اسپيسر‌ پلاستيكي | کدام کالا برای شما مناسب تر است | پیام ساختمان

پرتیراژترین نشریه ساختمان از 1382

اسپيسر‌ پلاستيكي


گروه ساخت‌وساز: اسپیسر به معنی فاصله دهنده است و برای ثابت سازی میلگرد در سایزها و ابعاد مختلف تولید می‌گردد. طبق تعریف موسسه استاندارد بریتانیا، اسپیسر به قطعاتی گفته می‌شود که مابین آرماتورهای بتن و بدنه قالب قرارگرفته تا پوشش مورد نظر بتن را ایجاد نمایند.
در ادامه تهيه سلسله گزارش‌هاي پيام ساختمان با عنوان« كدام كالاي ساختماني براي شما مناسب‌تر است» اين بار اسپيسر‌هاي پلاستيكي را در گفتگو با تولیدکنندگان اين محصول بررسی مي‌كنيم. البته لازم به ذكر است كه ما صرفاً منعکس‌کننده نظرات مصاحبه شوندگان هستيم و قضاوت را بر عهده خوانندگان نشريه مي‌گذاريم.

مزایای اسپیسرهای پلاستیکی

ارزان بودن، سهولت در کاربرد، عدم ایجاد مانع در فرایند بتن‌ریزی، ممانعت از نفوذ عوامل خوردگی به آرماتور، تولید و شکل‌دهی آسان و حمل‌ونقل بسیار راحت از جمله مهم‌ترين مزاياي استفاده از اسپيسر‌هاي پلاستيكي مي‌باشد.

انواع اسپیسرهای پلاستیکی

کلمپ فیکس: برای کارهای سبک و سریع
ماکسیفیکس: با قابلیت تحمل بار برای سازه‌های متوسط و سنگین
اسپیسر سنگین: جهت کارهای پیچیده و سنگین و برای میلگردهای با قطر زیاد
اسپیسر فوق سنگین: برای کارهای سنگین و آرماتورهای با بار استاتیک زیاد
دوبل: مورد استفاده برای شبکه‌های دومش
یوچیر: برای سقف‌ها و نظایر آن
ساید چیر: با دارا بودن گیره محکم و مناسب برای سقف و کف‌های با وزن متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اسپیسر چرخی: دارای مصرف بسیار زیاد بوده و در دیوارها , ستون‌ها و بتن‌ریزی‌های عمودی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کیج بار: در پایه پل‌ها، سازه‌های دریایی و انواع شمع بندی‌ها متداول بوده و در اجرای سازه دقت بیشتری به همراه دارد.

اولين توليدكننده اسپيسر پلاستيكي

كيارش عسگري، مدیر روابط عمومي شركت صنايع ساختماني پوزولان در مورد فاصله نگهدارهای پلاستیکی گفت: به طور کلی در عملیات سازه‌های بتن مسلح، قرار گرفتن میلگردها در محلی که نقشه‌های اجرایی تعیین کرده، اهمیت بسزایی در حفظ کیفیت و مقاومت سازه‌های بتن مسلح دارد. سال‌هاست که در اروپا تشخیص داده‌شده که برای تقویت میلگردها، ضخامت پوشش بتن (Concrete cover) تضمین‌کننده دوام سطح سازه‌های بتن مسلح و عامل محافظت از هجوم عوامل خوردگی می‌باشد.
وي افزود: در همین راستا از سال 1909 به بعد در اروپا برخی شرکت‌های تولیدکننده و دانشگاه اسن آلمان و انجمن تخصصی واحدهای بتن پیش‌ساخته آلمان و انستیتو تقویت فولاد و بسیاری دیگر، کوشیدند تا فاصله نگهدارهای پلاستیکی (Plastic Spacer) را طبق مقررات و مشخصات 1045 Din با اشکال هندسی خاص به تأیید برسانند.
عسگری ادامه داد: در طول این مدت صنعت نوین ساخت فاصله نگهدارهای پلاستیکی در 60 کشور رواج یافته است و صنایع ساختمانی پوزولان نیز با پیگیری و مطالعات فراوان در سال 1369 این صنعت را در ایران بنیان‌گذاری نمود و با جلب اعتماد مهندسین کشور و حضور مستمر در پروژه‌های عظیم دارای اهمیت زیربنایی ملی، نام خود را ماندگار ساخت. همچنین صنایع ساختمانی پوزولان دو دهه پیش توانست با تحقیق و افزایش کیفیت محصولات خود و صادرات گسترده به کشورهای خاورمیانه ،خاور دور و سایر کشورها و سیستماتیک نمودن شبکه فروش داخلی توان خود را افزایش داده و نام خود را در این صنعت به عنوان معتبرترین شرکت در زمینه تولید اسپیسرها و قطعات کمکی سازه‌های بتنی در خاورمیانه تثبیت نماید. ضمن اینکه شرکت پوزولان در سال 1385 موفق به دریافت گواهینامه ISO 9001:2008 از شرکتTQCSI استرالیا گردید و در راستای جلب و افزایش رضایت مشتریان در سال 1387 سیستم مدیریت مشتری مداری را استقرار و گواهینامه ISO 10002:2004 را نیز از همان موسسه دریافت کرد. عسگري خاطرنشان كرد: شرکت پوزولان در طول این سال‌ها توانست با فرهنگ‌سازی برای حرکت به سمت بهینه‌سازی صنعت ساختمان و اطلاع‌رسانی در مورد دانش روز دنیا و با فعال نمودن واحد تحقیق و توسعه، استفاده از محصولات خود را در صنعت بتن نهادینه سازد. تنوع محصولات این شرکت تا کنون به بیش از 200 نوع رسیده که هر کدام عملکرد بسزایی در تقویت صنعت ساختمان دارند و با تاکید بر کیفیت محصولات این شرکت توانست اعتماد و اطمینان صاحبان صنعت ساختمان و نظام مهندسی کشور را جلب نماید.

توليد منطبق بر نياز

محمدرضا ايوبي، مدیرعامل شركت همگرايان توليد( كپكو) نيز در مورد اسپیسرهای پلاستیکی به خبرنگار پيام ساختمان گفت: فعاليت ما در زمينه توليد اسپيسر از سال 1382 آغاز شد و شركت ما با تجهيزات مدرني كه دارد، قادر است تمامي اسپيسر‌ها ؛ اعم از قالب‌بندی و همچنين اسپيسر‌هاي تونلي و ريلي را توليد كند. علاوه بر اين شركت آمادگي دارد تا منطبق بر نياز مشتريان اسپيسر‌هاي جديد توليد كند.
وي ادامه داد: كاربرد اسپيسر‌ها، ايجاد فضا بين آرماتور و قالب براي بتن‌ریزی است. قيمت اسپيسر‌ها هم به تناسب كاربردي كه دارند، متفاوت است.
ایوبی با اشاره به اینکه يكي از مهم‌ترين كاربرد‌هاي اسپيسر در ساخت و ساز‌هاي شهري يا ابنيه است و در اين بخش بيشتر در قسمت فونداسيون از اسپيسر‌هاي هارد استفاده مي‌شود، ادامه داد: چنانچه بخواهيم در سقف تيرچه‌اي ساختمان از اسپيسر استفاده كنيم بايد از اسپيسر مكس و چنانچه كامپوزيت باشد از اسپيسر فيكس استفاده مي‌شود. علاوه بر اين در ديوار‌ها اسپيسر ويلبار مورد استفاده قرار مي‌گيرد. وي در مورد مواد اوليه هم گفت: مواد اوليه ما پلاستيك بوده و از داخل كشور تأمین مي‌شود.

كاهش هزينه ساخت‌وساز

امير بشیری، مدير فروش شركت بتن پلاست نيز در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان گفت: ما از سال 1387 فعالیتمان را در زمينه توليد اسپيسر‌ها شروع كرديم و در حال حاضر انواع اسپيسر‌ها را توليد مي‌كنيم. در كارخانه ما اسپيسر از 2 سانتي‌متر تا 15 سانتي‌متر توليد مي‌شود.
وي در رابطه با ضمانت محصولات شركت هم گفت: در ايران به صورت كتبي نه ما و نه هیچ شركت‌ ديگری اسپيسر‌هايش را ضمانت نمي‌كند زیرا اسپيسر محصول مشخصي است كه بر اساس تحمل بار به تأیید رسيده و پاسخگوي آزمايش‌هاي مختلف بوده است.
بشیری در رابطه با گواهينامه‌هاي تأییدیه نيز گفت: در زمينه اسپيسر آیین‌نامه‌های داخلي براي خودمان در نظر گرفته‌ايم كه خودمان را ملزم به رعايت آنها مي‌دانيم. همچنین استاندارد‌هايي در زمينه اسپيسر در كشور وجود دارد كه به اندازه كافي از طرف سازمان ملي استاندارد مورد بررسي قرار نگرفته است.
وي با بيان اينكه استفاده از اسپيسر باعث سرعت انجام كار و در نتيجه كاهش هزينه‌هاي توليد مي‌شود، گفت: در گذشته از سنگ، كاشي و يا تكه‌هاي بتن در زير ميلگرد استفاده مي‌كردند تا فاصله‌اي از سطح زمين با آرماتور ايجاد كنند. بنابراين همواره نياز بود تا يك نفر به طور مداوم اين كار را انجام دهد و به طور طبيعي مزد روزانه خود را دريافت كند اما با ورود اسپيسر، دقت انجام كار و سرعت افزايش يافت ضمن اينكه هزینه نیروی انسانی نیز کاهش می‌یابد.
مدير فروش شركت بتن پلاست در پايان گفت: خوشبختانه در طول 5 سال فعاليت شركت توانسته‌ايم بازار مناسبي براي محصولاتمان به دست آوریم و رقابت سالمي با همكارانمان داشته باشيم.


گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفالی ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندر و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد‌ سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدر و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال