درای‌وال | کدام کالا برای شما مناسب تر است | پیام ساختمان

پرتیراژترین نشریه ساختمان از 1382

درای‌وال


گروه معماری و دکوراسیون: امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بالا رفتن جمعیت و کمبود انرژی استفاده از سيستم‌ها و فناوري‌هاي صنعتي در ساخت ساختمان ضروري است. یکی از سیستم‌های نوین صنعتي که از حدود50 سال پیش تاكنون پیشرفت‌های زيادي داشته درای‌وال‌ها (Dry Wall) هستند. درای‌وال در لغت به معنی دیوار خشک است. اين فناوري نخستين بار در آمریکا و اتریش ايجاد شد و امروزه به جرأت مي‌توان گفت در90 درصد ساخت و سازهاي سراسر دنیا از آن استفاده می‌شود. در ایران این فناوري توسط شرکت کناف آلمان و شرکت گچ صدف، سال‌ها پیش (حدود 40 سال) به بازار آمد، ولی متاسفانه به دو دلیل: 1- آشنا نبودن مهندسان ما، بالا بودن منابع انرژی و ارزان بودن مصالح؛ 2- ناکارایی این سیستم‌ها در فرهنگ سنتی (مشکلات درای‌وال در ایران) نتوانسته است جای خود را باز كند. منتها در چند سال اخیر نظر به اهميت انرژی، روی‌آوری فرهنگ ساخت به سمت الگوهاي غربي و گران شدن مصالح، استفاده از دیوارهاي دراي‌وال معمول شده است. متن زیر نگاهی دارد به بازار درای‌وال در ایران. لازم به ذكر است كه اظهارات مصاحبه‌شوندگان الزاماً نظر نشرية پيام ساختمان نيست.

مزيت اصلی کناف، ضد زلزله بودن

مهدی ذاکری مدیرعامل شرکت آریا سازه سواد کوه، توليد كننده و واردكنندة مصالح سقف كاذب سيستم كناف می‌گوید: درای‌وال نوعی دیوار است که در فارسی به آن دیوار خشک مي‌گویند، چراكه در ساخت این دیوار از هیچگونه مصالح تر مانند ملات، ماسه، سیمان و... استفاده نشده است. این دیوار از یک سری ناودانی‌های عمودی و افقی تشکیل شده است؛ ابتدا ناودانی‌های افقی با تفنگ گازی و میخ‌های فولادی در امتداد هم روی کف و سقف (توسط شاقول و یا تراز لیزر) پرچ شده و سپس ناودانی‌های عمودی به فاصله40 تا60 سانتي‌متر (بسته به کاربری دیوار) درون ناودانی‌های افقی كار گذاشته‌ شده و با پیچ‌های سرمته‌دار پیچ مي‌شوند. به دلیل اتصالات مفصلی، این دیوار در برابر زلزله مقاوم است. بعد از آن نوبت به پوشش روي ناودان‌ها می‌رسد؛ صفحات گچی (گچ برگ) و یا سیمانی معمولا در ابعاد 5/1 در 120 در 240، روی سازه‌های عمودی و افقی قرار داده شده و پیچ می‌شوند. ذاكري در ادامه می‌افزود: در كل می‌توان گفت درای‌وال‌ها دارای مزایای زیر هستند: سبکی زیاد، در حدود یک پنجم دیوار معمولی؛ سرعت اجرای بسیار بالا؛ نبود محدودیت اجرا در شرایط بد جوی مانند سرما و گرما؛ دوجداره بودن كه موجب مي شود عايق صدا و حرارت باشد؛ امکان بازیافت؛ تعمير بسیار آسان و مقاومت در برابر زلزله که مزيت اصلی استفاده از این دیوار به‌وي‍‍‍ژه در کشور‌های زلزله خیز مثل ایران است.

کناف یعنی سبک سازی

یکی از مسئولان شرکت سازه‌های پيش ساختة پرچين، با بیان این مطلب که راهبرد شرکت، گسترش فناوري‌هاي سبک‌سازی و صنعتی‌سازی است، دربارة محصولات شركت و مزایای بهره از آن محصولات به خبرنگار پیام ساختمان گفت: بنا بر درجه‌بندی خطر نسبی زلزله در شهرها و نقاط مهم در آيين‌نامة زلزلة ايران، از 487 شهرستان 402 شهرستان در نقاط با خطر نسبی بسيار زياد و زياد قرار دارند. همچنين بيش از 33 درصد انرژي در بخش ساختمان مصرف مي‌شود، كه اين رقم 4/4 برابر كشور‌هاي صنعتي است.
وي افزود كه شركت متبوعش پس از مطالعة بسيار در نهايت يكي از بهترين فناوري‌هاي نوين صنعت ساختمان در دنيا، به نام صفحات سيمانی الياف‌دار (Dry Wall Cement) را انتخاب كرده. اين محصول از سيمان، نوعی فيبر سلولزی و مواد افزودنی با ويژگی‌های خاص تشكيل شده كه امکان ساخت خانه‌ای سبک، ارزان و عايق در برابر حرارت و صوت را فراهم مي‌كند. تنها در كشور امريكا بيش از 4 ميليون واحد مسكوني با استفاده از اين فناوري ساخته شده است. صفحات سيمانی الياف‌دار از جمله فناوري‌هاي ساخت و ساز خشک سيمانی است ( Dry Wall Cement ) و در ساختمان‌هايی که سازة فلزی يا بتنی دارند، برای پارتيشن بندی، ديوار داخلی، سقف کاذب و نما با زيرسازی استاد و رانر استفاده مي‌شود. براي پوشش ساختمان‌هايی که از سيستم سازه‌های فلزی سبک استفاده مي‌كنند (LSF) کاربرد دارد.

کناف ایران و صادرات به یازده کشور

یکی از نمایندگان فروش شرکت کناف ایران بیان كرد: «شرکت کناف ایران رأس تولید کناف در كشور است. این شرکت تنها در ايران فعال نيست بلکه محصولاتش را به یازده كشور ديگر صادر می‌کند و توانسته جزو برترین صادرکنندگان نمونة کشور شود.» وی افزود: از مزایای محصولات این شرکت دقت و سرعت بالا در اجرا، ايمن و عايق بودن ، نگهداری و تعمیر آسان آن است.

نمايندة رسمی كناف

یکی از مسئولان شرکت بنابوم پیشتازبا دپارتمان تخصصی درای‌وال شرکت بنابوم به نام گروه ایران درای‌وال راه اندازی شده است. وي در ادامه افزود: گروه مهندسین مشاور ایران درای‌وال نمايندة رسمی شرکت کناف ایران است و امتیاز فروش مستقیم کلیة محصولات شرکت کناف ایران را در اختيار دارد. از جمله آنها مي‌توان به انواع پنل گچی و سیمانی، انواع تایل سقفی گچی و معدنی، انواع پروفیل و قطعات ویژه زیرسازی، ادوات اتصال، مصالح درزگیری و نازک کاری و مواد شیمیایی مکمل (نظیر پرایمر و عایق رطوبتی) اشاره كرد. خدمات گروه ایران درای‌وال شامل موارد زير است: مشاوره در انتخاب ساختار، طراحی جزئیات فنی، به اجرا درآوردن درای وال، بازرسی فنی و نظارت بر پروژه‌های درای‌وال و فروش مصالح کناف.

سبک و بادوام

یکی از مسئولان شرکت ساختمانی گلچین سازه آرمان به خبرنگار ما گفت: این شرکت نمایندة رسمی درجه A از شرکت کناف ایران در زمینة مشاوره، فروش، طراحی و نصب انواع دیوارهای جداکننده (پارتیشن) كناف، دیوارهای پوششی كناف، سقف‌های کاذب مشبک كناف، سقف‌های کاذب یکپارچة كناف است. وی در مورد محصولات این شرکت اضافه کرد سبکی و دوام بالا از مزایای محصولات این شرکت است.

قابل مقایسه با محصولات اروپایی

جلال حکیمي، انبوه‌ساز، که تاکنون برای پروژه‌های خود از محصولات شرکت بزرگ کناف ایران استفاده کرد می گوید: تمام محصولات این شرکت با محصولات شرکت‌هاي اروپایی قابل مقایسه است. تمام انبوه‌سازان کشورهای همسایه نیز به کیفیت محصولات ایران کناف باور دارند.

محصول ایرانی را باور كنيم

شاهین تقوی، يكي ديگر از انبوه‌سازان به خبرنگار پيام ساختمان گفت کشور ما در زمینة کناف خودکفاست و محصولات بیشتر شرکت‌های ایرانی از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. وی افزود: برای پی‌بردن به کیفیت تمام محصولات ایرانی در زمينة كناف می‌توانید آنها را با محصولات بی‌کیفیت چینی مقايسه كنيد. من در كار خود از محصولات و مشورت‌هاي شرکت‌هایی مانند پارسیا گستر، مهر برزین‌ و به‌آذین ساز نوین استفاده کرده‌ام و باور دارم که با نگاهی اصولي و عميق به شركت‌هاي توليدي كشورمان می‌توانیم نظر تمام کشو‌های همسایه را نسبت به محصولات ايراني مصالح ساختمانی تغییر دهیم.
علیرغم امتناع تولید کنندگان محصولات درای وال از ارائه قیمت، نرخ انواع درای وال در بازار مصالح ساختمان در چند ماه گذشته به شرح زیر است:


گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفالی ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندر و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد‌ سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدر و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال