هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   165   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سايت بها بالاخره مكمل بورس كالا شد


گروه بازار ساختمان: در شماره164 نشریه در گفتگوي پيام ساختمان با محمد آزاد، رئيس اتحاديه كشوري آهن‌فروشان و نيز رسول خليفه سلطاني، دبير انجمن تولیدکنندگان فولاد به اختلاف نظر دو تشكل توليدي و توزيعي بر سر فعاليت «بازار هوشمند آهن» پرداختيم و نظرات هر يك را بررسي كرديم . در آن گفتگو خليفه سلطاني سايت بها را مكمل بورس كالا دانست . سايتي كه نحوه فعاليت آن با واكنش شديد محمد آزاد، مواجه شده بود. آزاد در گفتگو با ما با طرح اين پرسش كه « خرده‌فروشی به مصرف‌کننده توسط سايت بها اگر به معناي جايگزيني سيستم بازار نيست پس چه معناي ديگري دارد؟ هشدار داده بود: در صورتي كه از طريق يك سايت همه كارها انجام شود، تعداد زيادي مغازه بسته خواهد شد و 20 هزار نفر آهن‌فروش در كل كشور بيكار شده و در حدود 200 هزار نفري كه كارگر اين فروشندگان هستند نيز شغل خود را از دست خواهند داد.»

ظاهراً بعد از انتشار نظرات مسئولان اين دو تشكل توزيعي و توليدي در نشريه پیام ساختمان اين تقابل دیدگاه‌ها براي فعاليت سايت بها در بازار فولاد به تفاهم نظر اين عزيزان تبديل شد و نه تنها سايت بها به مكملي براي بورس كالا تبديل گرديد بلکه فعالیت این بازار هوشمند می‌تواند یکی از مشکلات آهن‌فروشان را نیز بر طرف نماید. محمد آزاد در اين خصوص به خبرنگار پيام ساختمان اظهار داشت: در ابتدا مسئولان انجمن تولیدکنندگان فولاد چنين اعلام كردند كه هر كسي می‌تواند نيازهاي خود را براي خريد فولاد از طریق سايت بها برطرف کند اما در گفتگو مجددي كه با دكتر سبحاني رئيس اين انجمن داشتیم آنها متقاعد شدند كه ورودي سايت تولیدکنندگان فولاد و خروجي آن اعضاي اتحاديه صنفي آهن‌فروشان باشند و ديگر نيازي نيست تا آهن‌فروشان از واسطه‌ها خريد كنند. به بيان ديگر اين سايت بازار ثانویه‌ای شبيه بورس ايجاد می‌کند با اين تفاوت كه در بورس كالا فولاد با تناژ بالا عرضه می‌شود اما در اين سايت عرضه‌ها با حداقل يك تريلي هم ممكن می‌باشد.

حل مشكل

مكمل بورس كالا بودن بازار هوشمند آهن را دبير انجمن فولاد نيز در ابتداي راه‌اندازی اين سايت اعلام كرده بود ، اما آزاد كه اين نظر را به شدت رد كرده بود اكنون درباره تغيير مواضعش اظهار داشت: به دلیل اینکه روش‌ها عوض شد ، روش كار اين سايت نیز تغيير كرد. در آن زمان انجمن فولاد اعلام كرده بود كه مردم براي خرید چند شاخه فولاد هم می‌توانند از اين سايت استفاده كنند و ما در مذاكرات تاكيد كرديم که اين مغاير با ماهيت وجودي اتحادیه‌های توزيعي در كشور است. اين همان نکته‌ای است كه در گذشته نيز بر آن تاكيد داشتم و مطالب پيام ساختمان نيز در این زمینه بسیار تأثیرگذار و سازنده بود.

وي ادامه داد: ما در مذاكرات جديد نيز اعلام كرديم: با توجه به اينكه در سايت مجازي امكان رويت كالا وجود ندارد. از اين رو قرار شد كه اعضاي صنف ما نیازهای خود را از اين سايت تأمین كنند. فروشگاه‌های بسياري در سطح شهر وجود دارد و قیمت‌ها نيز مشخص بوده و امكان چانه‌زنی نيز وجود دارد اما امكان خريد براي مصرف‌کننده عادي از اين بازار منتفي است. همچنين اين سايت جايگزين فروش درب كارخانه هم خواهد شد.

آزاد در مورد كمك اين سايت به حل مشكل دنباله‌دار آهن‌فروشان براي دريافت فاكتور از واسطه‌ها گفت : در سايت بها ارائه فاكتور طراحی‌شده و آهن‌فروشان می‌توانند آن را دريافت كرده و فاكتور صادرشده مورد تأیید سازمان امور مالياتي كشور نيز می‌باشد. یعنی در صورت استفاده از اين بازار هوشمند به صورت خودكار فاكتور صادر می‌شود و مشكلي كه با واسطه‌ها در مورد ماليات بر ارزش افزوده داشتيم هم از ميان مي رود.

رئيس پيشين شوراي اصناف در پاسخ اين سؤال كه آیا چنين سايتي می‌تواند براي ايجاد ارتباط مستقيم ميان توليدكنندگان و توزیع‌کنندگان در مورد ساير مصالح ساختماني نیز استفاده شود تا دست واسطه‌ها كوتاه گردد، اظهار داشت: ساير صنوف نيز می‌توانند از اين مدل الگوبرداری كنند و به اين طريق نوبت‌بندی درب كارخانه و مسائلي از اين دست نيز از ميان مي رود. مثلاً کارخانه‌های سيمان نيز می‌توانند سايتي ايجاد كنند تا خريداران از آن بهره‌مند شوند.

اتاق اصناف

آزاد در مورد تشكيل اتاق اصناف گفت: مجامع امور صنفي توليدي و صنفي توزيعي درهم ادغام می‌شود و يك اتاق اصناف كشوري و اتاق‌های استاني مانند اتاق بازرگاني تشكيل می‌شود كه البته در چند دهه قبل نيز وجود داشت و پديده تازه‌ای نيست. وي پيرامون تداخل كار اتاق اصناف با اتاق‌های ديگر گفت: اعضاي اين اتاق‌ها در اتاق ديگر نيز بعضاً عضويت دارند . به عنوان مثال برخي از اعضاي اتحاديه ما شرکت‌های تعاوني و تحت پوشش اتاق تعاون هستند و تجار آهن كه قصد تجارت خارجي دارند نیز به عضويت اتاق بازرگاني در می‌آیند تا از مزاياي آن (مانند كارت بازرگاني) استفاده كنند. از اين رو شرح وظايف هر اتاق مشخص است اما هيچ زماني ساماندهي فعالیت‌های کسب‌وکار زير نظر اتاق بازرگاني نبوده است.