است؟

قیمت این محصول از هر كيلوگرم 6 هزار تومان تا 20 هزار تومان متفاوت است، البته بحث خريد آن متفاوت است؛ در خريد براي واردات به صورت كيلوگرمي است اما در توزيع داخل به صورت برگي است. مثلا ورق استنلس استيل مورد نظر براي آسانسور  در ابعاد 1.22 متر  در  2.44 متر است كه البته خريدار بعد از خريد مي تواند به نحو دلخواه خود آن را مديريت كند.