شهرسازي ريل پايه اولويت اول در طراحي شهري | پیام ساختمان

پرتیراژترین نشریه ساختمان از 1382

15:2 1395/07/26

شهرسازي ريل پايه اولويت اول در طراحي شهري

معاون وزير راه و شهرسازي با تاكيد بر ضرورت عملياتي شدن لجستيك بار تخصصي در كشور گفت: در طراحي شهري زندگي ريل‌پايه بايد براي مردم نهادينه شود.

مهرداد تقي‌زاده معاون حمل و نقل وزير راه و شهرسازي در نشست سياست‌‌‌گذاري ريلي ايران و اتحاديه اروپا بااشاره به اولويت هاي مدنظر شركت راه آهن گفت: در حوزه ريلي ۴ موضوع طرح جامع حمل و نقل، يكپارچگي حمل و نقل در بخش بار و مسافر، ارتقاء سطح لُجستيك كشور در بخش بار و شهرسازي ريل‌پايه محورهاي اساسي است كه راه‌آهن و وزارت راه و شهرسازي توجه خاص به آن دارند. وي افزود: از آنجايي كه در تمام دنيا موضوع توسعه حمل و نقل پاك دنبال مي شود و سيستم حمل و نقل ريلي پاك‌ترين شيوه حمل و نقلي از نظر توليد آلاينده‌هاي زيست‌محيطي است بنابراين ايده طرح جامع قطارهاي حومه‌اي دنبال مي‌شود. تقي زاده با بيان اينكه متأسفانه در كشور ما شيوه‌هاي مختلف حمل و نقل درون و برون‌شهري با يكديگر يكپارچه نيستند، تصريح كرد: در تمام كشورهاي دنيا وزارت حمل و نقل وزارت راه متولي حمل و نقل تركيبي است ،اما حمل و نقل يكپارچه و تركيبي در ايران هيچ گاه متولي خاصي نداشته و مشكل اساسي در كشور ما تفاوت مديريت حمل و نقل درون‌شهري با مسئول و مديريت حمل و نقل برون‌شهري است. معاون حمل و نقل وزير راه و شهرسازي افزود:در تمام كشورهاي دنيا، وزارت راه متولي حمل و نقل درون‌شهري شهرداري و متولي حمل و نقل برون‌شهري است وآنها موظف هستند، هر دو مدل‌هاي حمل و نقلي را با يكديگر تركيب كنند، به طوري كه مسافر احساس نكند، با تغيير ناوگان حمل و نقلي از يك سازمان به سازمان ديگر رفته است. تقي‌زاده با اشاره به اينكه در كشور ما حركاتي ضد يكپارچگي حمل و نقل داريم گفت: به طور مثال پايانه اتوبوسراني جاده‌اي كه بايد در شهر متمركز باشد و ديگر سيستم‌هاي حمل و نقل شهري متصل شود، را از شهري نظير تهران به بيرون از شهر منتقل مي‌كنيم و يا عده‌اي معتقد هستند كه بايد ايستگاه راه‌آهن به خارج از شهرها برود و اين حركات غيركارشناسي كاملاً ضد يكپارچگي است. وي همچنين در خصوص لزوم توسعه لجستيك در حمل و نقل بار كشور بيان كرد: در حالي كه لجستيك به معناي ايجاد سيستم حمل و نقل قوي و در كنار آن انبارداري، گمرك و يكپارچگي حمل و نقل استاما تا كنون تنها وظيفه حمل بار مدنظر بوده وتوجهي به موضوع لجستيك نشده اما خوشبختانه اين وظايف به تازگي در بخش حمل و نقل وزارت راه و شهرسازي تعريف شده است. به گفته معاون حمل و نقل وزير راه و شهرسازي؛اين معاونت تلاش مي‌كند يكپارچه‌سازي مدل‌هاي حمل و نقل بار را در قالب لجستيك بار دنبال كند. تقي زاده با بيان اينكه در اكثر شهرهاي اروپايي سيستم ريلي بار زيادي از جابه‌جايي مسافر و حمل كالا را بر عهده دارد و زندگي‌ها در اروپا به سمت ريل‌پايه بودن در حال حركت است، گفت: موضوع شهرسازي ريل‌پايه را از ديگر مسايل قابل توجه در حوزه ريلي است چراكه اگر به موضوعات اساسي در اين حوزه بر طراحي شهري توجه نشود، مشكلات خاصي ايجاد خواهد شد. به گفته وي سيستم ريلي به علت نيازمند بودن به زيرساخت‌هاي خاص بايد در طراحي شهري و شهرسازي مورد توجه باشد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفالی ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندر و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد‌ سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدر و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال