وجود 6 مهندس به ازای یک کاردان | پیام ساختمان

پرتیراژترین نشریه ساختمان از 1382

13:46 1395/06/14

وجود 6 مهندس به ازای یک کاردان

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با انتقاد از عدم حذف موانع بر سر راه کاردان‌ها پس از ۱۵ سال، گفت: به ازای هر کاردان 6 مهندس وجود دارد.

مهدی موذن با بیان اینکه نظام کاردانی بر اساس قانون نظام مهندسی در سال ۱۳۸۱ ایجاد شد؛ اما رویکرد تک‌محوری مسئولان، این سازمان را در انزوای مطلق قرار داده و بعد از پانزده سال کماکان موانع فعالیت‌ها برداشته نشده است، گفت: برخلاف سازمان نظام کاردانی، توجه مطلق مسئولان به سازمان نظام مهندسی بوده است؛ با وجود اینکه در آیین‌نامه نوشته شده که اگر جایی مهندس وجود نداشته باشد، کاردان می‌تواند فعالیت کند که این فرض با منطق و واقعیت‌ها سازگار نیست؛ در حالی که این دو سازمان برآمده از یک قانون هستند و باید در کنار هم فعالیت کنند. رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با بیان اینکه اعضای ما با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند، اظهار داشت: در آیین‌نامه قانون نظام مهندسی ظرفیت کاری برای مهندسان را حدود ۲ هزار متر و برای کاردان‌ها کمتر از ۸۰۰ مترمربع تعیین شده است؛ اما همین دستورالعمل هم اجرایی نمی‌شود و مسئولان معتقدند تا زمانی که به همه مهندسان کار ارجاع نشود به کاردان‌ها کار نخواهیم داد. وی تصریح کرد: این موضوع منجر شده که یا کاردان‌های فنی به مشاغل مجازی روی آورند و یا اکثریت مهندس شوند؛ همچنین به جای اینکه به ازای یک نفر مهندس ۳ نفر کاردان داشته باشیم، امروز به ازای یک نفر کاردان ۶ نفر مهندس داریم که بی‌تردید صنعت ساختمان از این موضوع در آینده، آسیب‌های زیادی خواهد دید. موذن با بیان اینکه وقتی پروانه اشتغال فایده‌ای برای کاردان نداشته باشد، حق عضویت هم پرداخت نمی‌کند، افزود: این در حالی است که تنها منبع درآمدی ما به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی، حق عضویت اعضا است. البته نگاه مدیران میانی وزارت راه و شهرسازی در سالهای اخیر به کاردان‌ها مثبت نبوده است، افزود: به تازگی کمیته‌ای تخصصی برای بازنگری قانون نظام مهندسی تشکیل شده و متاسفانه از سازمان نظام کاردانی ساختمان برای بیان نقطه نظراتشان دعوت نشده است. وی اضافه کرد: پس از تصویب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، وزارت راه و شهرسازی باید ضوابط آیین نامه تشکیلات حرفه‌ای کاردان‌ها را ظرف شش ماه تصویب می‌کرد؛ اما این کار بعد از شش سال انجام شد. همین اتفاق باعث شد تا سازمان نظام مهندسی تمام کارها را در اختیار بگیرد و پیشبرد برنامه‌ها برای سازمان نظام کاردانی، سخت‌تر شود. موذن با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته حقوق مهندسان و تکنسین ها در حوزه اجرای ساختمان برابر است، ادامه داد: با اتخاذ سیاست‌های اشتباه توسط مدیران وزارت راه و شهرسازی، همه کاردان‌های فنی به جهت عدم ارجاع کار به آنها تمایل به ادامه تحصیل داشته و هم اکنون ۴۰۰ هزار نفر مهندس و ۶۰ هزار نفر کاردان فنی در کشور هستند و با ادامه وضعیت موجود تعداد کاردان‌ها کمتر هم خواهد شد.

منبع : خبرگزاری ایلنا انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفالی ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندر و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد‌ سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدر و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال