یونولیت و فوم | کدام کالا برای شما مناسب تر است | پیام ساختمان

پرتیراژترین نشریه ساختمان از 1382

یونولیت و فوم


فوم و یونولیت از جمله قدیمی‌ترین مصالحی هستند که در راستای سبک‌سازی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی وارد صنعت ساختمان کشورمان شدند و این خصوصیات به همراه سرعت در اجرا و به صرفه بودن نسبت به بسیاری از مصالح مشابه باعث شد تا با اقبال سازندگان مواجه شود. پیام ساختمان در ادامه سلسله گزارش‌هایی به نام «كدام كالاي ساختماني براي شما مناسب‌تر است»‌ به گفتگو با تولیدکنندگان، مجریان و مصرف‌کنندگان پرداخته است، با ذکر این نکته که مطالب عنوان شده صرفا اظهارات مخاطبان بوده و الزاما نظرات نشریه نمی باشد.

سهولت حمل‌ونقل و کاهش خسارات در هنگام زلزله

احمد نجفی، مدیرعامل شرکت آتی‌ساز الکا در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان با اشاره به ویژگی‌های یونولیت گفت: یونولیت سقفی و 3D پانل از جمله محصولاتی هستند که شرکت ما در حال حاضر تولید و اجرا می‌کند. 3D پانل به عنوان یک دیوار، مقاومت بالایی در برابر زلزله دارد و در بحث جلوگیری از تبادل انرژی و صرفه‌جویی بسیار مفید و قابل‌اطمینان است. وی افزود: یونولیت سقفی هم کاربردی مشابه با 3D پانل دارد و هدف اولیه از تولید آن سبک بودن و صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. ضمن اینکه از دیگر امتیازات آن می‌توان به سهولت حمل‌ونقل و کاهش خسارات جانی در هنگام زلزله اشاره کرد.
نجفی در پاسخ به این سؤال که تولیدکنندگان چقدر ملزم به رعایت استاندارد هستند، گفت: سازمان ملی استاندارد با توجه به دانسیته و چگالی یونولیت‌ها به تولیدکنندگان تأییدیه می‌دهد اما جزییات استانداردی که تولیدکنندگان باید رعایت کنند، هنوز تدوین نشده است. ضمن اینکه نهادی مانند شهرداری، استانداردی را پیشنهاد داده که اگر تولیدکنندگان قرار باشد آن را رعایت کنند، هزینه‌ها بسیار افزایش می‌یابد. ما تأییدیه استاندارد را داریم اما فقط به طوری کلی گفته‌شده که یونولیت‌های شرکت آتی‌ساز الکا مورد تأیید است و به جزئیات آن پرداخته شده است.

عدم محدودیت در معماری

امید کشمیری، مدیرعامل شرکت صنعت سازه ساتراپ نیز در گفتگو با پیام ساختمان گفت: قالب‌های (NTCD) ICF یکی از فناوری‌هایی هستند که به قالب‌های ماندگار پلی‌استایرن معروف‌اند و نباید آنها را با فوم اشتباه گرفت، این قالب‌ها جایگزین قالب‌های فلزی گذشته هستند و باعث می‌شوند تا سرعت کار به نحو چشمگیری افزایش یابد. البته هر نوع سقفی با این سیستم قابل‌اجراست و باعث کاهش هزینه‌ها هم می‌شود.
وی افزود: از دیگر مزایای این سیستم؛ عدم محدودیت در معماری است و می‌توان در فرایند ساخت از هر طرحی استفاده کرد. محصولات ما نسل چهارم icf است و با جدیدترین روش‌های روز تولید می‌شود، بنابراین می‌توان گفت icf شکل پیشرفته 3D پانل است.
کشمیری در پاسخ به این سؤال که پس از اجرا، چقدرکار خود را ضمانت می کنید، گفت: ما قطعاً تبعات بعدی را قبول می‌کنیم، ضمن اینکه ما از مرکز تحقیقات راه ،مسکن و شهرسازی تا ساخت 15 طبقه تأییدیه داریم و به کاری که می‌کنیم ایمان داریم. وی در رابطه با تأمین مواد اولیه هم گفت: مواد اولیه، از کره جنوبی و تکنولوژی مورد استفاده شرکت، از آلمان وارد شده است.

بهترین گزینه‌ها برای عایق نمودن ساختمان‌ها

سیامک ثابت، مدیرعامل شرکت یونولیت نیز شرکت خود را این‌چنین معرفی کرد: «يونوليت» نام شرکتی است که با بیش از نیم‌قرن سابقه و تجربه در خدمت تولیدکنندگان ایرانی می‌باشد.محصول شرکت یونولیت پلاستوفوم است که از ترکیب شدن پلی‌استایرن با گاز پنتان در مقابل یک مونومر به دست می‌آید. بنابراین یونولیت نام یک محصول نمی‌باشد بلکه یک برند است.
وی اضافه کرد: اولین تولیدکننده پلاستوفوم در جهان شرکت B.A.S آلمان بوده که 53 سال پیش شروع به تولید پلاستوفوم به نام استایروپور نمود و شرکت یونولیت مفتخر است که سه سال بعد از اختراع پلاستوفوم در دنیا یعنی پنجاه سال پیش برای اولین بار در ایران و خاورمیانه شروع به تولید پلاستوفوم نموده و امروز پلاستوفوم یکی از بهترین گزینه‌ها برای عایق نمودن ساختمان‌ها در برابر گرما، سرما، صدا بوده و صرفه‌جویی در مصرف انرژی یکی از اهداف مصرف پلاستوفوم در ساختمان است.
ثابت اضافه کرد: حدود 97 درصد از حجم پلاستوفوم از هوای حبس شده بین سلول‌های پلاستوفوم تشکیل شده است که همین موضوع باعث می‌شود عایقی بسیار عالی و سبک به وجود آید.
وی در پایان گفت: متأسفانه برخی از تولیدکنندگان پلاستوفوم از نام شرکت یونولیت برای تولیدات خود استفاده نموده و علاوه بر پایین آوردن قیمت تمام‌شده و ارزان‌فروشی، اقدام به مخلوط کردن مواد آسیایی با مواد اولیه اصلی می‌نمایند که این عمل خاصیت عایق بودن پلاستوفوم را به طور کامل از بین برده و در نتیجه مصرف‌کنندگان علاوه بر هزینه نمودن مبالغی جهت خرید پلاستوفوم ارزان‌قیمت، عملاً نمی‌توانند عایق مناسب داشته باشند و هیچ‌گونه صرفه‌جویی در مصرف انرژی نکنند.

سبک بودن و عایق صدا و حرارت

 آرمین ملکی، مدیر فنی و اجرایی شرکت آریا سازه مهر هم در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ما ، سه کارخانه تولید فوم داریم که در زمینه ساخت دیوارهای متال فوم و فوم‌های سقفی فعالیت می کنند. وی در پاسخ به این سؤال که مواد اولیه مورد نیاز شما از کجا تأمین می‌شود، گفت: مواد اولیه، از کره جنوبی تأمین می‌شود و شرکت ما دارای گواهینامه استاندارد اجباری از سازمان ملی استاندارد است.
ملکی در رابطه با وزن یونولیت‌های سقفی نسبت به سفال گفت: یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث شده شرکت‌ها به سمت تولید فوم حرکت کنند، سبک بودن این مصالح است، ضمن اینکه عایق بودن صدا و حرارت نیز مزید بر علت شد. به طور کلی می‌توانم بگویم هر مترمربع سفال بیش از 50 کیلوگرم نسبت به یونولیت ، به وزن سازه اضافه می‌کند. علاوه بر این قیمت یونولیت از سفال هم ارزان‌تر است. وی در خصوص اینکه مردم چگونه می‌توانند یونولیت خوب و مرغوب را تشخیص دهند، گفت: وزن یونولیت باید سبک باشد به گونه‌ای که وزن آن در هر مترمکعب باید 10 تا 12 کیلوگرم باشد.
مدیر فنی و اجرایی شرکت آریا سازه مهر در پایان گفت: یونولیت‌هایی که با فوم‌های ایرانی ساخته می‌شوند، در برابر آتش‌سوزی عملکرد خوبی ندارند اما یونولیت‌هایی که در تولید آنها از فوم خارجی استفاده شده است، مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند و ایجاد شعله نمی‌کنند.

هیچ خطری ساختمان‌ها را تهدید نمی‌کند

هوشنگ عظیمی یکی از سازندگان و مصرف‌کنندگان یونولیت هم به خبرنگار ما گفت: یونولیت برای سازندگان واقعاً به صرفه است چرا که از یک طرف هزینه حمل‌ونقل آن به واسطه سبک بودن قطعاً بسیار اندک است و از سوی دیگر به دلیل سرعت اجرا، هزینه نصب آنها هم کاهش می‌یابد. وی افزود: یونولیت چنانچه استاندارد تولید شود، هیچ خطری ساختمان‌ها را تهدید نمی‌کند اما متأسفانه، استفاده از برخی فوم‌های بی‌کیفیت داخلی و چینی می‌تواند در رابطه با آتش‌سوزی خطرساز شود، بنابراین از مسئولان تقاضا دارم با توجه به مزیت‌های بی‌شمار این مصالح در ساختمان در صدد رفع نواقص آن برآیند.
وی خاطرنشان کرد: به اندازه‌ای که مسئولان و دست‌اندرکاران وزارت راه و شهرسازی بر خطرناک بودن یونولیت در ساختمان‌ها تاکید می‌کنند،به مسئله ساخت خانه با استفاده از خشت خام و گل در روستاها حساسیت ندارند.


گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفالی ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندر و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد‌ سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدر و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال