مصالح ساختمانی سرطان زا

شمار نشریه : 165


مترجم: زهرا معبودی،کارشناس ارشد شیمی

منبع: http://archrecord.construction.com

طبق بررسی‌های محققان 1(ROC) برخی از مواد شیمیایی که در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد دارند، برای سلامتی انسان‌ها مضر هستند و در این مورد مقامات دولتی آمریکا به مردم هشدار دادند که این مواد شیمیایی و بیولوژیکی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند.

گسترش فعالیت‌های 1 (ROC)در حوزه سلامت انسان سبب شد تا (ROC) طبقه‌بندی جدید و اصلاح‌شده‌ای از مواد شیمیایی موجود در صنایع ساختمانی ارائه دهد تا این خطرات به حداقل برسد. فرم آلدهید 2 (Formaldehid) که در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد دارد به عنوان ماده‌ای سرطان زا شناخته می‌شود . به گفته شورای شیمی آمریکا با حذف این ماده از صنایع، هزاران شغل وابسته به آن به خطر می‌افتند. فرم آلدهید ماده اساسی برای فرایند ساخت کامپوزیت، عایق پشم‌شیشه و دیگر اجزای ساختمانی است.

آوگازینگ فرم آلدهید (Offgasing of formaldehid) ماده‌ای است که از فرم آلدهید تهیه می‌شود و عوارض زیادی برای انسان و محیط‌زیست دارد. برای مثال می‌توان به احساس خستگی و عوارض پوستی اشاره کرد، همچنین بر روی اجزایی مثل گلو، چشم و بینی تأثیر می‌گذارد.

به علت عوارض ناشی از فرم آلدهید و فراورده‌های آن مثل آوگازینگ فرم آلدهید ، (ROC) در سال 1981 اولین لیست خود را درباره این مواد منتشر کرد که این مواد سمی و سرطان زا را پیش‌بینی و طبقه‌بندی کرده بود.

طبقه‌بندی‌های جدید گروه ROC مطابق با قانون مصوب در مورد حذف و محدودیت استفاده از فرم آلدهید در صنایع تخته چوب‌های سه لایه، نئوپان و ورقه‌های فیبری است. این قانون باعث محدود شدن منابع تأمین‌کننده اجزای سازنده تخته چوب‌ها در سال 2007 شد.

تام لنت، مدیر سايت شبکه ساختمانی و گروه مدافع کار، به منظور کاهش اثرات زیست‌محیطی و سلامت مصالح ساختمانی می‌گوید : گزارش آژانس حفاظت از محیط‌زیست می‌تواند در گسترش قانون محدودیت تولید محصولات فرم آلدهید موثر باشد. حالا برخی کشورها جایگزین‌های مناسب‌تری را در تولید مصالح استفاده می‌کنند. با این پیشرفت پشم شیشه‌های استاندارد به جای انواع دیگر آن به بازار آمدند. این پیشرفت‌ها در کاهش خطر ابتلا به سرطان از طریق مواد ساختمانی تأثیر به سزایی گذاشته است.

به طور كلي می‌توان مواد آلاينده و خطرناك در ارتباط با صنعت ساختمان را به دو گروه عمده تقسیم‌بندی كرد:

دسته اول، موادي هستند كه جزو مصالح ساختماني به حساب می‌آیند و مضر بودن آنها براي سلامتي و يا براي محیط‌زیست به اثبات رسيده است . استفاده از اين مواد، با توجه به مقررات و آئين نامه‌های هر كشور يا كاملاً ممنوع شده و يا تحت شرايط بسيار خاص و با اقدامات نظارتي ويژه، مجاز می‌باشد. به عنوان مثال می‌توان از آزبست (ACM) ، رنگ‌های پایه سرب و مصالح شامل سرب ، سیلیس متبلور آزاد و پشم‌شیشه به عنوان نمونه‌های شاخص شناخته‌شده ياد كرد .

دسته دوم ،آن دسته از موادي هستند كه در برخي از تجهيزات مورد استفاده در ساختمان وجود دارند و تا هنگامي كه به طور طبيعي در محل پیش‌بینی‌شده حضور دارند مشكلي به وجود نمی‌آورند ولي به محض اينكه به طريقي از عملكرد اصلي خود بازبمانند و وارد محيط شوند ( مثلاً با شكستن ظرف محتوي آنها و وارد شدن آنها به آب و هوا ) تبديل به موادي خطرناك براي سلامتي انسان و يا محیط‌زیست می‌شوند . مواد جيوه ای مثل ترموستات‌ها، پیل‌های الكترونيك و مواد PCB مانند پلی كلريد بي‌فينل از اين گروه هستند. در حقیقت محصولات ساختماني حاوي اين مواد، می‌بایست با دستورالعمل‌هاي خاص و تأییدشده‌ای، نگهداري و تعمير شوند و براي از بين بردن و بازيافت آنها نيزمي بايست از روش‌هاي خاصي استفاده گردد. زيرا بزرگ‌ترين عيب اين مواد اين است كه در طبيعت تجزيه نمی‌شوند و وقتي به عوامل طبيعي مثل آب يا هوا راه می‌یابند، تبديل به گونه‌ای خطرناك از خانواده خود می‌شوند و تهديدي جدي براي سلامتي انسان و محیط‌زیست به حساب می‌آیند .

1) Report On Carcinogens

2) ساده ترین آلدهیدی است که در دمای اتاق گاز وجود دارد. محلول مایع آن سمی، شفاف، بی رنگ ودارای بوی تند است و برای ساختن رزین های مصنوعی استفاده می شود.نام دیگر آن متانال یا متیلن اکسید است.