آموزش با بازار کار ارتباطی ندارد | پیام ساختمان

پرتیراژترین نشریه ساختمان از 1382

1393/03/21

آموزش با بازار کار ارتباطی ندارد

در ایران نگاه‌ها متفاوت است . مدرسین قدیمی خواستار روش استاد و شاگردی هستند ولی آموزش عالی میل به‌سرعت بیشتر و فضای فیزیکی کمتر دارد لذا به سمت مکاتبه‌ای و مجازی پیش می رود . از طرفی تعدد مراکز آموزش عالی معماری در ایران بسیار مشکل‌ساز شده است .

آموزش با بازار کار ارتباطی ندارد

دکتر محمدرضا عراقچیان استاد دانشکده معماری بوعلی سینای همدان در باره چالش های آموزش در معماری دانشگاه‌های ایران به خبرنگار پيام ساختمان گفت: معماری ازآن‌جهت که واجد ارزش های هنری و تعالی‌بخش است می‌تواند یک موضوع و اثر هنری به شمار آید و ازآن‌جهت که دارای ویژگی های فنی است مهندسی به حساب می‌آید. این دیدگاه در آموزش معماری می‌تواند مطرح باشد اما غلبه هر کدام از عوامل بالا در آموزش، خطرناک است. این استاد دانشگاه تاکید کرد: در بسیاری از دانشگاه‌های ما در ایران اکنون غلبه هنر بر تکنولوژی وجود دارد و این به معنی فلسفی کردن معماری و درگیر کردن آن با مکاتب و سبک های هنری است . ورود به این مقوله به همان اندازه خطرناک است که دوری از آن و ورود به مقوله تکنولوژی صرف می‌تواند خطرناک باشد . عراقچیان راهکار حل این مشکل را تجدیدنظر در سر فصل های درسی ذکر کرد و گفت: این سر فصل‌ها باید متعادل و به‌روز رسانی شود . مدرسین این دروس در دو شاخه اعم از هنری یا فنی باید اهلیت داشته باشند . بدین معنی که دل در گرو بیگانگان و هنرهای ایشان نداشته و سرزمینی و مکتبی فکر کنند و از فیلترهای خاصی عبور نمایند تا مراتب تخصص و تعهد ایشان هویدا شود. عراقچیان درباره تفاوت آموزش معماری در کشور ما با سایر کشورها گفت:آموزش معماری در جهان با توجه به نوع نگرش کشورها به معماری ، هنر و فلسفه متفاوت است. به‌عنوان مثال در آلمان معماری، فن و تکنولوژی است و در آمریکا یا فرانسه عمومیت آن هنر است . در بعضی کشورهای جهان معماری واجد روش آموزش استاد و شاگردی است که عملاً دانشجویان در کنار درس همچون دانشجویان رشته پزشکی به کارآموزی می‌پردازند .ضمن اینکه به اشتباه در بعضی کشورها به معماری همچون رشته علوم انسانی نگاه شده و آموزش آن از طریق مکاتبه‌ای یا مجازی است . وی تصریح کرد: در ایران نگاه‌ها متفاوت است . مدرسین قدیمی خواستار روش استاد و شاگردی هستند ولی آموزش عالی میل به‌سرعت بیشتر و فضای فیزیکی کمتر دارد .لذا به سمت مکاتبه‌ای و مجازی پیش می رود . از طرفی تعدد مراکز آموزش عالی معماری در ایران بسیار مشکل‌ساز شده و مراکز دولتی ، غیرانتفاعی، آزاد ، سماء ، پردیس‌ها و ... به آموزش کسانی می‌پردازند که دروس دوره آموزشی آنان مشکل دارد و فقط بعضی از مدرسین واجد تخصص لازم هستند . عراقچیان با اشاره به اینکه؛ در این دانشگاه‌ها گزینش دانشجو شیوه مناسبی ندارد ،گفت: رغبت به علم‌آموزی در دانشجویان کم است و نسبت جنسیتی مناسبی نیز برقرار نیست. همچنین آموزش با بازار کار ارتباطی ندارد و آموزش‌دیده‌ها بسیار پر ادعا هستند.در نتیجه می‌توان گفت ما در شرایط مناسبی نیستیم.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفالی ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندر و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد‌ سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدر و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال