• سال سیزدهم
  • هرهفته شنبه ها
  • پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

16:53 1395/4/6


رئیس اتاق بازرگانی ایران :

اصلاح نظام بانکی با جدیت دنبال شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به شرایط سخت اقتصادی در ابتدای دولت یازدهم که به زعم اکثر اقتصاد دانان وضعیت نابهنجار اقتصادی به شمار می رفت، گفت: دولت توانست با تدبیر و حسن انجام مذاکرات در عرصه بین الملل این مشکلات را برطرف و از این شرایط دشوار و تنگناهای اقتصادی عبور کند.

اصلاح نظام بانکی با جدیت دنبال شود

به گزارش پیام ساختمان، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مراسم افطاری ریاست جمهوری، کنترل تورم و رکود، ایجاد اشتغال و افزایش نرخ رشد اقتصادی را از جمله توفیقات دولت تدبیر و امید برشمرد و افزود: ما باید از کاهش تورم در راستای توسعه و رونق اقتصادی استفاده کنیم.

محسن جلال پور توجه به سیستم بانکی کشور و اصلاح نظام بانکی، تلاش برای حضور در بازارهای رقابتی جهان و توجه به مقوله صادرات در راستای ایجاد اقتصادی برون گرا و متناسب کردن تحولات نرخ ارز با شرایط اقتصادی داخلی و خارجی را از جمله اقدامات موثر در توسعه و رشد اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: اکنون که اقتصاد ایران و شکوفایی آن در اولویت است، باید در راستای این شکوفایی و ایجاد اصلاحاتی بنیادین در آن گام های اساسی برداریم.

وی همچنین خواستار توجه و تلاش دولت و مسئولان برای رفع موانع و مشکلات اساسی در مسیر فعالیت واحد های تولیدی، تولید کنندگان و کارآفرینان شد و افزود: پرداختن به رشد اقتصادی ازضروریات است و از بین آنچه که به عنوان موانع رشد می شناسیم منابع مالی و تقاضا مهمتر است اما دسترسی به منابع مالی  با مشکلات همراه است.

جلال پور اظهار داشت: برای اقتصاد ایران که اقتصاد بانک محور است باید فعالیت های بانکی به روز و پیشرفته مدنظر باشد. پول درآمدهای نفتی متاسفانه بیشترین زیان را به بانکداری ما وارد کرده و امروزه نظام بانکی ما کارایی پایینی دارد.

وی تصریح کرد: سیستم بانکی کشور نیاز به یک اصلاح اساسی دارد که با استفاده از منابع داخلی و امکان بهره بردن از منابع خارجی بتوانند به کمک اقتصاد کشور بیاید . همچنین موانع زیادی در نظام بانکی کشور وجود دارد که ضروری است  با دستور جنابعالی(رییس جمهور) اصلاح نظام بانکی به جدیت دنبال شود .

وی با بیان اینکه مساله تقاضا دومین محور مهم اقتصادی کشور است، گفت: تقاضا و مصرف داخلی باید توسط  دولت تامین شود؛ در سال های گذشته میزان تقاضای خانوارها منفی بوده و دولت نیز مشکل مالی دارد و تنها راه حل مشکل تقاضا، روی آوردن به صادرات است که یکی از اصول اصلی اقتصاد مقاومتی هم هست.

جلال پور تاکید کرد: برای کمک به اقتصاد داخلی کشور باید  دخالت دولت در بازار کمتر شود و عرصه فعالیت برای بخش خصوصی هموارتر گردد تا بتوان به سمت اقتصاد رقابتی و اقتصاد مقاومتی حرکت کرد.

انتهای خبر/پ

اخبار ویژه
آخرین اخبار
گزیده اخبار