منابع مالی وارد صنعت ساختمان نشود | پیام ساختمان
1396/06/20

منابع مالی وارد صنعت ساختمان نشود

رییس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران گفت: دولت باید به نحوی مدیریت کند که تمام منابعی که به دلیل کاهش نرخ سود از شبکه بانکی خارج می شود وارد صنعت ساختمان نشود، چراکه تورم را به دنبال خواهد داشت.

منابع مالی وارد صنعت ساختمان نشود

خسرو فروغان گران سایه ، درباره تاثیر کاهش نرخ سود بانکی در ایجاد رونق اقتصادی، افزود: کاهش نرخ سود بانکی موجب قرارگرفتن پول در چرخه اقتصادی می شود و زمینه دستیابی به رونق اقتصادی را فراهم می کند.
وی افزود: در دولت یازدهم تورم فزاینده با تلاش بسیار کنترل شد که این کاهش تورم با وجود آثار مثبت بسیاری که داشت زمینه تشدید رکود را در کشور فراهم کرد، افزایش رکود آسیب های زیادی را به وجود آورد و واحدهای صنفی کوچک تا واحدهای تولیدی و صنعتی متوسط و بزرگ از این رکود آسیب های جدی دیدند.

 رییس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: کاهش نرخ سود موجب می شود پول های مردم در سایر حوزه ها وارد چرخه شود که هدایت این منابع مهم ترین اصل در اجرای این طرح است.

وی با بیان اینکه اگر این منابع فقط به بخش ساختمان سرازیر شود تورمی را به دنبال خود خواهد داشت که این تورم دوباره موجب بروز آسیب هایی در اقتصاد می شود، افزود: همچنین از نظر واحدهای مسکونی اکنون با واحدهای خالی زیادی در کشور مواجه هستیم و تعداد واحدهای تجاری نیز بیش از ظرفیت مورد نیاز است که این امر موجب بر هم خوردن عرضه و تقاضا نیز می شود.

فروغان گران سایه تصریح کرد: اگر این منابع آزاد شده به سیستم تولید و به ویژه تولیدات صادرات محور تزریق شود و مردم برای سرمایه گذاری در این حوزه راغب شوند، افزایش صادرات، رونق اقتصادی و اشتغالزایی را در پی خواهد داشت.

 وی با بیان راهکارهایی برای هدایت منابع به سمت تولید گفت: قطعا دولت پیش از این اقدام راه های هدایت منابع را نیز مشخص کرده است، دولت باید هزینه تولید را کاهش دهد که ارائه تسهیلات ارزان بانکی در کنار مسائلی مانند کاهش هزینه انرژی، حذف مقررات دست وپاگیر و یکسان سازی نرخ ارز می تواند سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در بخش صنعت ترغیب کند.

رییس کمیسیون بازرگانی اتاق ایران تاکید کرد: در کنار این مسائل قاچاق کالا نیز یکی از بزرگترین موانع سرمایه گذاری در صنعت به شمار می رود که برای مقابله با آن دولت باید در کنار سایر نهادها اقدامات اساسی انجام دهد.

وی با بیان اینکه وعده هایی نیز برای کاهش نرخ سود تسهیلات داده شده اما هنوز کمک موثری در این زمینه انجام نشده است، خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که واحدهای تولیدی بدهکار که به دلیل رکود بازار موفق به بازپرداخت تسهیلات دریافتی نشده اند مورد حمایت قراربگیرند.
فروغان گران سایه یادآور شد: نرخ های بسیار بالای سود طی سال های گذشته موجب افزایش هزینه تولید شده بود و در نتیجه قیمت اجناس بالا رفته و تولیدکنندگان قدرت رقابت را در بازار از دست می دادند.

وی ادامه داد: بانک ها می توانند برای بازپرداخت وام این تولیدکنندگان دوره تنفس قرار دهند یا نرخ تسهیلات را بر اساس نرخ جدید محاسبه کنند.

 رییس کمیسیون بازرگانی اتاق ایران در پایان خاطرنشان کرد: اگر این منابع به صورت صحیحی هدایت شود چراغ بسیاری از واحدهای تولیدی غیر فعال روشن می شود و رونق اقتصادی، مدیریت واردات و کاهش هزینه صادرات را در پی خواهد داشت که یقینا دولت در همه این موارد برنامه هایی را دارد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفال ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال
X