هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > زیربنایی و تشکل ها > نظام مهندسی ساختمان 1395/04/21 برگزاری نشست دبیرخانه کمیته اجرایی کاهش حوادث ساختمانی سازمان نظام مهندسی تهران:

ایرانی ها معادل بودجه عمرانی، هزینه ایمنی می پردازند

دبیر کمیته اجرائی کاهش حوادث ساختمانی سازمان نظام مهندسی استان تهران با بیان اینکه حوزه ایمنی هزنیه های هنگفتی به اقتصاد ملی وارد کرده است، گفت: طبق گزارش وزارت کار، سالانه 30 هزار میلیارد تومان صرف هزینه های مستقیم حوادث ناشی از کار می شود.


ایرانی ها معادل بودجه عمرانی، هزینه ایمنی می پردازند

دبیر کمیته اجرائی کاهش حوادث ساختمانی سازمان نظام مهندسی استان تهران با بیان اینکه حوزه ایمنی هزنیه های هنگفتی به اقتصاد ملی وارد کرده است، گفت: طبق گزارش وزارت کار، سالانه 30 هزار میلیارد تومان صرف هزینه های مستقیم حوادث ناشی از کار می شود. به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، سلطانعلی در حاشیه چهارمین نشست دبیرخانه کمیته اجرایی کاهش حوادث ساختمانی که صبح امروز با حضور نمایندگان سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها برگزار شد، افزود: سالانه بالغ بر 15 هزار میلیارد تومان در بخش ساختمان هزینه مستقیم بایت حوادث ناشی از کار می پردازیم. وی در مقایسه این رقم با 7 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی محقق شده در سال 94، اظهار داشت: یعنی ما بیش از دوبرابر بودجه عمرانی کشور هزینه مرگ و میر می پردازیم. سلطانعلی با بیان اینکه70 میلیون ایرانی هزینه عدم اجرای ضوابط ایمنی در کشور را می پردازند، گفت: این عدد نزدیک به بودجه یارانه ای کشور در سال است. وی ادامه داد: سازندگان به بهانه هزینه بر بودن نکات ایمنی در ساختمان سازی حاضر به اجرای ضوابط نیستند و تنها سود خود را از پروژه ها دریافت می کنند، این در حالی است که اقتصاد ملی هزینه بی مبالاتی و عدم رعایت ضوابط ایمنی سازندگان را می پردازد. دبیر کمیته اجرائی کاهش حوادث ساختمانی سازمان نظام مهندسی تهران با اشاره به اینکه مردم باید در خرید خانه از رعایت اصول ایمنی در برابر گاز ، آتش سوزی و ... آگاه باشند.، تصریح کرد: حوادث اخیر شهران و سایر آتش سوزی ها در شهرهای مختلف نشان داد ما در برابر حوادث بسیار آسیب پذیر هستیم و باید تدابیر جدی تری اتخاذ کنیم. وی با تاکید بر اینکه سازندگان باید مسئولیت کیفیت ساختمانی را که اجرا می کنند، بپذیرند، گفت: متاسفانه بحث بیمه تضمین کیفیت هنوز در کشور پیگیری جدی نشده و مطمئنا با واقعی شدن شناسنامه فنی ملکی به عنوان حقوق شهروندان، ساختمان های بی کیفیت ارزش و بهای خود را از دست می دهند و در یک موازنه سود و زیان سازندگان و سرمایه گزاران به این نتیجه می رسند که ساختمان ها را خوب و با کیفیت بسازند. تربیت مهندسان متخصص درحوزه ایمنی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز با اشاره به آمار حوادث کار ساختمانی در ساخت وسازهای شهری نسبت به اهمیت تربیت مهندسان متخصص درحوزه ایمنی ساخت وسازها تاکید کرد. حبیب الله بیطرف گفت: رعایت ایمنی در کارگاه ‌های ساختمانی نه تنها ساخت و سازهای حوزه شهری بلکه طیف گسترده ای از پروژه های عمرانی همچون راه سازی، تونل سازی، سدسازی و... را در برمی گیرد. وی افزود: می بایست به طور مشخص در کنترل و بازرسی ایمنی ساختمان ها، متخصصانی تربیت کنیم تا آموزش گزارش نویسی در حوزه ايمني و هزينه يابي حوادث ببینند. گفتنی است، این نشست با محور ارائه گزارش اقدامات انجام شده دبیرخانه دائمی کمیته کاهش حوادث ساختمانی و گزارش عملکرد استان‌ های عضو این کمیته در سال 1394 برگزارشد.

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه