کفپوش طبيعي يا پلاستیکي‌؟ | کدام کالا برای شما مناسب تر است | پیام ساختمان

پرتیراژترین نشریه ساختمان از 1382

کفپوش طبيعي يا پلاستیکي‌؟


گروه معماري و دکوراسيون‌: وقتي وارد خانه‌اي مي‌شويد که گوشه و کنار آن مملو است از رنگ قهوه‌اي و بوي مطبوع چوب‌، چه حسي به شما دست مي‌دهد‌؟ همه ما ايراني‌ها در اعماق وجودمان دلبستگي شديدي به طبيعت داريم و خانه‌اي با لوازم چوبي‌، يک نوستالژي را به ما القا مي‌کند‌. دکوراسيون خانه با متريال‌هاي چوبي احساس گرمي و صميميت به انسان مي‌بخشد‌. البته در نظر داشته باشيد که هرمتريال طبيعي قيمت نسبتا بالايي دارد‌. در اين شماره نشريه سري زديم به حد فاصل سيد خندان و سهروري به نام ميدان پاليزي تا در ميان کفپوش‌هاي زيبا و متنوع‌، برند‌هاي مرغوب را براي شما خوانندگان معرفي کنيم‌.

خبري از جنس ايراني نيست

ابتدا بايد گفت‌، دربازار کفپوش‌هاي تهران خبري ازجنس ايراني نيست و شايد فقط تعداد محدودي از اين محصولات‌، در ايران توليد مي‌شوند كه البته همگي هم تحت ليسانس شركت‌هاي خارجي توليد و روانه بازار مي‌شوند‌. بيشتر کفپوش‌هاي موجود در اين بازار محصول دو کشور آلمان و بلژيک است و در رده‌هاي بعد محصولاتي از اتريش‌، چين و ترکيه را نيز مي‌توان در بازار مشاهده کرد‌. مواد اوليه اغلب اين كفپوش‌ها‌، چوب درختان جنگل‌هاي ايران هست كه به صورت خام صادر شده و پس از فرآوري با قيمت بالا مجددا وارد کشور مي‌شود‌. البته اين را فراموش نکنيد که برخي از محصولات اگرچه شباهت بسياري با چوب طبيعي دارند اما از جنس پلاستيکي يا همان PVC است‌.

کفپوش طبيعي يا پلاستيکي

مظاهر ياري کارشناس فروش يکي از فروشگاه‌ها‌، در مورد مزاياي دو کفپوش طبيعي و پلاستکي به خبرنگار ما گفت‌: کفپوش‌هاي پلاستيکي دربرابرآب کاملا مقاوم هستند و اين مهم‌ترين مزيت آنها در مقايسه با کفپوش‌هاي چوبي است‌، اما درمقابل لمينت‌ها مزيت‌هاي بسيار زيادي دارند‌. براي مثال هر زمان که شما بخواهيد تغييرمکان بدهيد و کفپوش‌هاي يکي از اتاق‌ها يا کل کفپوش‌هاي خانه‌تان را به خانه جديد منتقل کنيد‌، کفپوش‌هاي پلاستيکي به درد شما نمي‌خورند چرا که بعد ازهربارنصب بايد آنها را کاملا از سطح جدا کرده و پس از جداسازي ديگر قابل استفاده مجدد نيستند‌. اين درحالي است که کفپوش‌هاي چوبي تا حداقل سه بار قابليت جابه جايي و نصب دوباره را دارند‌.
يکي ديگر از مزاياي کفپوش‌هاي چوبي يا همان لمينت‌ها حفظ گرما در زمستان و خنک بودن آنها در تابستان است يکي از مسئولين فروشگاه "کنت" در ميدان پاليزي در مورد اين سوال که از چوب کدام درختان مي‌توان پارکت توليد کرد‌، گفت‌: در ساخت کفپوش‌هاي چوبي معمولا ازچوب درخت بامبو‌، راش‌، گيلاس‌، جارا‌، کمپس‌، افرا‌، مربائو‌، بلوط‌، آزاد و گردو بيشتر از بقيه درختان استفاده مي‌شود‌.
وي در ادامه در مورد قسمت‌هاي مختلف يک کف پوش چوبي به خبرنگار ما گفت‌: کفپوش‌هاي چوبي 3 لايه داردکه سطحي‌ترين لايه آن يا همان روکش کفپوش است که انواع مختلفي دارد‌. لايه مياني همان لايه فومي بد بو براي حشرات است و بعد از آن لايه زيرين (‌يا HDF) است که در واقع اصلي‌ترين بخش تشکيل دهنده کفپوش است که ازچوب فشرده شده يا فيبر تشکيل شده و نقش ايجاد تعادل را بازي مي‌کند‌.

معيار‌هاي انتخاب کفپوش

يکي از فروشندگان مهمترين معيار انتخاب کف پوش را قدرت کليک مي‌داند و در اين مورد مي‌گويد‌: کف پوش خوب بايد در مقابل تردد و جابه جايي مقاوم باشد که اين همان قدرت کليک آن يا به اصطلاح عاميانه‌تر دوام در پاخوردن است تا بر اثر تردد يا جابه جايي وسايل خش و ساييدگي پيدا نکند‌. مثلا انواع کفپوش‌هاي چيني پس از مدتي و با تردد زياد و گذاشتن وسايل سنگين و يا در اثر انبساط و انقباض ديگر زير پا محکم نيستند و بين آنها فاصله مي‌افتد و جابه جا مي‌شوند يا اينکه موقع راه رفتن صدا مي‌دهند‌.

موجودي بازار

مهدي برادران مسئول فروشگاه برادران‌، در مورد محصولات موجود در فروشگاهش و بازار به خبرنگار ما گفت‌: ازميان کفپوش‌هاي خارجي موجود در بازار‌، نوع آلماني (‌کلاسن‌) و بلژيکي (‌شان بالتريو‌) حرف اول را مي‌زنند که بيشتر محصولات ما همان کلاسن است و قيمت آن از 50 هزار تومان به بالا به ازاي هرمترمربع متغير است‌. وي توصيه مي‌کند؛ اگر کسي دنبال يک محصول خوب و مقاوم و با ماندگاري طولاني است‌، محصول کلاسن آلمان را تهيه کند و اگر دنبال محصول با قيمت پايين‌تر و البته کيفيت پايين‌تر هستند‌، محصولات چيني را براي‌شان توصيه مي‌کنيم‌.
نياکاني‌، فروشنده فروشگاه پارسيان نيز در مورد محصولات‌شان به خبرنگار ما گفت‌: بيشتر کالا‌هاي ما درجه يک چين است و از مقاومت و زيبايي خوبي برخوردار هستند و قيمت آنها از 35 هزارتومان تا 50 هزارتومان در هر متر مربع متغير است‌. يک فروشنده ديگر نيز بيشترين محصولات خود را با برند Haro آلمان و قيمت هايش را از 30 هزار تا 80 هزار تومان معرفي مي‌کند‌.
مهدي سلگي و همسرش که قصد خريد پارکت دارند‌، در جواب سوال خبرنگار ما که کدام محصول را مي‌خريد‌، گفت‌: تمام محصولات آلمان از مرغوبيت خوبي برخوردار هستند و در عين حال قيمت مناسبي نيز دارند‌.
بهاره اميدي (‌خريدار‌) نيز به خبرنگار ما گفت‌: متاسفم که در بازار ايران محصولات ايراني با چوب ايراني موجود نيست اما اميدوارم در چند سال آينده اين محصول را از نوع ايراني داشته باشيم‌. وي در مورد برند انتخابي خود به محصول ترک اشاره مي‌کند و مي‌افزايد‌: محصول ترک به اندازه کيفيت آلمان و بلژيک نيست اما از چيني مرغوب‌تر بوده و قيمت نسبتا مناسبي دارد‌.
مازيار افسري‌، مهندس صنايع چوب و کاغذ در مورد اصول نگهداري از پارکت چوبي به خبرنگار ما گفت‌: با مراقبت از اين محصول با ارزش و رعايت برخي اصول ساده نگهداري‌، مي‌توان گفت که پارکت يکي از آسان‌ترين کف پوش‌ها از نظر نگهداري و نظافت است‌. وي رعايت موارد زير در خصوص نگهداري از پارکت‌ها را بسيار ضروري دانست‌:
1- گرد و غبار و سنگريزه دشمن طبيعي پارکت هستند و همانند يک سمباده زبر موجب خراشيدگي سطح پارکت مي‌شوند‌. براي مقابله با اين مسئله‌، در بيرون در ورودي‌، از پادري‌هاي مناسب و در داخل راهروي ورودي‌، از قاليچه استفاده کنيد تا از ورود و پخش اين شن ريزه‌ها در داخل خانه جلوگيري شود‌.
2- مواظب سالم بودن تخت کفش و به ويژه کفش‌هاي پاشنه بلند باشيد زيرا کوچکترين شکاف و وجود ميخ‌هاي برآمده از اين پاشنه‌ها‌، پارکت محبوب شما را زخمي خواهد کرد‌.
3- جابه جايي‌، کشيدن مبلمان‌، تخت خواب و اثاثيه سنگين بر روي پارکت‌، باعث خط افتادگي روي آن خواهد شد‌. با چسباندن تکه‌هاي نمد يا موکت‌هاي نرم بر روي پايه‌هاي لوازم سنگين منزل از اين مشکل جلوگيري کنيد‌.
4- نظافت ساده و آسان يکي از مزاياي اصلي پارکت است و بهترين روش نظافت و پاکيزه نگاهداشتن اين کفپوش‌، کشيدن جاروبرقي با برس نرم است‌. بديهي است از شستشوي مستقيم با آب يا زمين شوي کاملا خيس اکيدا بايد خودداري کرد‌. در صورت نياز و تمايل به چنين کاري‌، بايد بعد از خيس کردن زمين شوي‌، آب آن کاملا بگيريد و پس از گذشت چند ساعت با اندک نم باقي مانده پارکت را تميز کرد‌. با رعايت اين نکته مهم ساليان سال جلاي لاک پارکت شما چون روز اول تازه و با طراوات باقي خواهد ماند‌.
5- رنگ چوب‌، به طور طبيعي در مقابل تابش مستقيم آفتاب و نور معمولي‌، به دليل اکسيداسيون‌، به مرور زمان اندکي گرايش به تيره‌تر شدن دارد‌. از اين رو استفاده از پرده‌هاي مناسب براي کنترل تابش مستقيم آفتاب و جابه جا کردن گاه به گاه قاليچه‌ها براي جلوگيري از تغيير رنگ سطوح زير آنها با ساير قسمت‌ها‌، کارساز و مؤثر است‌.
6- قراردادن مستقيم گلدان بر روي پارکت حتي اگر نشتي آب هم نداشته باشد‌، لاک پارکت را کدر مي‌کند‌، از اين رو‌، گلدان‌ها را بايد بر روي قفسه‌ها و يا پايه‌هايي با ارتفاع مناسب از کف قرار دهيد‌.
7- با توجه به ميزان رفت و آمد در محيط‌، هرچند وقت يکبار استفاده از واکس‌هاي مخصوص و مواد پوليشي سازگار با لاک روي پارکت‌، بر زيبايي کفپوش شما مي‌افزايد‌.


گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفالی ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندر و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد‌ سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدر و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال