آجر سفالي | کدام کالا برای شما مناسب تر است | پیام ساختمان

پرتیراژترین نشریه ساختمان از 1382

آجر سفالي


صنعت ساختمان روز به روز در حال تكامل است. روزگاري استفاده از خشت خام نوعي تكنولوژي به حساب مي‌آمد و امروز استفاده از مصالحي مانند آجر پخته هم قابل‌قبول نيست چرا كه دانش بشر فراتر رفته و از طرفي نياز‌ها متغیر است. امروزه آجر سنتي به دليل انرژي بر بودن، وزن زياد، سرعت اجراي اندك و عدم مقاومت در برابر زلزله، رفته‌رفته جاي خود را به مصالح مدرن تري مانند آجر سفالي داده است. در اين گزارش به سراغ تولیدکنندگان و فروشندگان آجر سفالي رفته و گفتگويي با آنها در رابطه با محصولاتشان ترتيب داده‌ایم تا مخاطبان راحت‌تر دست به انتخاب بزنند. البته لازم به ذكر است كه اظهارات مصاحبه‌شوندگان لزوماً نظر پیام ساختمان نیست.

سفال نبايد سنگين باشد

احمد فروتنی، مدیرعامل شرکت آجر سفالین در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت: به‌طورقطع آجرهای سفالی به‌مراتب از کیفیت بهتری نسبت به آجرهای سنتی برخوردار هستند، ضمن اینکه وزن سفال حدود یک سوم آجر سنتی است.
وی ادامه داد:‌ با توجه به ابعاد آجر سفالی به‌طورقطع سرعت اجرای آن بالاتر از آجر سنتی است و اگر پیمانکاران یا مالکان به دنبال سرعت بیشتر کار هستند، آجر سفالی گزینه خوبی است. ابعاد آجرهای سفالی ما 20× 25 سانتی‌متر است.
وی اضافه کرد: متغیرهای مختلف بر کیفیت آجر سفالی تأثیر می‌گذارد از جمله این عوامل می‌توان به نوع خاک آن اشاره کرد و شرکت ما از مرغوب‌ترین خاک برای تولید استفاده می‌کند؛ وی به فاکتورهای تشخيص آجرهای سفالی اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تشخیص این سفال‌ها میزان مقاومت آنها در برابر ضربه‌هاست؛ ضمن اینکه سفال خوب نباید سنگین‌ باشد. سنگینی سفال به این معناست که خاک مورد استفاده مرغوبیت لازم را ندارد.
وی در مورد نحوه فروش محصولات شرکت خود گفت: نحوه فروش بدین‌صورت است که ما شماره‌حساب شرکت را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهیم و پس از واریز پول سفال و هزینه حمل‌ونقل، سفال‌ها را به محل مورد نظر منتقل می‌کنیم؛ چنانچه مشتری از جنس مورد نظر به دلایلی نظیر شکستگی رضایت نداشت، می‌تواند جنس را تحویل نگیرد.

سفالي مدرن در صنعت ساختمان

حمیدرضا شیدا، مدیر فروش شرکت ابتکار عایق سفال بهینه نیز در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت: شرکت ما در زمینه فروش عمده نوعی سفال که به سفال «هاش» معروف است، فعالیت می‌کند. در سفال‌هاي معمولي براي چسباندن سفال‌ها از ملات استفاده مي‌شود. به‌کار بردن ملات ماسه و سیمان از دو جهت مشکل‌ساز است: یکی از جهت هزینه‌ای که باید برای تهیه ملات صورت بگیرد و دیگری اینکه به دلیل خلل و فرج‌هایی که در اثر ملات بین سفال‌ها به وجود می‌آيد، ‌عملاً مبحث 19 و صرفه‌جویی در انرژی با مشکل مواجه می‌شود. ما برای حل این مشکل، از سفال «هاش» استفاده مي‌كنيم كه در بین سفال‌ها به‌جای ملات مقدار کمی دوغاب، پودر سنگ و سیمان می‌ریزیم و برای اینکه این کار در کشور ما جا بیفتد در حال حاضر سود کمتری نسبت به سایر سفال‌ها در نظر گرفته‌ایم.
شیدا به دیگر مزایای این سفال‌ها اشاره کرد و گفت: استحکام و یکپارچگی دیوار، یکنواختی عایق در کل دیوار، وزن کم‌تر دیوار به دلیل حذف ملات، حداقل تخریب دیوار در کنده‌کاری‌های تأسیساتی به دلیل در امتداد بودن حفره سفال، از دیگر مزایای استفاده از سفال «هاش» است.
مدیر فروش شرکت عایق سفال بهینه خاطرنشان کرد: قالبی که به قالب سفال «هاش» معروف است، به طور انحصاری مربوط به ماست و اگر کارخانه‌ای بخواهد آن را تولید کند، باید با هماهنگی شرکت عایق سفال بهینه صورت بگیرد. در واقع ما به کارخانه «میرداد» سفارش ساخت می‌دهیم و کارخانه برای ما تولید می‌کند و ما به‌صورت عمده به بازار عرضه می‌کنیم.

سطح آجر بايد صاف باشد

ابراهیم محمدي، مدیر فروش کارخانه آجرنمای نادر در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت: شرکت ما در زمینه نمای سفالی ساختمان فعالیت می‌کند. از جمله مزایای آجرهای سفالی شرکت می‌توان به دوام و استقامت بالا، عایق بودن و همچنین قابلیت انطباق با تمام شرایط آب و هوایی کشور اشاره کرد.
وی با بیان اینکه آجرهای سفالی در نمای ساختمان‌ها عایق‌تر از سنگ است، گفت: سنگ در نمای ساختمان به‌هیچ‌وجه عایق نیست اما آجرنمای سفالی در رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان بسیار موثر است. ضمن اینکه قیمت سنگ حدود 10 برابر آجرنمای سفالی است و آجر نماي ما قطعاً ارزان‌تر از نمای کامپوزیت است.
وی تاکید کرد: استانداردی برای آجر نمای سفالی تدوین‌نشده اما تاکنون در صنعت ساختمان ما با استقبال خوبی مواجه شده و ایرادی متوجه آن نبوده است.
وی در مورد ويژگي‌هاي ‌آجرنمای سفالی به خبرنگار ما گفت:‌خریداران آجر نمای سفالی باید به دانه‌بندی بلوک‌ها توجه داشته باشند. چنانچه سطح آجرنما صاف و صیقلی بود از نظر کیفی مطلوب است اما چنانچه سطح آن زبر بود، به دلیل درشتی سنگ‌دانه‌ها مقاومت لازم را ندارد.
وي در پایان گفت: کار نماکاری نیازمند تخصص و تجربه است و کسانی که می‌خواهند در نمای خانه‌شان از آجرنما استفاده کنند، از یک فرد متخصص برای انجام بهتر کار کمک بگیرند.

كدام سايز مناسب تر است؟

غلامرضا جامعی، مدیرعامل شرکت شاهرود سفال نیز در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت: شرکت ما در زمینه تولید تیغه و بلوک سفالی فعالیت می‌کند. ما حدود پنج نوع بلوک برای تیغه دیواری داریم. بلوک 25×20×8 که قیمت هر عدد آن 175 تومان است. بلوک 25×20×10 که قیمت هر عدد آن 200 تومان است؛ هر عدد بلوک به ابعاد 25×20×15 باقیمت 283 تومان به فروش می‌رسد؛ بلوک 25×20×20 که قیمت هر عدد آن 360 تومان و بالاخره بلوک سقفی 40×25×25 که قیمت آن 825 تومان است.
وی در پاسخ به این سؤال که خودتان کدامیک را به مشتریان پیشنهاد می‌کنید، گفت: اگر دیوار داخلی باشد، تیغه 10و اگر خارجی باشد تیغه‌های 15و 20 را پیشنهاد می‌کنم.
وی با بیان اینکه خاک حاشیه کویر برای تولید سفال مرغوب‌تر است، گفت: خاک شهرهایی مانند یزد، اصفهان، کاشان، تهران، سبزوار و شاهرود به طور کلی شهرهایی که در حاشیه هستند، مرغوب‌تر است.
مدیرعامل شرکت شاهرود سفال گفت: ابعاد سفال باید مطابق با ابعادی باشد که ذکر کردم، برخی کارخانه‌ها ابعاد سفالشان کمتر از اندازه‌های مذکور است مثلاً به‌جای 10 سانتی‌متر 5/8 سانتی‌متر است.
وی در مورد وزن آجر سنتی گفت: وزن هر مترمربع دیوار سفالی به طور متوسط حدود 56 کیلوگرم است درحالی‌که وزن هر مترمربع دیوار با آجر سنتی 175 کیلوگرم است.


گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفالی ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندر و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد‌ سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدر و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال