مجلس منتظر نظر روحانی درباره راه و شهرسازی

شمار نشریه : 165


عضو كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي گفت: اگر دولت جدید پیشنهادی درباره تفکیک وزارت راه و شهرسازی نداشته باشد، کمیسیون عمران و مجلس هم برای انتزاع پیشقدم نخواهد شد و این امر تنها منوط به پیشنهاد دولت جدید و رئیس‌جمهور است.

احمد‌علی مقیمی درباره پیگیری انتزاع وزارتخانه راه و شهرسازی و تفکیک بخش مسکن از حمل‌ونقل، اظهار داشت: این ادغام از همان ابتدا هم اشتباه بود و بسیاری از نمایندگان مجلس نیز بر ترکیب این وزارتخانه انتقاد داشتند زیرا شتاب‌زده عمل شد. بخش مسکن و راه دو وزارتخانه بزرگ غیر مرتبط هستند درحالی‌که می‌توانستیم وزارتخانه‌های کوچک را با یکدیگر ادغام کنیم. عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: پس از انجام این ادغام بخش حمل‌ونقل و مسکن نه تنها به اهداف و برنامه‌ریزی‌های خود نزدیک‌تر نشدند بلکه از هدف‌گذاری‌ها نیز عقب افتادیم.

مقیمی تأکید کرد: گستردگی حوزه حمل‌ونقل در مدل‌های مختلف اعم از ریلی، هوایی، دریایی و زمینی به قدری زیاد است که هر کدام استعداد ‌یک وزارتخانه را دارند.وی افزود: همچنین ساخت بزرگراه‌ها و آزاد‌راه‌ها، ساخت فرودگاه‌ها، توسعه و احداث بنادر، ساخت خطوط ریلی، نگهداری راه‌ها، ترمیم و بهسازی جاده‌ها و در کنار آن توسعه و نگهداری راه‌های روستایی، خود هر کدام موضوعی گسترده است و بر پایه همین اصول می‌توان مدعی شد که اصل این اقدام شتابزده بود.

عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: در عمل هم طی این مدت، دولت و مردم متوجه شدند که پس از ادغام راه و مسکن، بخش حمل‌ونقل با افت شدیدی مواجه شد، ضمن اینکه در حوزه مسکن هم می‌توانستیم کیفیت فعالیت‌ها را ارتقاء دهیم که این امر کاملاً مشهود بود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: خروجی این ادغام هم آن بود که نتوانستیم آن طور که باید به توسعه مسکن و کنترل نرخ‌ها بپردازیم ضمن آنکه حمل‌ونقل هم از نظر رشد و توسعه کاملاً مغفول ماند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر آمادگی مجلس برای تفکیک این دو بخش و انتزاع وزارت راه و شهرسازی، اظهار داشت: البته این امر تنها منوط به پیشنهاد دولت جدید و رئیس‌جمهور است که آیا پیشنهادی دراین‌باره دارند یا خیر و البته قطعاً مجلس نیز با آنها همکاری می‌کند.