1396/03/22

پرونده های نقض حقوق شهروندی در اداره‌ها خارج از نوبت رسیدگی می‌شود

پرونده های نقض حقوق شهروندی در اداره‌ها خارج از نوبت رسیدگی می‌شود

  دبیر هیات عالی نظارت سازمان امور اداری و استخدامی و نماینده آن سازمان در امور حقوق شهروندی، گفت: پرونده‌های نقض حقوق شهروندان در اداره ها خارج از نوبت رسیدگی می شود.
«فردین خرازی» در جمع نمایندگان و دستیاران امور حقوق شهروندی در وزارتخانه‌ها و استان‌ها درباره ضمانت‌های اجرای حقوق شهروندی، افزود: نظارت و رسیدگی به تخلفات اداری با سازمان امور اداری و استخدامی است و از این رو همه هیات‌های رسیدگی تخلفات را مکلف کردیم تا گزارش‌های نقض حقوق شهروندان در اداره‌ها خارج از نوبت رسیدگی کرده و با این موضوع با جدیت و اولویت برخورد شود.
وی اظهار کرد: پس از اینکه منشور حقوق شهروندی آذرماه به وسیله رئیس جمهوری رونمایی و ابلاغ شد، سازمان اداری و استخدامی بلافاصله مصوبه حقوق شهروندان را در نظام اداری تهیه کرد.
خرازی گفت: در این مصوبه علاوه بر اینکه مصادیق حقوق شهروندان به تفصیل احصا شده به پنج سر فصل و موضوع اصلی پرداخته شده است که از آن جمله می‌توان به آموزش کارکنان دولت، اصلاح مقررات و فرایندهای اداری، تقسیم وظایف و تعیین مسئولیت‌ها، نظارت جامع با بهره گیری از نهادهای مدنی و ضمانت اجرای حقوق شهروندی در نظام اداری اشاره کرد.
خرازی اظهار کرد: در زمینه آموزش اقدامات و فعالیت‌هایی را انجام دادیم که اولین دوره آموزش حقوق شهروندی قبل از ماه مبارک رمضان برگزار شد و قرار است هشت دوره برگزار شود و تا پایان مرداد ماه ادامه دارد. وی از دستیاران امور حقوق شهروندی در استانداری‌ها خواست که به مسئله آموزش حقوق شهروندی نظارت داشته باشند.
دبیر هیات عالی نظارت سازمان اداری و استخدامی خاطرنشان کرد: بسیاری از مقررات اداری در کشور زمینه نقض حقوق شهروندی را فراهم می‌کند که باید این مقررات و فرایندها اصلاح شوند.
وی با تاکید بر ویژگی‌های دولت الکترونیک افزود: به شدت دنبال این کار و کاهش ارتباط چهره به چهره مردم با کارکنان هستیم. خرازی اضافه کرد: پیش بینی شده با همکاری وزارت کشور نهادهای نظارت بر حقوق شهروندی تشکیل شود و از ظرفیت این نهادها برای تحقق حقوق شهروندان استفاده کنیم.
سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران و نماینده استانداری تهران در امور حقوق شهروندی نیز گفت: طرح پیشگیری از آزارهای جنسی کودکان در راستای احقاق حقوق شهروندی برای نخستین بار در استان تهران تدوین شد.
سیاوش شهریور درباره گزارش عملکرد استانداری تهران در زمینه امور حقوق شهروندی افزود: در راستای تحقق حقوق شهروندی اقدام‌ها و فعالیت‌هایی در سطح استان تهران و در استانداری انجام شده است که بسیاری از این امور برای نخستین بار صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به ایجاد سالانه حدود ٢٠٠ سازمان مردم نهاد در استان تهران گفت: در دولت یازدهم، ٦٥٠ سازمان مردم نهاد در استان تهران تشکیل شده است.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه