16:54 1392/9/10


پانزدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی برگزار شد

گروه ساخت‌وساز: پانزدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با حضور بیش از 13 میلیون دانش‌آموز، امروز، 10 آذر ماه، به طور همزمان در مدارس سراسر کشور برگزار شد.

پانزدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی برگزار شد

گروه ساخت‌وساز: پانزدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با حضور بیش از 13 میلیون دانشآموز، امروز، یکشنبه 10 آذرماه ، به طور همزمان در مدارس سراسر کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان این مانور سراسری به همت پژوهشگاه بینالمللی زلزلهشناسی و مهندسی زلزله و با همکاری وزارت آموزش‌وپرورش، سازمان مدیریت بحران وزارت کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان صدا و سیما و جمعیت هلالاحمر برگزار شد و حدود 13 میلیون دانشآموز مقاطع مختلف از 114 هزار واحد آموزشی 31 استان سراسر کشور در آن شرکت داشتند.

هدف از اجرای این مانور، افزایش سطح آگاهی دانشآموزان در خصوص زلزله و ایجاد آمادگی برای انجام واکنشهای صحیح و سریع در برابر آن، آشنایی دانشآموزان با زلزله و چگونگی مقابله با آن جهت ایجاد آرامش روحی- روانی و برانگیختن حس کنجکاوی دانشآموزان نسبت به پدیدههای طبیعی عنوان شد. همچنین ایجاد فرهنگ ایمنی و مقاومسازی و نیز کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله، از جمله دیگر اهداف چهاردهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی بود.

قابل‌ذکر است که این مانور از سال 1375 به پیشنهاد پژوهشگاه بینالمللی زلزلهشناسی و مهندسی زلزله در مهدکودک‌ها و مدارس ابتدایی شهر تهران به اجرا درآمد و از سال 1378 به سراسر کشور تسری یافت. همچنین به‌منظور هرچه بهتر برگزار شدن مانور، تفاهمنامهای در سال 1381 بین وزارتخانههای علوم، تحقیقات و فناوری،کشور و آموزش‌وپرورش و نیز جمعیت هلال‌احمر  و سازمان صدا و سیمای ج.ا.ا به امضا رسید که در آن بر استمرار، بسط و گسترش فعالیتهای مانور سراسری زلزله و ایمنی تاکید شد.

این مانور همه‌ساله در روز 8 آذر، در مدارس سراسر کشور برگزار میشود که امسال به دلیل تقارن 8 آذر با روز جمعه و تعطیلی مدارس، با تأخیر برگزار شد.

با زلزله شوخي كرده‌ايم

پس از انجام مانور زلزله توسط دانش‌آموزان، مراسم اختتاميه با حضور مسئولان و دست‌اندركاران برگزار شد. عباسعلي تسنيمي، رئيس پژوهشگاه بين‌المللي زلزله‌شناسی و مهندسي زلزله با تشكر از نهاد‌هاي دست‌اندركار برگزاري اين مانور گفت: با وجود اينكه حدود 15 سال است كه مانور سراسري زلزله و ايمني در مدارس برگزار مي‌شود، اما واقعيت اين است كه به تأثیر مانور‌ها در ارتقاي سطح آگاهي مردم توجه نكرده‌ايم.

وي با اشاره به اهميت تحقيق در زلزله اضافه كرد: مانور سراسري زلزله و ايمني می‌خواهد بگويد؛ دانش‌آموزان عزيز چگونه با زلزله وارد تعامل شوند چرا كه هرگز نمي‌توان با زلزله مقابله كرد. بر مبناي اين تعامل بايد ادبيات خودمان و ادبيات قانون‌نويسي را اصلاح كنيم تا با زلزله زندگي كنيم، البته ممكن است گاهي زلزله‌اي فراتر از تمام انتظارات به وقوع بپيوندد؛ بنابراين ما آن‌طور كه بايد به زلزله نپرداخته‌ايم و در حقيقت با زلزله شوخي كرده‌ايم.

 

 

انتهای خبر/پ

اخبار ویژه
آخرین اخبار
گزیده اخبار