سرانجام آخوندی واکنش نشان داد | پیام ساختمان
1396/09/01

سرانجام آخوندی واکنش نشان داد

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که قیمت ساخت مسکن مهر باعث شد برخی سازندگان از پایداری بنا بزنند، گفت: در سر پل ذهاب، 560 واحد آسیب دیده که به نظر می رسد هر واحد 30میلیون تومان آسیب دیده است.

سرانجام آخوندی واکنش نشان داد

عباس آخوندی در خصوص زلزله کرمانشاه و پروژه های مسکن مهر این استان با بیان این که «من همواره تأکید کرده ام که باید بررسی شود چرا سیاست هایی که با هدف کارایی، اثربخشی و ایجاد رقابت اجرایی شده، به نتیجه نرسیده است و به جای آنکه رقابت نهادینه شود، اقتصاد کشور به سمت رفتارهای سوداگرانه (مرکانتیلیستی) مـــنحرف شده است»، اظهار کرد: از این رو، تأکید دارم باید در کشور ما زوایای پنهان اقتصادی و سیاسی سیاست گذاری ها و تصمیم سازی ها بررسی شود.
از دو زاویه می توان به اتفاق اخیر در غرب کشور و زلزله در استان کرمانشاه نگاه کرد.
وی با اشاره به این که زاویه نخست، ابعاد خسارت در مقایسه با انواع زلزله های مشابه در گذشته است، افزود: در زلزله منجیل که 7.3 ریشتر بود، 220 هزار واحد مسکونی آسیب دید. در زلزله غرب کرمانشاه، برآوردهای اولیه حکایت از تخـریب 30 هــزار واحـد مـسکونی دارد.

وی با ابراز این که وقتی در ساخت مسکن مهر تأکید بر یک سقف قیمتی مشخص نباشد، طبیعتاً امکان رقابت ایجاد نمی شود و برخی از سازندگان واقعی به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی وارد کار نمی شوند، تصریح کرد: آنهایی که با یک قیمت غیررقابتی وارد می شوند، از پایداری بنا می زنند. چون وقتی قیمت در بازار متری 450 هزار تومان است و قیمت 300 هزار تومان تعیین می شود، برای آنکه سود حاصل شود، باید از نما، خدمات فنی ساختمان، آسانسور و... کم شود تا پروژه برای مشارکت کننده بازدهی داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام این که در سر پل ذهاب، 560 واحد آسیب دیده که به نظر می رسد هر واحد 30میلیون تومان آسیب دیده است. در اسلام آباد هم دو بلوک آسیب دیده که خوشبختانه خالی از سکنه بوده است. در حال حاضر، در حال برآورد هستیم تا در اولین فرصت کار بازسازی آغاز شود.

آخوندی با بیان این که مسکن کالای همگن نیست و پروژه مسکن مهر نیز همین گونه است، اظهار کرد: چون مورد به مورد فرق دارد، مسکن مهر 250 طرح است که 250 سازنده دارد. نمی توان گفت همه این طرح ها مثل هم هستند.واقعیت این است که درباره یک طرح بزرگ که سازندگان متعددی دارد، قضاوت یکسان به انصاف نزدیک نیست.
در زلزله اخیر، گرچه شهر کرمانشاه از کانون زلزله فاصله داشت، پروژه های ساخته شده در این شهر مقاومتی مناسب داشت و حتی ترک نیز در آنها مشاهده نشد، اما در سر پل ذهاب ابعاد تخریب بیشتر بوده است.

وی گفت: اقدامی که در دولت آقای روحانی انجام شد، ارتقای قیمت ها برای سازندگان بود تا آنها از کیفیت کم نکنند. زمانی می توانیم شاهد این باشیم که کیفیت فدای کمیت نمی شود که نظام قیمت ها را مستقر کنیم. در فضای غیررقابتی، فقط سوداگران امکان تنفس دارند.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفال ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال
×