شهرداری نباید ضوابط را تغییر دهد | پیام ساختمان
1395/04/27 نوزدهمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان

شهرداری نباید ضوابط را تغییر دهد

مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای درخصوص ادعای برخی مبنی بر دخالت وزارت راه و شهرسازی و شهرداری بر امور نظام مهندسی گفت: آنچه وزارت راه و شهرسازی در حوزه مهندسی برعهده دارد هدایت، حمایت و نظارت بر سازمان های نظام مهندسی ساختمان در چارچوب وظایف خود است.

شهرداری نباید ضوابط را تغییر دهد

مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای درخصوص ادعای برخی مبنی بر دخالت وزارت راه و شهرسازی و شهرداری بر امور نظام مهندسی گفت: آنچه وزارت راه و شهرسازی در حوزه مهندسی برعهده دارد هدایت، حمایت و نظارت بر سازمان های نظام مهندسی ساختمان در چارچوب وظایف خود است. منوچهر شیبانی اصل در حاشیه برگزاری نوزدهمین اجلاس سازمان نظام مهندسی ساختمان افزود: ما معتقدیم شهرداری نباید در امور نظام مهندسی دخالت نموده و ضوابط آن را تغییر دهد. همچنین وزارت راه و شهرسازی نیز نباید دخالتی در این عرصه داشته باشد تا کنون چنین اقدامی ننموده و تنها از جنبه نظارتی هدایت و حمایتی وظایف خود را انجام داده است. وی درخصوص اولویت های تغییر قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اظهار داشت: مشکلات موجود در قانون و آئین نامه ها باید در سطح خود رفع شود. برخی نکات در قانون و برخی نیز در چارچوب آئین نامه ها که از طریق حدود اختیارات هیئت وزیران و یا چارچوب شیوه نامه های ابلاغی قابل حل است، هرچند بازنگری در قانون نسبت به آئین نامه های اجرایی نیازمند فرایند طولانی تری است. مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای با بیان این که تغییرات قانون نظام مهندسی مستلزم تهیه پیش نویس و اعلام نظر افراد مختلف و سپس بررسی در هیئت دولت و کمیسیون های فنی حقوقی ذیربط و طرح در صحن مجلس است، گفت: تجدید نظر در قانون نظام مهندسی هرچند جزو برنامه های وزارت راه و شهرسازی است اما تحقق پذیری آن در فرصت کوتاه میسر نیست. شیبانی همچنین درخصوص رد یک فوریت اصلاحیه آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: اصلاحیه مورد نظر طرحی بود که در دوره قبل مطرح و رأی لازم را کسب نکرد اما در دوره فعلی به دلیل اشراف کامل تعداد زیادی از اعضای کمیسیون عمران مجلس به مباحث مهندسی، همچنین نگاه سیستمی مشترک ما به تغییر قانون امیدواریم به زودی تغییرات لازم در راستای منافع ملی توسعه کشور و جامعه مهندسی صورت بگیرد. جنجال پروانه اشتغال به کار رشته های غیرمرتبط شیبانی با اشاره به ایجاد رشته های مختلف در مؤسسات متعدد اعم از مجازی، غیرحضوری و ناپیوسته گفت: این شرایط عدم انسجام وسیعی در عرصه مهندسی ساختمان کشور به وجود آورده و منجر به افت شدید کیفیت کار شده است. وی با انتقاد از این که نظام آموزشی کشور در مسیری حرکت کرده که به کمیت بیش از کیفیت توجه داشته است، افزود: آموزش باید سازگار با نیاز جامعه باشد و مهارت دانش آموخته مهندسی در سطحی باشد که بتواند مسئولیت کار را برعهده بگیرد. شیبانی افزود: به عنوان نمونه نحوه برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان در سطح متوسطی است و شرایط قبولی در این آزمون پاسخ دادن به 50 درصد از سؤالات است. بنابراین درصد قبولی متقاضیان بسیار پایین است. وی ادامه داد: این افراد درحالی متوسل به برگزاری تجمعات اعتراضی می شوند که صرفاً ارائه پروانه اشتغال به کار، به منزله اشتغال زایی نیست کما این که بسیاری از مهندسان دارای پروانه اشتغال به کار هم امکان استفاده از ظرفیت کامل و فرصت کاری را نمی یابند.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی ، جک پارکینگکاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیآجر فشاری ، آجر سوراخ دار ، آجر سفال ، آجر نسوزکفپوش ، پارکت ، لمینت ، دیوارپوش دکوراتیوسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماخانه پیش ساخته ، کانکس ، خانه چوبیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیرنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون ، پردهپارتیشن ، غرفه سازی ، ورق ام دی اف ، ورق اچ دی افشیشه ، بلوک شیشه ای ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستپله پیش ساخته ، نرده استیلمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق ، نورپردازیمبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره چوبی ، آلومینیومیدرب و پنجره آهنی ، حفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان ، جکوزی ، کابین دوش و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سیموکتیراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره ، قفل دیجیتال
X