هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

افزایش 100 درصدی عوارض نوسازی

 گروه ساخت‌وساز: مسائل و مشكلات ساخت‌وساز و مديريت شهري تنها در موضوعات كلان خلاصه نمي‌شود و اگر در اين موضوعات كنكاش كنيم، به معضلات ريزتري پي مي‌بريم. اين معضلات را كه بخشي از آن به دلیل تخلفات و اشتباه مردم و بخش دیگر ناشی از تخلف، اهمال و سهل‌انگاري مسئولان است، مي‌توان در علل مراجعات مردم به شهرداري به وضوح ديد. در ادامه سلسله گزارش‌هاي پيام ساختمان از شهرداري‌ها، بار ديگر سراغ مراجعه‌كنندگان رفتيم تا از دلايل آمد و رفت‌ها و چالش‌هاي پيش روي شهروندان مطلع شويم.

اعتراض به افزايش هزينه‌ها

مراجعه‌کننده‌ای که برای پیگیری کار تخریب و نوسازی مجتمع 35 سال ساخت خودش مراجعه کرده بود، به خبرنگار پیام ساختمان گفت: مجتمع ما 16 واحد است که حدود 35 سال از ساخت آن گذشته و از نظر استحکام با مشکلات زیادی مواجه است. هنگامی که به دفتر فنی شهرداری برای دریافت دستور نقشه‌ مراجعه کردیم ، از ما فیش پرداخت عوارض نوسازی سال 1392 را طلب کردند که متأسفانه مطلع شدیم عوارض نوسازی نسبت به سال گذشته بیش از 100 درصد افزایش یافته است. سال گذشته برای هر واحد حدود 48 هزارتومان، عوارض نوسازی پرداخت کردیم و امسال این رقم به حدود 119 هزار تومان می‌رسد. سؤال من این است بنده کارمند که حقوقم 25 درصد اضافه‌شده، چرا باید عوارض نوسازی را دو برابر پرداخت کنم؟ یا در بخش عوارض پسماند که در سال 1391 بنده برای هر واحد 11 هزار تومان، پرداخت کرده‌ام، امسال رقمی در حدود 22 هزارتومان طلب می‌کنند.

سود ساختمان در جيب بساز و بفروش

وی درحالی‌که این فیش‌ها را به خبرنگار پیام ساختمان برای اثبات ادعایش نشان می‌داد، گفت: در مجتمع ما 16 خانواده زندگی می‌کنند و تقریباً تمامی واحدهاي ساختمان فرسوده و مالکان آنها پیر و بازنشسته هستند. با وضعيت موجود و میزان عوارض تعریف‌شده در سال 1392 با مشکل مواجه هستند. این شهروند ادامه داد: ممکن است شما بگویید چگونه با این وضعیت می‌خواهید ساختمان‌سازی کنید؟ در پاسخ باید بگویم که ما ساخت‌وساز را به یک بساز و بفروش‌ واگذار کرده‌ایم چرا که خودمان پولی برای این ساخت‌وساز نداریم و از طرفی در طرح تفصیلی جدید ساختمان‌ ما تا سه طبقه امکان افزایش تراکم دارد و در مجموع می‌تواند 7 طبقه ساخته شود. آنچه به ما می‌رسد همان واحدهای خودمان باکیفیت بهتر است و بقیه ساخت‌وساز به حبیب سازنده‌ای می‌رود که در ازای ساخت‌وساز سهمش را می‌خواهد.

این مراجعه‌کننده ناراضی اضافه کرد: وضعیت بازار مصالح و اجاره‌بها سر به فلک کشیده و واقعاً خانه‌دار شدن تبدیل به یک رویای دست‌نیافتنی شده است. امیدوارم که در این اوضاع و احوال شهرداری سریع‌تر به امور شهروندان رسیدگی کنند و کارها به تعویق نیفتد. اعتقاددارم اگر شهرداري‌ها هم مانند دفاترخدمات الکترونیک عمل كنند، رسيدگي به امور مشتريان با سرعت بيشتري انجام مي‌شود. وی خاطرنشان کرد: زمین ساختمان ما جزو زمین‌های ویژه است و به دلیل موقعیتی که دارد، تراکم بیشتری به آن تعلق گرفته است. بنگاه‌های مسکن هم که از تمام جزئیات و موقعیت ساختمان‌ها آگاه هستند و به همین دلیل هم کار مشارکت انجام می‌دهند و هم در ارتباط قوی با بساز و بفروش‌های دیگر هستند.

لعنت به اين ساختمان‌سازی

پیرمردی که روی پله‌های جلوی شهرداری نشسته بود، به خبرنگار پیام ساختمان گفت: باید به این وضعیت ساختمان‌سازی لعنت فرستاد. حدود دو ماه است که ساخت‌وساز خانه را شروع کرده‌ایم و برای این کار از یک پیمانکار با تجربه استفاده کرده‌ام. روز اول قرار بر این شد که هزینه ساخت توسط پیمانکار انجام شود و بنده در آخر کار با احتساب هزینه‌های صورت گرفته سود او را پرداخت کنم. متأسفانه به دلیل اینکه خرید مصالح و کل فرایند ساخت به عهده پیمانکار است، از بی‌کیفیت‌ترین مصالح برای ساخت‌وساز استفاده می‌کند و بنده هم نمی‌توانم جلوی ادامه کارش را بگیرم. از سوی دیگر دنبال مهندس ناظر می‌گردم که دستور توقف کار را صادر کند ولی متأسفانه اصلا نمی‌توانم پیدایش کنم. حالا هم آمده‌ام شهرداری که بگویم من دیگر خسته شده‌ام فکری به حال وضعیت من پیرمرد بکنید.

وي با ابراز رضايت از دفاتر خدمات الکترونيك هم گفت: پرسنل دفاتر نسبت به شهرداري‌ها از اطلاعات بهتري برخوردارند، البته ارائه خدمت رساني بهتر برخي دفاتر باعث شده تا تمرکززدایی به منظور دستيابي به سرعت بيشتر محقق نشود و برخي دفاتر مراجعه‌كنندگان زيادي داشته باشند.

ساخت‌وساز در ركود است

یکی دیگر از مراجعه‌کنندگان که بساز و بفروش بود و ظاهراً چندان از واژه بساز و بفروش خوشش نمی‌آمد، هم به خبرنگار ما گفت: بنده برای کسب جواز به شهرداری آمده‌ام و سازنده هستم.وی در رابطه با عملکرد دفاتر خدمات الکترونیک هم گفت: به عقیده من سازنده، دفاتر خدمات الکترونیک اگرچه تا حدودی باعث افزایش هزینه‌های پیگیری کارهای ساختمانی می‌شود اما در سرعت انجام کار بسیار موثر هستند. البته در گذشته امكان چانه‌زني بيشتري وجود داشت اما در حال حاضر دفاتر با مشتريان راه نمي‌آيند.وی در رابطه با وضعیت ساخت‌وساز هم گفت: پس از انتخابات ، ساخت‌وساز با رکود مواجه بوده و امیدواریم این وضعیت بهبود یابد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا دارای پروانه صلاحیت هستید، گفت: خیر، بنده پروانه‌ای ندارم و تا حالا هم با مشکلی مواجه نبوده‌ایم. اگرهم ما را ملزم به داشتن پروانه اشتغال کنند باید دنبال راه حل تازه‌ای باشیم. ما آلوده کار ساختمان‌سازی هستیم و سراغ شغل‌های دیگر نمی‌رویم.

دفاتر كار را سريع‌تر انجام مي‌دهند

یکی دیگر از مراجعه‌کنندگان به خبرنگار پیام ساختمان گفت: بنده یک مجوز کسب از شهرداری می‌خواستم. الآن که مراجعه کردم تقریباً می‌توان گفت از نظر سرعت عمل در وضعیت بهتری نسبت به نهادهای دیگر قرار دارد. بسیاری از کارها به دفاتر خدمات الکترونیک ارجاع داده می‌شود و به نظر من مهم‌ترین فایده این واگذاری این است که در وقت و زمان صرفه‌جویی می‌شود. به طور مثال برخی کارها را می‌توان در نزدیک‌ترین دفتر خدمات الکترونیک به محل سکونت پیگیری کرد و نیازی نیست که حتماً به شهرداری منطقه مراجعه کنید