لزوم توجه جدی به بهره وری آب | پیام ساختمان
11:32 1395/03/08

لزوم توجه جدی به بهره وری آب

رئیس سازمان نظام مهندسی و کشاورزی منابع طبیعی ایران گفت:با وجود کمبود بارندگی و مشکلات خشکسالی در کشور لازم است که به دنبال راهکارهای اساسی باشیم تا بهره وری آب افزایش یابد.

احمد کبیری رئیس سازمان نظام مهندسی و کشاورزی منابع طبیعی ایران با اشاره به افزایش بهره وری آب اظهار داشت: ایران جز مناطق خشک و نیمه خشک به شمار می رود که برخی کارشناسان خشکسالی های اخیر را ناشی از تغییر اقلیم دانستند. وی با اشاره به اینکه میانگین دوره های بارندگی کشور ما طی سال های اخیر کاهش یافته، گفت: میانگین بارندگی در دوره های بلند مدت سال های گذشته 240 الی 250 میلیون متر معکب برآورد شده که این رقم یک سوم میانگین جهانی است. کبیری با اشاره به کاهش 25 درصدی ذخایر زیر زمینی بیان کرد: برخی اقدامات همچون حفر قنات از ابداعات نیاکان ما بوده که توانسته به عنوان یک سیستم هوشمند برای استفاده از منابع آب های زیر زمینی و با مقابله با خشکسالی عمل کند که متاسفانه بعد از انقلاب بهره برداری از منابع زیر زمینی بدون برنامه ریزی ادامه یافته که منجر به کاهش ذخایر آب های زیر زمینی شده است. وی ادامه داد: امروزه همه دنیا به دنبال بهره وری از آب و منابع زیر زمینی هستند و حال با وجود کمبود بارندگی و مشکلات خشکسالی لازم است که به دنبال راهکارهای اساسی باشیم تا بهره وری آب افزایش یابد. رئیس سازمان نظام مهندسی و کشاورزی منابع طبیعی با اشاره به دو شاخص عمده بهره وری افزود: تولید ماده خشک و ناخالص داخلی به ازای هر متر مکعب آب مصرفی از دو شاخص عمده بهره وری به شمار می رود و می توان گفت که در کشور ما تولید ماده خشک به ازای یک متر معکب آب مصرفی پایین است . کبیری در ادامه یادآورشد: متوسط جهانی تولید ماده خشک به ازای یک متر مکعب آب مصرفی دو کیلو گرم است که متاسفانه این رقم در کشور ما 930 تا 970 گرم گزارش شده است. وی با اشاره به دیگر شاخص بهره وری آب بیان کرد: میانگین میزان تولید ناخالص داخلی جهانی به ازای واحد آب مصرفی حدود 14 دلار است و این در حالیست که در ایران طبق گزارش بانک مرکزی 3 دلار بوده که طی سال های اخیر این رقم تا 3.5 الی 4 دلار بهبود پیدا کرده است. رئیس سازمان نظام مهندسی و کشاورزی منابع طبیعی با اشاره به اینکه چاره ای جز افزایش بهره وری در کشور وجود ندارد، بیان داشت: با توجه به کمبود شدید آب در کشور میزان مصرف طی سال های اخیر از 130 میلیارد متر مکعب به 110 میلیارد متر مکعب تقیل یافته که در این راستا لازم است که دستگاه های متولی به دنبال اجرای پروژه های افزایش بهره وری باشند تا این امر را بهبود بخشند. کبیری با بیان اینکه دولت در سال های اخیر دولت رقم قابل توجهی را برای افزایش بهره وری هزینه کرده است، عنوان کرد: با توجه به آنکه دولت 85 درصد هزینه های سیستم های نوین و بهره وری آب را به شکل بلا عوض به کشاورزان کمک می کند اما ارزیابی های اخیر نشان داده که شاخص بهره وری متناسب با این حجم سرمایه گذاری از رشد قابل ملاحه ای برخوردار نبوده است. وی با اشاره به اینکه به نظر می رسد نگاه مدیران کشور سخت افزاری است، گفت: دولت بایستی بخشی از سرمایه گذاری سیستم های نوین را صرف آموزش و آشنایی بهره برداران با سیستم ها و تکنولوژی های نوین کند چرا که کشاورزان سال ها است که از روش های سنتی و غرقابی استفاده کردند و طرز استفاده و نگه داری سیستم های نوین را نمی دانند در حالیکه آموزش بهره برداران تاثیر بسزایی در افزایش بهره برداری دارد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفال ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال