1396/03/27

اخذ مالیات از مسکن یا زمین؟

برخی کارشناسان معتقدند با اخذ مالیات 10 درصدی از معاملات مسکن قیمت مسکن افزایش می‌یابد و برای جلوگیری از آن بهتر است مالیات از افزایش قیمت زمین دریافت شود.

اخذ مالیات از مسکن یا زمین؟

به گزارش پیام ساختمان، در نظر گرفتن مالیات 10 درصدی در معاملات مسکن برای اشخاص حقیقی زمانی که مسکن در حالت تعادل رسیده و عرضه و تقاضا تنظیم‌شده است، مسئله‌ای نیست؛ در حالت تعادل این مالیات بین فروشنده و خریدار تقسیم می‌شود اما زمانی که بازار راکد است، فروشنده این میزان مالیات را روی قیمت ملک می‌کشد درنتیجه مسکن گران می‌شود. در ادامه گفتگو خبرنگار ما با چند کارشناس اقتصادی را می‌خوانید:

بیت الله ستاریان می‌گوید: بیش از 30 سال است که برای توسعه صنعت ساختمان، افزایش تولید را به‌عنوان اصلی‌ترین نسخه درمان مشکلات بخش مسکن مطرح می‌کنند. این در حالی است که در تمام دنیا و به‌طور قاعده، زمانی که افزایش تولید را دنبال می‌کنند، به رویه‌هایی روی می‌آورند که تولید تسهیل شود اما در ایران، خلاف این قاعده جهانی عمل می‌شود.

او معتقد است، در دنیا زمانی که افزایش تولید ضروری است و بازار راکد است، تمام بخش‌ها از جمله مسکن در معاملات و  ساخت از مالیات معاف می‌شود اما در ایران باوجود رکود چندساله صنعت ساختمان، براساس بخشنامه جدید سازمان مالیات در نقل‌وانتقال مسکن برای اشخاص حقیقی 10 درصد مالیات علی‌الحساب در نظر گرفته می‌شود.

این در حالی است که یک کارشناس اقتصادی دیگر تاکید می‌کند: برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن بهتر است مالیات از افزايش قيمت زمين اخذ شود.

به گفته یک مشاور املاک در منطقه دربند، یک قطعه زمین با مساحت ۴ هزار متر واقع در محدوده دربند با قیمت ۶ میلیارد تومان معامله می‌شود.

اما کاوه سعادت می‌گوید: زمین فی نفسه بهایی ندارد. موقعیت زمین و امکانات در دسترس آن است که قیمت زمین را تعیین می‌کند. به هر حال این قیمت هم همیشه تابعی از عرضه و تقاضا است. در مورد مالیات وضع شده هم شاید نیت رونق خرید و فروش ساخته‌های گذشته باشد که به این ترتیب دسته کم 10 درصد ارزانتر خواهد بود.

سعادت می‌افزاید: کند شدن ساخت مسکن در شرایطی که بیش از 2 میلیون مسکن خالی داریم امری ناگزیر است. ساختمانهایی که اکنون ساخته می‌شوند عمدتا شامل ساختمانهای‌ لوکس با متراژ بالاست که نیاز عامه نیست و بیشتر مصالح مصرفی‌شان‌ هم خارجی است.

به گفته او، باید شرایطی فراهم شود که واحدهای‌ انباشته شده، فروخته شوند و در مرحله بعد برنامه ریزی برای ساخت واحدهای بیشتر مناسب است. 

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه