لامپ كم‌مصرف، فقط ايراني | کدام کالا برای شما مناسب تر است | پیام ساختمان

پرتیراژترین نشریه ساختمان از 1382

لامپ كم‌مصرف، فقط ايراني


گروه تاسيسات: بعد از هدفمندي يارانه‌ها در ايران و به خاطر سياست‌هاي اعمال شده براي كنترل مصرف انرژي، استفاده از لامپ‌هاي كم‌مصرف به‌شدت افزايش يافته و شركت‌هاي مختلف توليد و مونتاژ اين لامپ‌ها در كشور فعال شده‌اند. با اين حال به نظر مي‌رسد؛ قيمت لامپ كم‌مصرف در نقاط مختلف كشور تابع شرايط خاصي است، دوري يا نزديكي شركت توليدكننده نسبت به محل توزيع و همچنين چگونگي تامين قطعات الكترونيكي لامپ شاخص‌ترين آنها محسوب مي‌شوند.
حسن مرادخاني، يكي از فروشندگان فعال لامپ كم‌مصرف به خبرنگار پيام ساختمان مي‌گويد: لامپ‌هاي كم‌مصرف از لحاظ شكل، كيفيت و رنگ‌بندي در بازار قابل شناسايي هستند.
لامپ‌هاي كوچك با سرپيچ E14 ، لامپ‌هاي متوسط با سرپيچ معموليE27 و لامپ‌هاي بزرگ هم با سرپيچ E40 شناخته مي‌شوند. در حال حاضر لامپ متوسط 25 تا 30 وات فروش بيشتري دارد به نحوي كه 50 درصد از خريد لامپ كم‌مصرف را تشكيل مي‌دهد. قيمت اين لامپ‌ها از 5 تا 8 هزار تومان متغير است.
برندهاي پرفروش پارس خزر، پارس شهاب، پارس شعاع طوس، رسا نور، خزرشيد و... برندهاي پرفروش بازار لامپ را تشكيل مي‌دهند. لامپ رسا نور متعلق به شركت كنتورسازي ايران است كه به خاطر تبليغات تلويزيوني بر سر زبان‌ها افتاده است ولي توليد آن در مقايسه با ساير لامپ‌ها اندك است. لامپ خزرشيد هم از جمله لامپ‌هايي است كه در شهرك صنعتي شمس آباد توليد مي‌شود و از دو سال پيش وارد بازار شده است و فروشگاه‌هاي شهروند اينگونه لامپ را بيشتر به فروش مي‌رسانند.
مرادخاني ضمن بيان اين مطالب تصريح مي‌كند: لامپ رشته‌اي هنوز هم در بازار طرفدار دارد. اگر چه استفاده از آن در مقطعي كم شده بود ولي به خاطر تورمي كه در يك سال اخير ايجاد شد، دوباره مردم به خريد آنها علاقه نشان دادند زيرا قيمت اين لامپ‌ها در مقايسه با لامپ‌هاي كم‌مصرف ارزان‌تر است. در حال حاضر يك لامپ رشته‌اي 100 وات حداكثر 1200 تومان است در حالي يك لامپ كم‌مصرف 50 وات حدود 8 هزار تومان قيمت دارد. از طرف ديگر، مصرف‌كننده به دنبال لامپي است كه قيمت پايين‌تري داشته باشد بنابراين لامپ چيني هنوز هم فروش خوبي دارد بدون اينكه به كيفيت آن توجه شود. اين لامپ‌ها از طريق مبادي غيررسمي وارد كشور شده و همچنان بازار را تحت تاثير قرار مي‌دهند.

مرجع تعيين استاندارد

معمولاً سازمان استاندارد كيفيت لامپ را تعيين مي‌كند. آزمايشگاه‌هاي اين سازمان زير نظر وزارت نيرو كار مي‌كنند. ولي شركت‌هاي بزرگ توليدكننده لامپ كم‌مصرف هم هستند كه داراي آزمايشگاه‌هاي مجهزي هستند كه توان و كيفيت لامپ‌ها را مشخص مي‌كنند.
مهندس ماهان ميلان، كارشناس و فروشنده لامپ كم‌مصرف مي‌گويد: يكي از مهمترين شاخص‌هاي تشخيص لامپ خوب، داشتن علامت استاندارد است. به‌طور معمول لامپ‌هايي كه با مكث روشن مي‌شوند عمر بيشتري دارند. اين لامپ ها به لامپ‌هاي استارتي معروف هستند ضمن اينكه بايد به ميزان نوردهي و قدرت لامپ‌ها هم توجه شود. داشتن گارانتي تضمين نهايي محسوب مي‌شود. معمولاً فروشندگان لامپ‌هايی را كه مردم به آنها برگردانده‌اند ، هفتگي يا ماهانه به شركت توليدكننده بر می گردانن تا لامپ جديد تحويل بگيرند.

شرايط فرهنگي و منطقه‌اي

ميلان معتقد است: استفاده از لامپ كم‌مصرف تابع شرايط مختلف فرهنگي، منطقه‌اي و مالي است. بنابراين همه جاي ايران از يك نوع لامپ استفاده نمي‌كنند. در استان‌هاي مختلف اين تفاوت سليقه را مي‌توان به وضوح مشاهده كرد. اين تفاوت حتي در بالا و پايين شهر وجود دارد. براي مثال؛ در شهر قزوين مردم بيشتر لامپ‌هاي ايراني را مي‌خرند ولي در شهرك‌هاي صنعتي و بويين زهرا لامپ‌هاي متفرقه بيشتر فروش دارد. بيشتر مردم به دنبال لامپ ارزان قيمت و باكيفيت هستند و اكثراً لامپ كم‌مصرف مهتابي را به آفتابي ترجيح مي‌دهند. به‌طور كلي هر چه مسافت شركت توليدكننده لامپ به محل مصرف نزديكتر باشد قيمت لامپ هم كاهش مي‌يابد.

مرغوبيت لامپ ايراني

لامپ كم‌مصرف از چند قسمت شامل؛ تيوب، بالاست و سرپيچ تشكيل شده است ولي قطعات الكترونيك مثل بالاست، مقاومت و ترانزيستور از خارج وارد مي‌‌شوند. در مقايسه با لامپ‌هاي چيني، لامپ‌هاي كم‌مصرف ايراني به علت استفاده از قطعات درجه يك، نور ،كيفيت و طول عمر بيشتري دارند چون شركت‌هاي ايراني واحدهاي كنترل كيفيت و تحقيق و توسعه دارند و معيارهاي استاندارد را رعايت مي‌كنند ولي نظارت كافي در خصوص لامپ‌هايي كه از مرزهاي غير رسمي وارد مي‌شود، وجود ندارد.

آگاهانه انتخاب كنيد

تا اينجاي گزارش سعي كرديم شرايط بازار لامپ‌هاي كم‌مصرف را براي شما تشريح نماييم تا هنگامي كه مي‌خواهيد فضاي منزل خود را از طريق لامپ منور كنيد حساب كار دستتان باشد. بهتر است بدانيد؛ لامپ‌هاي‌ روشنایی انواع مختلفي دارند، برخی مثل لامپ‌ «قوس کربنی» از رده خارج شده‌ هستند و برخی از آنها هنوز در مراحل اولیه پیشرفت قرار دارند.
در ادامه با ویژگی‌های برخی از آنها که عمومی‌تر هستند آشنا مي‌شويد.

رشته‌ای(تنگستن):

پرمصرف‌ترین و کم‌بازده‌ترین لامپ‌ محسوب می‌شود (کمتر از سه درصد انرژی را به نور و بقیه را به گرما تبدیل می‌کند)،‌ در حال انقراض و جایگزینی با لامپ‌های کم‌مصرف‌تر و پرنورتر است، ‌برای دستشویی، حمام، راه‌پله، انباری و جاهایی مناسب است که دفعات خاموش و روشن کردن شان زیاد و مدت استفاده‌‌شان اندک باشد. عمر متوسط آنها حدود 750ساعت است.

لامپ گازی و تخلیه الکتریکی:

با واسطه گاز، ولی براساس التهاب رشته تنگستن کار می‌کند و با توجه به گاز استفاده شده به نام‌هاي نئون، زنون، هالوژن، متال هالید، جیوه، آرگون و... معروف است.‌ هالوژن‌، کوچک‌تر از لامپ‌های رشته‌ای است، ولی دارای پرتو ماورای بنفش، که برای کاهش این پرتو و نیز محافظت در برابر ترکیدن، با لایه‌ای دیگر از شیشه پوشیده می‌شود. بازده نور آنها از لامپ‌های رشته‌ای بیشتر است و ‌عمر متوسط آنها ‌هزار ساعت است.

فلورسنت:

در میان مردم به«مهتابی» معروفند، اما هم نوع مهتابی و سفیدرنگ دارد، هم نوع خورشیدی و زردرنگ و هم نوع سفید بهینه شده و یخی‌‌رنگ. بیشتر در دو شکل لوله‌ای و حلقوی تولید می‌شوند.‌ اگرچه از لامپ‌های رشته‌ای کم‌مصرف‌تر است، اما به سبب استفاده از گاز جیوه در آنها، در صورتی که بشکند بسیار خطرناک و سمی خواهد بود، از لامپ‌های رشته‌ای بازده نوری بیشتری دارد،‌ عمر متوسط آنها حدود 7 تا 11 هزار ساعت است. ‌بالاست‌های الکترونیک و استاندارد آنها نسبت به نوع آنالوگ باعث خستگی چشمی کمتری می‌شود وتابش مستقیم‌شان عوارض پوستی برجا می‌گذارد. ‌نوع حلقوی معروف به کم‌مصرف آنها چند سالی است که فراگیرتر شده است،‌ دفعات خاموش و روشن کردن در کاهش عمر مفیدشان اثرگذار است، برای استفاده در جاهایی مناسب است که دفعات خاموش و روشن کردن شان اندک و زمان روشن ماندنشان بیشتر است.

ال.ای.دی:

‌گران اما بسیار کم‌مصرف است، نوع معمولی برای مصارف روشنایی خانگی و نوع قدرتی یا پروژکتوری برای مصارف ویترینی، نورپردازی‌های نمایشی و مصارف خیابانی یا نظامی كاربرد دارد، عمر متوسط آنها حدود 50 هزار ساعت است. لازم است‌ در صورت ترک اتاق دارای لامپ «ال.ای.دی» آن را خاموش و در بازگشت روشن کنید. نقشه راه سیستم روشنایی بنابر آمارهاي سازمان بهره‌وري انرژي، سهم روشنایی خانگی 23 درصد است که 8 درصد از کل انرژی کشور را شامل می‌شود.
هم اكنون 35 درصد مصرف عمومی و سازمان‌ها و 60 درصد مصرف بخش تجاری به روشنایی اختصاص یافته که آمار وحشتناکی است. سالانه 1800 میلیارد تومان برق با نرخ متوسط 45 تومان برای هر کیلووات ساعت مصرف می‌شود. حدود 10 میلیون دلار سرمایه‌گذاری اولیه انجام می‌شود که این 20 درصد صرف روشنایی شود. در حالي كه تقاضا در بازار 50 میلیون لامپ رشته‌ای در سال است که 35 میلیون آن در کشور تولید و 15 درصد وارد می‌شود. بر اساس اين گزارش، میزان تقاضا در کشور برای لامپ فلورسنت 40 میلیون عدد، برای لامپ‌های کم مصرف 70 میلیون عدد، برای لامپ‌های هالوژن 20 میلیون عدد و برای لامپ‌های «ال.اي.دي» 6 میلیون عدد در سال است.
خوشبختانه نقشه راه سیستم روشنایی در سال 2020 ترسيم شده است؛ ارتقای آسایش و رفاه مردم، انعطاف‌پذیری و سازگاری با خواسته‌های مردم، کارایی و اثر بخشی بالا در مباحث نوری و توجه به محیط زیست از محورهای مهم این نقشه است. با توجه به چشم‌انداز ترسیم شده برنامه پنجم و حذف تولید لامپ‌های التهابی بالای 60 وات، ایجاد سهم 50 درصدی برای لامپ‌های فلورسنت، سهم 10 درصدی لامپ‌های«ال.ای.دی» و 20 درصدی فلورسنت پربازده از برنامه‌های جدی وزارت نيرو تلقي مي‌شود. ‌.


گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفالی ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندر و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد‌ سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدر و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال