پروفيل گالوانيزه | کدام کالا برای شما مناسب تر است | پیام ساختمان

پرتیراژترین نشریه ساختمان از 1382

پروفيل گالوانيزه


گروه بازار ساختمان: شايد تا همين چند سال قبل به جز در و پنجره‌های فلزي و در معدود مواردي مانند خانه‌های لوكس كه از انواع ام دي اف بهره می‌بردند، پروفيل ديگري براي ساخت در و پنجره وجود نداشت اما اكنون کافی است به ساختمان‌های نوسازي كه در اطراف شما هستند نگاه كنيد. بدون شك در تمام ساختمان‌های جديد پنجره‌های يو پي وي سي خودنمايي می‌کنند چرا كه سليقه و ذائقه مردم حداقل در شهرها، زندگي در ساختمان‌هایی است كه در و پنجره‌های آن از يو پي وي سي ساخته شده باشد و آن را هم از نظر زيبايي و هم به لحاظ صرفه‌جویی انرژي براي خانه‌های خود مفيد می‌دانند. از اين رو فعالان ساخت‌وساز نيز با علم به اين نوع تقاضا نسبت به تولید اين نوع در و پنجره‌ها اقدام کرده‌اند، اما اين محصولات بر خلاف در و پنجره‌های آهني به قطعات زیادی نياز دارند.
آنچه در ادامه ارائه می‌شود صرفا نظرات فعالان تولید و بازار این محصول می باشد و الزاما نظر پیام ساختمان نیست.

حفظ ساختار اصلي قاب در و پنجره

قدرت كاظمي، از تولیدکنندگان در و پنجره گفت: به صورت کلی در و پنجره‌های يو پي وي سی از سه بخش اصلي تشکيل شده است: پروفيل، یراق‌آلات و شيشه اما پروفیل قاب و بازشو پنجره از جنس UPVC، زهواره UPVC، لاستيك درزبندي EPDM، پروفيل گالوانيزه، شيشه يا پنل، یراق‌آلات در و پنجره و نيز دستگيره از اجزای در و پنجره‌های يو پي وي سي می‌باشد.
رضا وطن آرا به خبرنگار ما گفت: پروفیل‌های گالوانیزه يكي از اين قطعات مهم است كه به منظور مقاوم‌سازی و تقویت قاب در و پنجره، با ضخامت و شکل و سایز متفاوت در داخل پروفیل‌های اصلي يو پي وي سي استفاده می‌شود . اين تقویت‌کننده‌ها، آلياژي تشکیل‌شده از آهن و روي هستند كه می‌توانند مانع تغيير فرم قاب در و پنجره يو پي وي سي شوند. به بيان ديگر در صورت نبود اين قطعه ممكن است قاب و در و پنجره در بلندمدت با تغيير شكل و حتي با تغيير فرم حالت مواجه است . به همين دليل بود كه در سال‌های قبل شاهد در و پنجره‌هایی بوديم كه بعد از مدتي با تغيير حالت و فرم ساختاري مواجه می‌شدند و چالش سازندگان را بر آن داشت تا از تقویت‌کننده‌های باکیفیت براي حفظ ساختار اصلي قاب در و پنجره بهره می‌گیرند.

جلوگیری از هرز شدن پیچ‌ها و افتادگی بازشوی پنجره‌ها

ناصرالدين هدايتي به‌کارگیری پروفیل گالوانیزه در داخل در و پنجره‌های يو پي وي سي را با مسئله مهم ديگري هم مرتبط می‌داند كه همانا پیچ شدن یراق‌آلات روی قطعات تقویت‌شده می‌باشد. اين كارشناس صنعت يو پي وي سي توضيح داد: استفاده از اين تقویت‌کننده‌ها ضمن جلوگیری از هرز شدن پیچ‌ها و افتادگی بازشوی پنجره‌ها ، مقاومت در و پنجره‌های ساخته‌شده را نیز افزایش می‌دهد.
مازيار سبحاني فرد، كارشناس ديگري است كه تاكيد كرد: هر چه فشارهای وارده به پنجره بیشتر و سطح پنجره بزرگ‌تر باشد ضخامت پروفیل‌های گالوانیزه نيز باید بیشتر شود . این ضخامت از ورق 6/. میلی‌متری شروع‌شده و بر اساس نیاز تا ضخامت 2 میلی متر نیز می‌رسد. نوع معمول آن ضخامت 1.25 میلی متر است که در بیشتر درها و پنجره‌های خانگي به صورت فلز تقویت‌کننده به کار می رود.

نگاهي به توليدات

اين محصولات در ابتدا تنها از طريق واردات تأمین می‌شد اما به گفته هشيار عاقبت‌اندیش، از فعالان اين صنعت، انواع مرغوبي از اين محصول را در بازار داخلي نيز می‌توان يافت. پروفیل‌های گالوانیزه توسط ماشین‌آلات تمام اتوماتیک ساخته می‌شوند و تنوع آن شامل اين محصولات: پروفیل گالوانیزه F47، پروفیل‌های گالوانیزه L25، پروفیل گالوانیزه UH36، پروفیل گالوانیزه U48، پروفیل‌های گالوانیزه U70، پروفیل‌های گالوانیزه U100، پروفیل‌های گالوانیزه C50 ، پروفیل‌های گالوانیزه C70 ، پروفیل‌های گالوانیزه C100 می‌باشد.

تولید آسان ورق گالوانیزه

شاهين رازي از تولیدکنندگان اين كالا گفت: در اصل توليد اين تقویت‌کننده‌ها چيزي نيست غیر از ورود ورق گالوانيزه به داخل دستگاه مورد نظر و تغيير فرم آن مثلاً به شكل U اما براي تبديل پروفيل گالوانيزه كه به عنوان تقویت‌کننده در داخل در و پنجره‌های يو پي وي سي استفاده می‌شود ، بيشتر از شش نوع ورق گالوانيزه در ايران وجود ندارد كه شامل ورق‌های گالوانيزه فولاد مباركه، شهرکرد، قزوين و كرمان از توليدات داخلي و محصولات ازبك و چيني از بازار واردات است.

سرعت عمل دو برابر

رانا كياني راد، از فعالان بازار معتقد است : تنها تقویت‌کننده‌ها گالوانيزه نيستند بلكه نوع ديگري نيز با نام سیستم C.R.P وجود دارد كه قيمت ارزان تر و نيز نیاز کم به تعداد نفرات کار در این سیستم از مزاياي آن است. سرعت عمل کار با سیستم C.R.P حداقل به 2 برابر می‌رسد و تولیدکننده‌ها به پیچ سرمته نیازی نخواهند داشت. اما مراد عليخاني در مخالفت با این گفته‌های کیانی گفت: اولاً آنچه كه از آن با عنوان سیستم C.R.P. ياد می‌شود از جنس فلز نبوده و تنها پلاستيكی فاقد هر نوع رزين نگهدارنده است. همچنين اين محصولات در صورتي كه در زمان نگهداري در انبار غير مسقف باشند بر اثر تابش نور خورشيد تغيير ماهيت داده و حتي همان كيفيت اوليه خود را هم از دست می‌دهند

قیمت کمتر برای سفارش های بالا

يكي از تولیدکنندگان پروفيل گالوانيزه«تجهيز صنعت دايان» است . بابك بني عامريان كارشناس فروش اين شركت به خبرنگار پيام ساختمان اظهار داشت: علاوه بر استاندارد بودن تمام توليدات شركت ، تحویل محصولاتی مانند چهار وجهي چاک‌دار ، قوطي گالوانيزه ، L گالوانيزه يا همان نبشي ، U گالوانيزه وG گالوانيزه بسيار سريع و براي مقادير بالا كمتر از سه روز انجام می‌شود اين در حالی است كه سفارش‌های بالاي ده تن قيمت پايه كمتري نيز دارد.

دو نکته مهم

محمدعلی استهباناتي، از فعالان بازار محصولات يو پي وي سي گفت: دو نكته براي كيفيت و آينده اين محصولات مهم است و قبل از خريد بايد از كيفيت اين دو فاكتور اساسي اطمينان حاصل كرد. اول تركيبات پروفيل اصلي يو پي وي سي و دوم تقویت‌کننده‌های آن كه هر دو مورد، نياز به نظر متخصص دارد از اين رو مصرف‌کننده نهايي تنها می‌تواند به نظر كارشناسان اين رشته اعتماد كند. وي با اشاره به تاج پروفيل راگا محصولات اين شركت را مانند تجهيز صنعت دايان، دارای کیفیت می‌داند.


گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفالی ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندر و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد‌ سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدر و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال